banner6

Papa’nın ziyareti Rum basınında

banner37

Papa’nın ziyareti Rum basınında
banner151

Katolik kilisesinin ruhani lideri Papa Francis’in dün Güney Kıbrıs’a giderek resmi ziyaretine başlaması ve gerçekleştirdiği temaslar bugünkü Rum basınında geniş yer buldu.
Alithia gazetesi, “Güç Gösterileri ve Tehditlere Hayır – Papa Francis Türk İşgalinin Bıraktığı Yarayı Gördü” başlıkları altında verdiği haberinde, Papa Francis’in Güney Kıbrıs’ta dün gerçekleştirdiği faaliyetler ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşmesine geniş yer verdi.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Başkanlık Sarayı’nda Papa’yı resmi kabulü sırasında yaptığı konuşmada, “Kıbrıs halkının tamamı, Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk, Maronit, Latin ve Ermeniler arasında barışın ve kardeşliğin sağlanması, insan haklarının tesis edilmesi için mücadele etmeye devam edecekleri” mesajını verdiğini belirtti.

Türkiye’nin “uzlaşmaz tutumu ve gerginliği arttırıcı eylemleriyle karşı karşıya oldukları” iddiasında da bulunan Anastasiadis, Rum tarafının kapalı bölge Maraş ve sözde Güney Kıbrıs MEB’i konularında iddialarını yineledi.
Papa ise konuşmasında; “Bu ülkenin en çok sızlayan yarasının işgal olduğunu, zor bir yol olsa da barışa giden tek yolun diyalog olduğunu” öne sürdü.
Diğer gazeteler ise Papa’nın ziyaretinin ilk gününü şu başlıklarla aktardılar:

Haravgi: “Kıbrıs Papa Francis’i Başkanlık Onuruyla Karşıladı”
Politis: “Fakirlerin Papa’sı Azizlerin Adasında”
Filelefheros: “Barışın Yolunu Gösterdi – Papa Francis Sevgi ve Dostluk Mesajı Verdi”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110