Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi'nde tarihe yolculuk

Dünyanın diğer klasik otomobil müzelerinde olduğu gibi müze; varlığını bir iş adamına borçlu.

İstanbul gezilerinin keyifli bir ayağı olan Sabri Artam Vakfı Klasik Otomobil Müzesi; Çengelköy’de klasik otomobil tutkunları için hoş bir alternatif oluşturuyor. Ar Collection Başkanı Cengiz Artam, 1985 yılından bu yana biriktirdiği koleksiyon değerindeki 130 otomobili Otomobil Müzesi’nde bir araya getirdi. Türkiye’nin en geniş klasik otomobil koleksiyonlarından birini barındıran Sabri Artam Klasik Otomobil Müzesi, Çengelköy’den yukarıya doğru, Ümraniye’ye çıkan yolun üzerinde yer alıyor.

1998 yılında açılan müze, her biri artık bir tarih olmuş otomobilleri geleceğe taşıyor. Otomobil kültürünü geliştirmek isteyenler için ideal bir yer olan Sabri Artam Klasik Otomobil Müzesi, otomobillerin gelişmesi için yapılan çalışmaları, motor ve gövde tasarımlarının geçirdiği değişikler gibi teknik gelişmeleri, sportif, gezi amaçlı, hatta sanat eseri olarak üretilen otomobil modellerini bir araya toplayarak ziyaretçilerle paylaşmayı amaçlıyor.

İşadamı Cengiz Artam gençliğinde sahip olamadığı arabaları toplayıp tamire ihtiyacı olanları da tamir eder. Otomobiller tamirhaneye sığmamaya başlayınca da Çengelköy’deki binayı müze olarak kurar.

Ve babası Sabri Artam’a ithaf eder.

Playboy güzelinin otomobili müzede

1959 yılı Playboy güzeli için çok ama “çok özel” bir tasarım. Haliyle seksi tavşan amblemli, pembe mi pembe.

Haliyle “iki kişilik”. Haliyle “üstü açık”. Müzede, 1959 yılı Playboy güzeli için özel olarak tasarlanan Austin Healey’den, İran Şahı Rıza Pehlevi’nin ailesinden alınan 1969 model Lamborghini’ye, Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı’nda makam aracı olarak kullandığı 1918 model Studebaker’in bir eşinden, dünyada tek örneği olan 1928 Fiat’a, kapıları üstten açılan 1955 Martı Kanat Mercedes’den, üç tekerlekli 1925 Morgan’a kadar sayıları yüzü bulan klasik otomobiller sergileniyor.

Ayrıca müzede 1909 model otomobil, Türkiye’nin ilk Formula arabası Hupmobile’den, 1928 model ve dünyada bir tane üretilmiş Fiat’a kadar antika değerindeki klasikler, otomobil severlerle buluşuyor. Müze, otomobillerin günümüzden 1909’a uzanan teknolojik hikâyesini izlettirebiliyor. İlginç tasarımları olan otomobillerin tasarımları kadar ilginç olan öykülerini fark ettirebiliyor.

Ve kornanın, farların, depoların, viteslerin ilk örneklerini gösterip, nerden nereye dedirtip, tatlı bir tebessümü dudaklarınıza kondurtabiliyor.

Tarihte iz bırakan otomobiller

FIVA (Uluslararası Tarihi Taşıtlar Federasyonu) tarafından tanınan Türkiye'deki ilk müze olan S.A.V Otomobil Müzesi'nde, dünyada sayıları azalmış fakat değerleri artmış, her yönden bünyesinde, “ilk”lerden birini ya da birkaçını barındıran, ülkesinin özelliklerini yansıtan, üretim yıllarının teknik özelliklerini taşıyan, tarihte iz bırakmış olaylarda yer alan otomobiller de sergileniyor.

Müzenin “Collection” bölümünde ise yaklaşık 20 yıldır dünyanın her yerinden toplanmış ve gerekli bakımlar yapılmış ve yeniden hayata döndürülmüş otomobiller bulunuyor. Yüzün üzerinde otomobilin sergilendiği toplam beş katlı olan müzenin zemin katında 1960 ve sonrasında üretilen otomobiller, 2. katında 1950 yıllara ait otomobiller, 3. katında antika otomobiller, çatı katında ise maket otomobiller yer alıyor. Otomobil tarihine yaptığınız yolculuktan sonra keyifli bir mola vermek isterseniz, kafeterya bölümü de yine 3. katta yer alıyor. Türkiye'nin en büyük ve en nadide klasik otomobil koleksiyonunun sergilendiği S.A.V Otomobil Müzesi, pazartesi hariç, haftanın altı günü ziyarete açık. Yine de gitmeden teyit etmenizde fayda var. Meraklıları için oldukça güzel bir deneyim olacaktır.

İletişim Adresi:  Nato Yolu Bosna Bulvarı No: 104, Çengelköy - Tel: +90 216 329 50 30

http://www.arclassic.com

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104