banner6

Yunanistan, AB’nin sürece daha aktif müdahalesine sıcak bakıyor

banner37

Rum Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis, GKRY lideri Nikos Hristodulidis’in BM Genel Sekreter Yardımcısı ile görüşmek ve Brüksel’de yapılacak Avrupa Konseyi toplantısına hazırlanmak için bu akşam Güney Kıbrıs’a geri döneceğini söyledi.

Yunanistan, AB’nin sürece daha aktif müdahalesine sıcak bakıyor
banner90
banner99

Yunanistan, AB’nin sürece daha aktif müdahalesine sıcak bakıyor

Letimbiotis Avrupa Konsey toplantısından sonra Rum Ulusal Konseyi'nin toplanacağını belirtti.

Atina’da açıklama yapan Letimbiotis şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı, Atina ziyaretini bugün tamamlıyor. Dünkü temaslarının ardından, bugün de parlamentodaki partilerin liderleriyle görüştü ve onlara, Kıbrıs Hükümeti'nin özellikle ulusal sorunumuzla ilgili olarak belirlediği öncelikler ve ayrıca Kıbrıs sorunundaki çıkmazı aşma ve müzakerelerin BM çerçevesinde derhal yeniden başlaması çabalarında, AB’nin daha aktif katılım önerisi hakkında bilgi verdi. Cumhurbaşkanının ziyareti çok önemliydi. Bu ziyaret, sembolik olmasının ötesinde, Yunanistan Başbakanı ve Cumhurbaşkanı ayrıca parti liderleri ile görüş alışverişinde önemli katkıları olmuştur. Cumhurbaşkanı bu gece Kıbrıs'a dönüyor ve yarın Rosemary diCarlo ile bir görüşme yapacak ayrıca Avrupa Konseyi'nde önümüzdeki hafta gerçekleştireceği ikili temaslara hazırlanacak.”

Yunanistan'ın, Hristodulidis’in önerisine destek verip vermediğine ilişkin bir soru üzere Rum Hükümet Sözcüsü, “Yunanistan Başbakanı'nın da dün söylediği gibi, AB'nin sürece daha aktif katılımına sıcak bakıyorlar. Cumhurbaşkanı, Avrupa Konseyi sırasında ve Michel ile yapacağı görüşmede (bunun için daha erken gidecek)önerisini ayrıntılı olarak izah etmeye ve yakın gelecekte AB'nin katılımıyla müzakerelerin yeniden başlamasına hazır olabilmemiz için zemini hazırlama konusuna odaklanıyor” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, Hristodulidis'i Paris'i ziyaret etmesi için davet etmesi konusunda Rum Sözcü, "Avrupa Konseyi çerçevesinde Macron ile bir görüşme ayarlanırken, Hristodulidis’in  Avrupa Konseyi toplantısından sonra Cumhurbaşkanı'nın, önerisinin daha kapsamlı ve daha ayrıntılı bir şekilde görüşülmesi için Paris'i ziyaret etme arzusu da iletildi” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104