'Rush' futbolun faydaları

Cihangir deplasmanında ortaya koyduğu etkili futbolun ardından Merit Alsancak Yeşilova’nın bu hafta ortaya koyacakları zirve yarışındaki sürekliliği adına önemliydi. Ciddi kan kaybederek sezona giren, bu maç öncesinde de önemli eksikleri bulunan, hatta maç içinde de Sercan ve Adal gibi iki önemli oyuncusu sakatlanarak oyundan çıkan K. Kaymaklı’ya karşı Yeşilova’nın futbolu yetersiz kaldı. Bunda K. Kaymaklı takımının özellikle savunma ve orta alanda uyguladığı baskılı ve “rush” futbolun etkisi çok büyüktü. Yeşilova’nın topla oynamayı seven Burak ve Mustafa Yaşınses gibi oyuncuların topla buluşmalarının ardından yedikleri baskı, yeteneklerinin ortaya çıkmasını engelledi. Kaymaklı’nın sert futbol anlayışı Yeşilova oyuncularını da bir anlamda sindirdi. İlk devrede hücuma çıkıp da geri dönüşlerde zorlanan oyuncular da çok olunca yeşil-siyahlılar ani çıkışlarla ciddi pozisyonlar yakaladılar. Hasan Piro bu pozisyonlarda yaptığı kurtarışlarla klasını bir kez daha ortaya koydu.

İlk yarıda ciddi sorun yaşayan ve pozisyon da veren takıma cesur bir müdahale yapan Yeşilova teknik heyeti, ikinci forvet Konkoni’yi oyuna sürdü. Bu beraberinde şuursuz bir baskı getirse de Yeşilova’yı ön alana daha fazla taşıdı. Konkoni çevik ve hava toplarında etkili, girdiği gol girişimlerinden sonuç alamasa da ileride bu tip kafa gollerini atabileceğini gösterdi.

Bizim futbolumuzda oyun kurmaktan daha kolay yapılabilen bir şey oyun bozmaktır. Bunu yapmak bile size en azından puanı getirebilir. K. Kaymaklı da dün bunun iyi bir örneğini gösterdi. Rakibin etkili silahlarını alanları daraltarak sindirdiler, hareket alanı vermediler. İleride çok iyi top tutan Bello bu kadar yalnız kalmasa daha fazla da pozisyon bulabilirlerdi. İkinci yarıda ilk yarıdaki kadar cesur oynamayarak bir anlamda puanı alıp kaçmak istediler. Bunda da başarılı oldular. Bunun başarılmasında kaleci Raif’in de becerilerini eklemek gerekiyor. Çok kritik kurtarışlar yaparak ikinci yarıda takımını ayakta tutmayı başardı. Kanatlarda görev yapan Osman ve Rıfat oldukça çalışkan ve üretkendi. Savunmaya takviye alınan Ousmane Keita’yı ise altını çizerek yazmak gerek. Hem havadan hem yerden her topu karşıladı, Bahadır ile birlikte uyumlu bir görüntü ile maçı tamamladı. Kaymaklı’da Asare’nin olmayışı hücum gücünü çok düşürüyor, bu takımda ekstraları olan yıldız isimler az, o yüzden eksiklikleri fazlası ile hissediliyor.

YORUM EKLE

banner107

banner96

banner109