banner6

Queen Elızabeth bu sabah Limasol Limanı’na demirledi

banner37

Queen Elızabeth  bu sabah Limasol Limanı’na demirledi
banner150 banner150 banner151

İngiltere donanmasının inşa ettiği en büyük uçak gemisi “HMS Queen Elizabeth” bu sabah Limasol Limanı’na demirledi.

Rum haber kaynakları “Queen Elizabeth”in Limasol’a demirleme sebebinin, Rum yönetiminin işbirliğinde geniş bir yelpazedeki uygulamalara katılmak olduğunu bildirdi.

İngiliz Yüksek Komiserliği’nden yapılan açıklamada, 26 bin deniz millik Akdeniz, Hint Okyanusu ve Doğu Asya seferinde “Queen Elizabeth”e 9 gemilik bir filonun (United Kingdom Carrier Strike Grup-UKCSG) eşlik etmekte olduğu, bu seferin İngiliz hükümetinin “Batı ittifakının lider devleti ve Doğu Akdeniz’deki aktif ve muteber ortak, Global Britanya” isimli vizyonu çerçevesinde olduğu kaydedildi.

Uçak gemisinin Limasol’da demirlemesinin iki ülke arasındaki “dinamik savunma ittifakının geliştirilmesi ve vurgulanmasına fırsat olduğu” belirtilen açıklamada, geçen yıl da “HMS Abilon” komutasındaki İngiliz filosunun yıllık “NEMESİS” Kriz Çözme tatbikatına katıldığı, RMMO’ya ve Ada’daki diğer ortaklarına geniş çaplı bir eğitim programı sağladığı” hatırlatıldı.

Açıklamaya göre, Rum yönetiminden, RMMO’dan, savunma ve güvenlik alanından şahsiyetlerin ziyaretine imkân tanınacak “Queen Elizabeth”, Kıbrıs’taki İngiliz Kuvvetleri ile ortak tatbikatlar yapacak. Bu kapsamda bin 600 kişilik mürettebatı İngiliz Üsleri’nde (karada) eğitim görecek, karada kalacakları süre içerisinde sportif ve diğer istirahat faaliyetlerine katılacak.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110