Sağlık çalışanlarına saldırılar, son bulmalı

Hastanelerde, sağlık merkezlerinde hekimler, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları, büyük bir özveriyle çalışıyor. Yetersiz personel, arızalı ve yetersiz cihazlar, biten ilaçlar, altyapı sorunu bulunan, yıpranmış binalar gibi sorunlar içinde hizmet veren hekimlere, hemşirelere ve diğer sağlık çalışanlarına teşekkür edip, ödüllendirmek gerekir.

Bu kadar sorun içinde hizmet vermek, gerçekten de takdire şayan, hatta ödüllük. Ancak bazı vatandaşlar ne yapıyor? Sudan sebeplerle bu insanlara saldırıyor, darp ediyor. Bu tür saldırı olayları bir türlü son bulmak bilmiyor.

En son, birkaç gün önce Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde sağlık çalışanları ve güvenlik görevlisi, hasta yakınları tarafından darp edildi. Kafası bozulan sağlık çalışanlarına saldırıyor. Caydırıcı bazı tedbirler alınmadığı için de bu tür olaylar son bulmuyor.

Böylesine kutsal bir görevi yapan sağlık çalışanlarının sürekli saldırıya uğraması, darp edilmesi gerçekten üzüntü vericidir. Sağlıkta örgütlü sendikalar, kamu sağlık çalışanlarına karşı yapılan şiddeti kınadı, “Şiddete tolerans göstermeyeceğiz. Sağlıktaki eksiklikler ve yasal düzenlemeler için mücadelemiz sürecek” dedi.

Sağlık merkezlerindeki güvenlik zafiyetine, sağlıktaki altyapı ve yasal eksikliklere dikkat çekilen açıklamalarda, adım atması için Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, hükümete ve Cumhuriyet Meclisi’ne çağrı yapıldı.

Kontrolsüz artan nüfusa, demografik yapıdaki değişikliklere, bu nüfus karşısında yetersiz kalan kamusal hizmetlere ve toplumda artan şiddet olaylarına da işaret edildi, “Sağlık merkezlerinde güvenliğin sağlanması sadece sağlık çalışanları için değil, hizmet alan hastalar için de gereklidir” denildi.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, “Doktor, hemşire ve polis eksikliği giderilmiyor, ‘para yok’ deniyor. Bazı kamusal hizmetler aksatılamaz. Sağlık ve güvenlik bunlardan biri… Kamusal alanlardaki personel eksikliği giderilmeli” dedi.

KAMU-SEN Başkanı Metin Atan, sağlıkta şiddet yasasının geçirilmesini beklediklerini kaydederek, geçen yıl da benzer olayların yaşandığını, bu konuda verilen sözlerin tutulmadığını söyledi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, sağlıktaki eksikliklerin giderek arttığını, hastaların sistemdeki aksaklığın sorumlusu olarak sağlık çalışanlarını gördüğünü belirterek, “Sağlıktaki eksikliklerin giderilmesi, tıkanıklıkların önünün açılması, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların en ağır ceza kapsamında değerlendirilmesi için gereğinin yapılmasını istiyoruz. Birlikte çalışmaya hazırız” diye konuştu.

Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Güzelyurt ve Lefke Bölge Sorumlusu Hüseyin Turaç, Güzelyurt ve diğer sağlık merkezlerinde yeterli güvenlik önlemi alınması konusunda bakanlığın gereğini yapmasını istedi.

TIP-İŞ Başkanı Dr. Ahmet Varış, güvenliğin sağlanmadığı bir ortamda sağlıklı hizmet verilemeyeceğini, diğer hastaların mağduriyet yaşamasının da kaçınılmaz olacağını söyledi.

Varış, kamu sağlık merkezlerine başvuranların bir kısmının alkol veya çeşitli uyuşturucu maddeler nedeniyle sağlık sorunu yaşadığına da dikkat çekti.

Güzelyurt Sağlık Merkezi ile de değerlendirmede bulunan Varış, “Hizmetler, uygun olmayan alt yapıda birçok alet, malzeme ve ilaç eksiklikleriyle sürdürülmeye çalışılıyor. Güvenli bir ortamda, ulaşılabilir, nitelikli ve eşit kamusal sağlık hizmeti almak tüm yurttaşlarımızın hakkıdır” dedi.

Herkes sorunları sıraladı, Sağlık Bakanı Ali Pilli de “sorunları çözme” vaadinde bulundu. Kalıcı çözümler bulunmaz, darp olayları için caydırıcı tedbirler alınmazsa, bu tür olaylar devam edecek. Biz de bunları tartışmayı sürdüreceğiz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALFAROMEO
ALFAROMEO - 4 ay Önce

1.SALDIRANLARIN ÇOĞU, 1990 SONRASI TC GÖÇÜNÜN BİREYLERİDİR

2.DOKTOR VE HEMŞİRELERİN ÇOĞU DA MAALESEF ŞİMDİLERDE ASIK SURATLIDIR

3.İKİ KÖTÜ YAN YANA GELİNCE BUNLAR OLUYOR.

4.NEFS TEZKİYESİNDEN GEÇMİYORLAR VE ALKOL VE UYUŞTURUCUNUN ETKİSİ İLE BUNLAR OLUYOR.

banner107

banner108