Sağlık ordusu ile polis ve halkımızın sorumlulukları

Tam kapanma gününde toplum olarak iyi bir sınav verdiğimizi, bir bakıma ‘seferberlik ruhunu’ yeniden yaşattığımızı yazmıştık… Gelen mesajlar da bunu doğruluyor. Doktoruyla hemşiresiyle, tüm sağlık çalışanları yanında, askerin, polisin ve halkımızın yaptığı fedakârlığın meyvelerini er-geç alacağımızı vurgulamıştık. Niye olmasın? Fabrikalar, tesisler tam kapasite ile çalışsın, üniversiteler öğrencilerle dolup taşsın, uçakların biri inip, biri kalksın; ülke turistlerle dolsun taşsın kim istemez ki?

Pandemi öncesindeki hayata özlem duymamak mümkün değildir. Ancak düze çıkabilmek için de bir takım bedelleri ödemek zorundayız. Bunun için de uzmanlara kulak vererek, gereğini yerine getirmekle mükellefiz. Ne diyor uzmanlar bu konuda?

Mesela Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Tülücü, “Aşılama, mutant virüs yayıldıktan sonraya kalırsa, arzulanan etkinlik olmayabilir” diyor ve uluslararası istatistiki veriler, hastalığı genç nüfusun yaydığını ortaya koyduğunu, bu nedenle gençler, çalışanlar ve üreten nüfusun hemen aşılanması gerektiğini vurguluyor. Yine Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yağmur Aldağ da, “Temaslı olmazsak hasta da olmayacağız. İşte bu kadar basit! Görüşmemek dileğiyle” şeklinde çağrıda bulunuyor. Beri yandan DAÜ Dr. Fazıl Küçük Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyolojı Uzmanı Dr. Buket Ertürk, mutasyona uğramış virüsün kolay bulaştığına dikkat çekti, “Kapalı ortamlarda kalış süresini azaltın. Maske sayısını ikiye çıkarın” çağrısında bulundu.

Geçirmekte olduğumuz bu zor süreçte işin uzmanlarına kulak vermek, kurallara uyarak keyfi davranışlardan kaçınmak, tedbiri elden bırakmamak, rehavete kapılmamak esastır. Sağlık çalışanları bir yıldan beri bulaşla mücadelede nice vakalara tanıklık etmiş, nice yaralara merhem olmuşlardır. Bu süreçte dünyadaki tüm ülkeler olduğu gibi, KKTC de neyin eksik, neyin fazla olduğunu herhalde not etmiş ve ona göre önlemi almış bulunmaktadır. Görüldü ki, ABD, Rusya ve Çin bile böyle bir salgınla mücadeleye hazır değildi ve bocalamak durumunda kaldı. İngiltere de öyle, AB üyeleri ve genelde tüm ülkeler de! KKTC olarak tümünü de izledik ve izlemekteyiz. Hayatın idamesinde sağlığın, ekonomiden de önemli olduğunu, ekonominin önünde yer aldığını gördük. Türkiye elini uzatmasa herhalde bulunduğumuz noktadan çok daha gerilerde olurduk. Bu arada AB’nin de aşı katkısı olduğunu not etmeyi görev biliyoruz.

En gelişmiş ülkeler bile pandemi sürecinde askerden de yardım istemek zorunda kaldı. Asker devreye girdi. Emniyet güçlerine, sağlık çalışanlarına omuz verdi, virüsün atlatılması yönünde hükümetlerin talimatları doğrultusunda uğraş verdi. Burada da asker kendi içinde gerekeni titizlikle yerine getirdi ve getirmektedir de! Aynı şekilde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na (GKK) bağlı olan Polis Genel Müdürlüğü’nde de durum farklı değildir. Yeterli sayıya henüz ulaşmamış olmasına rağmen, polis örgütü bu süreçte ek külfetler üstlenerek, asayişi koruma görevini de titizlikle yerine getirmekten geri kalmadı.

Pandemi nedeniyle çoğu insanın psikolojisinin bozulduğu bu dönemde, arzu edilmeyen, huzur bozucu olayların da arttığı dikkate alındığında, asayişi temin etmekteki zorluklar da daha iyi anlaşılabilir. Böyle olmasına rağmen, polisin, daha önceleri olduğu gibi, bu kez de zoru başardığını söyleyebiliriz. Virüsün yarattığı sıkıntılar henüz geçmiş değildir. Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin, doktorundan hemşiresine, ambulans şoförüne, teknisyenine varıncaya kadar sağlık ordusu bir nefer gibi çalışıyorsa, uyku yoksa, emin olun Genel Müdür Soyalan ve ekibinde de uyku yoktur!

Polis bu süreçte yasaklara uymayanlarla, ihlal edenlerle mi uğraşsın, yoksa uyuşturucuyla mı, trafik kazalarıyla mı? Hırsızlık, soygun, alacak-verecek kavgalarıyla mı, eşini darp edenlerle, başkalarına vahim zararlar verenlerle mi uğraşsın? Yoksa Koronavirüs’ü hiçe sayıp apartman dairesinde doğum günü partisi düzenleyenlerle mi?

Hangi birini?

Bu güne kadar düzenlenen tüm anketlerde, yargının yanı sıra, en güvenilir kurumların asker ocağı ve polis olduğunu unutmayalım. Bu toplumun güvenliği, huzuru ve asayişin temini onlara emanettir.

YORUM EKLE

banner111

banner75