banner6

Taksim sahası kaygısı

banner37

Lefkoşa bölgede bulunan Taksim Stadı’nın yeniden düzenlenerek Çetinkaya Futbol Takımı’nın kullanımına verilmesi Rum hükümetini endişelendirdi. Rum tarafının özellikle BM’nin bu konudaki tutumundan rahatsız olduğu iddia edildi.

Taksim sahası kaygısı
banner99

BM Barış Gücü Basın Sözcüsü Alim Sıddık Kıbrıs Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada,"Sahanın, tıpkı eskiden olduğu gibi, futbol maçları için kullanılacağını, ara bölgedeki statüsünün korunması ve devamı için ise sıkı kuralların uygulanacağını” belirtti. Sıddık, “Bölgenin, ara bölge içerisinde ve UNFICYP’in kontrolünde kalmaya devam edeceği” iddiasında da bulundu.

Rum basını tarafından aktarılan haberde, KKTC makamlarının Taksim Stadı’nda yürüttüğü çalışmalar konusunda BM’nin takındığı tavrın Rum hükümetinde endişe yarattığını yazdı.

Sahanın ara bölgede bulunduğunu ve “Kıbrıs Cumhuriyeti toprağı olduğunu” iddia eden gazete, Rum hükümetinin, şu ana kadar resmi bir açıklama yapmamasına karşın endişe ve düşüncelerini BM’ye sözlü ilettiğini, duyulan bu memnuniyetsizliğin BM’nin daha üst makamlarına da iletileceğini vurguladı.

Rum basını haberinin devamında, EDEK ve Çevreciler Hareketi’nin konuya ilişkin yaptığı açıklamalar ve konunun çeşitli Kıbrıs Türk gazetelerinde nasıl yer aldığın da yer verdi.

EDEK’ten yapılan açıklamada, Rum hükümetinin “sistematik kışkırtmalar karşısında sessiz kalınamayacağı, işgal rejimine yönelik siyasi ve ekonomik önlemlerin alınması gerektiği” ifade edildi.“Maraş, Strovilya (Akyar) ve Denya’da olanların şimdi de ara bölgedeki Çetinkaya stadında yaşanmakta olduğu” iddia edilen açıklamada, bu gelişmelerin sebebinin ise BM ve Rum hükümetinin “bu kışkırtmalar karşısında yetersizliği kalması olduğu” öne sürüldü.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104