Sağlık tartışması

Dünyanın bir çok ülkesinde sağlıkla ilgili tartışmalar, insanlara nasıl daha fazla hizmet verilebileceği üzerinde yoğunlaşıyor.

Daha çok aşı, daha çok önleyici tedbir, daha etkili ilaçlar üzerinde bilimsel araştırmalara yoğunlaşan gelişmiş ülkelere karşın, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde ise hâlâ "sistem" tartışmaları yapılıyor.

Afrika'nın bir çok ülkesinde hâlâ çeşitli salgın hastalıklar önlenebilmiş değil.

Binlerce insan salgın hastalıklar nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Örneğin Yemen’de kolera salgını nedeniyle 27 Nisan - 27 Haziran tarihleri arasındaki iki aylık sürede bin 587 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Kıbrıs'ta salgın hastalıklar, İngiliz dönemi dediğimiz 1960 öncesinde önlendi.

Allah'a çok şükür ki, Afrika'da toplu ölümlere sebep olan kolera gibi salgın hastalıklarımız yok.

Ancak, yine de gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, hâlâ doğru dürüst bir sağlık sistemimizin olmadığını görebiliyoruz.

Ve sağlık sistemi üzerinden siyasi rant elde etmek için de siyaset yapıyoruz...

Bu yaptığımız, tipik bir geri kalmış veya Doğu medeniyeti siyasetidir.

Batılı olamamaktır.

İnsanların sağlık hizmetini en doğru şekilde ve en üst seviyede almasıyla değil; bir takım siyasi hesaplarla iş yapmaya çalışıyoruz.

Veya sağlıktan para kazanmanın hesaplarını yapıyoruz; örneğin "sağlık sistemimiz yerlerde sürünürken", Dünya'ya sağlık hizmeti satmak gibi projelerle uğraşıyoruz...

Elbette sağlık turizmi çok önemli bir olaydır ve bunun ülkemize gelir getireceğinden de eminiz.

Ancak doktorları mutsuz olan, hatta doktorları "serbest çalışanlar" ve "devlet çalışanları" diye ikiye bölünüp, birbirilerinin haklarını kesmek için mahkeme kapılarında debelenirken, sağlık bakanı çıkmaza sokulurken, Cumhurbaşkanı bile olaya müdahil olup, yargıyı da kaosun içine çekerken; nasıl sağlık turizmi yapılabileceği de ayrı bir merak konusudur.

-*-*-

Bizim ülkemiz dışında, bakın sağlıkla ilgili başka ülkelerde son günlerde neler olmuş...

İtalya'da geçtiğimiz hafta parlamentoda kabul edilen yasayla çocuklara okula yazılabilmeleri için aşı zorunluluğu geldi.

Uzun tartışmaların ardından geçen hafta Senato'da kabul edilen yasa tasarısı, bugün de parlamentonun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nden geçerek yasalaştı.

Yeni yasayla aralarında çocuk felci, tetanos, difteri, boğmaca, kızamık, kabakulak ve suçiçeğinin de yer aldığı 10 aşı, 16 yaş altı çocuklar için zorunlu hale geldi.

Bu aşıları yaptırmayan çocukların okullara kaydı yapılmayacak ve velilere 500 Euro'ya varan cezalar verilecek.

-*-*-

İngiltere'de statin tartışması hâlâ sürüyor... Bazı uzmanlar, 60 yaşın üzerindeki her erkeğe ve 75 yaşın üzerindeki her kadına kolesterolla ilgili olan bu ilaçların mutlaka verilmesini savunurken, bir grup uzman ise statinlerin olur olmaz milyonlarca kişiye boşuna dağıtıldığını belirtiyor...

Öte yandan İngiltere'de bir grup tıp uzmanı, yaygın kanının aksine tedavi sırasında verilen antibiyotiklerin tamamının bitirilmesinin yararlı olmadığı uyarısını yaptı.

Aralarında Oxford Üniversitesi'nden bilim adamlarının da bulunduğu uzmanlara göre, hastalara antibiyotikleri, "kendilerini iyi hissedene dek kullanmalarının" tavsiye edilmesi gerekiyor.

Ancak bazı uzmanlar ise dozajla ilgili kararın hastanın kendisine bırakılmasının, sonuçları olumsuz olabilecek "karışıklıklar" yaratabileceği uyarısı yapıyor.

The Daily Telegraph gazetesinin geçtiğimiz günlerde manşetinden duyurduğu habere göre, söz konusu uzmanlar, aşırı antibiyotik kullanımının, antimikrobiyal direnç oluşturabileceğini tespit etmiş.

Dünya Sağlık Örgütü'nün mevcut raporları, antibiyotiklerin, başka kuvvetli hastalıkların tetiklenmesinin önüne geçilmesi için, reçetelendiği gibi tüketilmesi gerektiğini tavsiye ediyor.

-*-*-

Örnekler daha sıralanabilir... Dünya'nın bir çok ülkesi, sistemleri, hizmetleri artırmak, daha iyi sağlık politikaları yaşama geçirmek için uğraşırken; bizde "kaos" yaşanıyor... Devletle doktorlar, doktorlarla öteki doktorlar birbirine giriyor...

Vatandaşın güveni ise sarsılıyor.

Oysa vatandaşın güveninin sarsılmadığı en önemli kurumlardan biri, "doktorluk" kurumuydu...

Tüm doktorlarımızın, sağlık uzmanlarının ve yöneticilerinin, bir kez daha düşünmelerini öneriyoruz...

 

YORUM EKLE