banner6

10 adımda bağışıklığınızı güçlendirin

banner37

En çok mevsim geçişlerinde görülen, bir tür solunum yolu hastalığı olan grip, günlük yaşantımızı da olumsuz yönde etkilemektedir

10 adımda bağışıklığınızı güçlendirin
banner151 banner143

Yüksek ateş, boğaz, baş ve eklem ağrısı, öksürük, halsizlik, üşüme hatta bazı kişilerde kusma ve ishalle birlikte görülebilmektedir.


Vücudumuzun virüslere karşı savaşabilmesi için bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve özellikle belli yiyeceklerin sıklıkla tüketmelisi de gerekmektedir.
 

1.Su içmeyi unutmayın

Havaların yavaş yavaş soğumasıyla su tüketimini de azalabilmekte ama vücudumuzun yaz-kış suya ihtiyacı vardır. Özellikle gripten korunmak için günde 2,5 litre su için ve içerisine limon ile zencefil ekleyin.
 

2.Sarımsak tüketin

Sarımsak içeriğinde allicin adlı çok güçlü bir antioksidant bulunmakta ve vücudu serbest radikallerden korumaktadır. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirmenin de en ucuz yollarından biridir.
 

3.Yoğurt veya kefir tüketin

Birçok araştırma probiyotik gıdaların bağışıklık sistemimiz için yararlı olduğunu belirtmektedir. Yoğurt ve kefir bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığı önleyici etkiye sahiptir.
 

4.Yeşil çay tüketin

Polifenollerden zengin olan çay özellikle yeşil çay güçlü bir antioksidanttır. Siyah çayda aynı etkiye sahiptir ama yeşil çay içeriği daha zengindir.
 

5.Narenciye tüketin

Vücudumuz tarafından üretilmeyen ve depolanmayan C vitaminini günlük olarak çeşitli besinlerden almalıyız. Özellikle turunçgillerde bol miktarda, taze sebzelerde, maydanozda, kabakta, soğanda ve domateste bulunur.
 

6.Yeterli protein alın

Metabolizmamızın ve kas dokumuzun çalışması, dokuların onarımı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ihtiyacımız ölçüsünde günlük proteinden zengin besinler tüketmeliyiz.
 

7.Çinkodan zengin beslenin

Çinko proteinlerin enerjiye dönüştürülmesi için çok önemlidir, zihinsel fonksiyonlarda, vücudun kendi kendini iyileştirmesi ve yenilemesi gereken durumlarda, bağışıklık sisteminin gelişmesinde, hormonal dengede önemli yere sahiptir. Kuruyemişler, deniz ürünleri, et, karaciğer, süt ve yumurtada bulunur.
 

8.Şekeri azaltın

Çalışmalar fazla tüketilen şekerin bağışıklık sistemini baskıladığını gösteriyor. Mümkün olduğu kadar şeker ve şekerli besinleri azaltmalısınız. Bu hem gripten hem de fazla kilodan korunmada etkili olacaktır.
 

9. Balık tüketin

Haftada 2 gün balık tüketin. Balık içindeki omega 3 bağışıklık sistemini kuvvetlendiren en önemli yağlardan biridir.
 

10.Stresten uzak durun

Bağışıklık sisteminin zayıflamasında stresin etkisi artık bilinen bir gerçek. Grip yanı sıra birçok hastalığında oluşumunu tetikliyor.

Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2017, 15:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104