banner6

'112', ölüm ile yaşam arasında

banner37

KIBRIS Gazetesi, ‘112 Hızır Servisi’nin kalbine girdi ve hayat kurtarmaya çalışan sağlık personelinin sorunlarını dinledi. ‘112’ye günde en az 2 bin çağrı geliyor ancak bunların yarısı asılsız. İnsan hayatı için var olan ‘112’ hattını arayıp, bir gecede 200 kez meşgul eden de var, yemek siparişi veren de…

'112', ölüm ile yaşam arasında
banner99

Mehmet KARA

KKTC genelindeki en uç noktalara kadar kesintisiz hizmet veren ‘112 Hızır Servisi’, komuta kontrol merkezine bağlı 17 istasyonda, toplam 33 tam teşekküllü ambulansla her koşulda 24 saat hizmet veriyor.

‘112’ sağlık hizmetlerinin temel amacı; günün 24 saati ‘112’ acil çağrı hattını arayan vatandaşlara en kısa sürede ulaşmak ve onları, en uygun şekilde tedavisinin yapılabileceği hastanelere ulaştırmak.

KIBRIS Gazetesi, ‘112 Hızır Servisi’nin kalbine girdi… İşini aşkla yapan ekibin, hangi şartlar altında çalıştığını yerinde gördü… 112 Komuta Kontrol Merkezi Sorumlusu Dr. Naciye Nami ve ekibinin karşılaştıkları sorunları bire bir onlardan dinledi.

Hızır Servisi’nden yardım isteyenlerin telefonlarına nasıl yanıt verildiğini, ekibin nasıl yönlendirildiğini ve vakalara müdahaleyi onlarla birlikte yaşadı…

Ekip, Lefke’den Karpaz’a hizmet veriyor… 200 personelle her yere yetişmeye çalışan ekip, ihbar gelir gelmez harekete geçiyor… Olay yerine yaklaşık 10 dakikada ulaşıyor…

Hizmet vermek, ölüm ile yaşam arasında mücadele eden insanlara nefes olabilmek için çalışan ekibin, en büyük sorunu yasa ve personel eksikliği…

112 Hızır Servis hattını boş yere meşgul eden kişiler de, ekibe büyük zorluk yaşatıyor… ‘112’ye günde en az 2 bin çağrı geliyor ancak bunların yarısı asılsız. Yani ekip, ihbar verilen bölgeye gittiğinde, eli boş dönüyor. Bu gibi durumların yanı sıra ihbar hattını arayıp yemek tarifi soran, cep telefonunun PIN kodunu öğrenmek isteyen, hastalanan hayvanına çare arayan, evlilik teklifi eden ve defalarca arayarak tacizde bulunanlar var.

17 istasyon, 33 ambulans, 200 personel

KIBRIS: 112 Hızır Servisi kaç bölgede, kaç personelle hizmet veriyor? Personel sayısı yeterli mi? Hemşirelerin tamamı paramedik hemşiresi mi?

NAMİ: 112 Acil Servisi, komuta kontrol merkezine bağlı olarak KKTC genelinde Lefke’den Karpaz’a 17 istasyonda, toplam 33 tam teşekküllü ambulansla hizmet veriyor. Toplam personel sayısı ise 200…

Bu istasyonlarımızda görev alan personellerin sadece 13’ü paramediktir.

-Paramedik, bilmeyenler için söyleyelim, hastane öncesi acil bakımın önemli bir parçasını oluşturan, genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden profesyonel sağlık personelidir.

Ayrıca komuta kontrol merkezinde dört doktor görev yapıyor. Bölgelerdeki 112 istasyonlarında ise görevli doktor yok.

Bölgelerde görev yapan personel, vakaların ilk vital bulgularına bakıp, hemen komuta kontrol merkezine bildiriyor. İlaç tedavileri, hastaya yapılacak müdahale, komuta kontrol merkezindeki danışman hekim tarafından yönlendirilerek yapılıyor. Komuta kontrol merkezindeki doktorlar, danışman hekim görevi yapıyor.

Şu an, ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri Yasası’ olmadığı için ayrı bir hekim kadrosu yoktur. Acil Servis’te nöbetçi olan hekimleri, dönüşümlü olarak komuta kontrol merkezinde nöbetlere yazıyoruz. Personel sayısı bu aşamada yeterli değildir. Personel eksikliği vardır. Sisteme göre, 112’lerin paramedik çalışması gerekiyor. Paramedikler 112’de çalışacak personeldir. 112 Hızır Servisi şu anda hemşire, paramedik ve ambulans şoförü olarak hizmet vermektedir.

“Hızır Servis hastane öncesi ilk acil sağlık hizmetidir”

KIBRIS: 112 Hızır Servisi’nin görevi ne zaman başlıyor, diğer görevleri nelerdir?

NAMİ: Görevimiz çağrıyı aldığımız andan itibaren başlıyor. Olay yerine gidildiğinde, öncelikle hastaya gerekli müdahaleleri yapıp, hastayı tam teşekküllü ve hızlı şekilde hastanelerin acil servisine götürmektir. Ayrıca, acil hastalık durumlarında, yaralanmalarda, yangın, göçük, kaza ve benzeri durumlarda yerinde acil yardım hizmetlerini başlatmak, 112 Hızır Servisi’nin görevleri arasında yer alıyor. Hızır Servisi, hastane öncesi ilk acil sağlık hizmeti demektir.

“Personel eksikliğinden dolayı çok sıkıntı yaşıyoruz”

KIBRIS: 112 Komuta Kontrol Merkezi'ndekilerin sorunları ile onlar kadar sahada görevli sağlık çalışanlarının da yaşadığı sorunlara değinebilir misiniz? Çalışma koşullarınız nelerdir? Sağlık çalışanlarına karşı şiddet söz konusu mu?

NAMİ: ‘112’ personelinin en büyük sorunu yasadır. ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri Yasası’nın bir an önce yapılması gerekiyor. Personel eksikliğinden dolayı çok sıkıntı yaşıyoruz.  Çünkü personelimizin bir kısmı, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi’ne bağlı sağlık ocaklarında, bir kısmı da Yataklı Tedavi Kurumları’na bağlı hastanelerde de görev yapıyor.

Çalışma koşullarımız çok yoğundur. Çünkü biz, 24 saat hizmet veriyoruz. Personel sayımız yeterli olmalı ki, çalışanlar dönüşümlü olarak dinlenebilsin. Personel sayısı yeterli olmadığı için çağrı karşılayan ile Hızır’a giden personeli bir türlü ayıramadık. Ayrıca, sağlıkçılara her zaman bir ön yargı vardır. Tabii ki biz personelimize sakin kalmalarını öneriyoruz ama bazen işler yolunda gitmeyebilir. Hasta yakınları çok agresif olabilir. Sözlü şekilde şiddete maruz kalabiliyoruz.

‘112’ye yemek siparişi veren bile var

KIBRIS: Günde ortalama kaç çağrıyı yanıtlıyorsunuz. Bunlardan kaçı gerçek vaka? Gerçek vakadan çok yanlış yapılan aramalar ve asılsız ihbarlar alıyor musunuz?

NAMİ: Günde ortalama 2 bin çağrıyı yanıtlıyoruz. Gelen çağrıların yüzde 50’si boş ihbar çıkıyor. Kilometrelerce gidip geri döndüğümüz de oluyor. Yaşadığımız bu olay, eskiden çok daha fazla oluyordu ancak toplumun 112’yle ilgili bilinçlendirilmesi sayesinde boş ihbarlar biraz azaldı. Ayrıca, canı sıkılan ‘112’yi arıyor. Sürekli taciz söz konusudur. Örneğin, sohbet etmek isteyenden evcil hayvanını iyileştirmek için arayana kadar çok sayıda kişi telefon hattını meşgul ediyor. Yemek tarifi almak ya da yemek siparişi vermek için arayan da var, cep telefonunun PIN kodunu öğrenmek isteyen de…

‘Arabamız yoktur, gelin bizi götürün’ şeklinde 112’yi arayan çok kişi vardır. Örneğin, şahsın boğazı ağrıyor. Aracı olmadığı için 112’den yardım istiyor. Şahsın acil bir durumu söz konusu olmadığı için bunları yapamıyoruz. Bunu yaptığımız anda ciddi bir vakayla karşı karşıya kaldığımızda o vakaları ihmal etmiş oluruz.

KIBRIS: Asılsız ihbarlar yapanlara herhangi bir cezai işlem uygulanıyor mu?

NAMİ: Polis Genel Müdürlüğü, bu konuda bize yardımcı oluyor. Ne zaman arasam hemen ilgileniyorlar. Türkiye’de ambulansı gereksiz yere meşgul etmenin para cezası vardır. Bizde şu an o yasa olmadığı için sadece polise şikâyette bulunuyoruz. Normal bir vatandaş gibi şikâyetçi oluyoruz.

“Personel her zaman deplasmandadır”

KIBRIS: 112 Hızır Servis ile hastanelerdeki sağlık hizmetleriyle aranızdaki fark nedir?

NAMİ: En büyük farkımız şöyle; hastanede size gelen, bildiğiniz bir hastaya müdahale ediyorsunuz. 112’de görev yapan personel ise neyle karşılaşacağını bilmeden vakalara gidiyor. Bizler, onlarca kişinin evlerine ve sokaklarına gidiyoruz. Yani deplasmandayız. Bu aşamada her an hazır konumda olmalıyız. Bütün tıbbi donanımımız her zaman hazır olmak zorundadır. Bizler, en kötüsüyle karşılaşacakmış gibi hazırız.

KIBRIS: Sürücüler, trafikte ambulansın sesini duyunca ne yapmalıdır?

NAMİ: Ambulansların güvenli şekilde gideceği yer orta şerittir. Siren sesini duyduklarında sakin olsunlar. Sağa ya da sola kayacak şekilde orta şeridi bize açsınlar. Ve arkamızdan boşalan yolu kesinlikle takip etmesinler. Bizim istediğimiz budur.

Şoförlerimizi daha temkinli olmaları konusunda her zaman uyarıyoruz. Ambulans şoförlerimiz kendilerine ısrarla yol vermeyen sürücülerle karşı karşıya da kalabiliyor. Ambulanslara yol versinler. İçerisinde sizin de yakınınız olabilir!

“112, beklenmedik olaylarla karşılaştığınız yerdir”

KIBRIS: Çocuklardaki akıllı telefon merakı, ‘112’ hattını da etkiledi mi?

NAMİ: Tabii ki… Çocuklar akıllı cep telefonlarını ellerine aldıklarında, acil arama bölümüne girip yanlışlıkla ‘112’yi arıyorlar ve bize çağrılar düşüyor. Bu olay sürekli yaşanıyor. Aileler, çocuklara cep telefonlarını vermesinler.

KIBRIS: 112 sağlık ekipleri vakalara ortalama kaç dakikada ulaşıyor?

NAMİ: Bizim ihbar geldikten sonra iki dakikada komuta merkezinden çıkmamız gerekiyor. En yakın ambulansı yönlendirdiğimiz için vakalara yüzde 95 oranında, en fazla 10 dakika içinde ulaşıyoruz. Çünkü, bizim her şeyimiz kayıt altındadır.

banner134

KIBRIS: Meslek hayatınızda karşılaştığınız komik veya unutamadığınız bir anınız var mı?

NAMİ: Meslek hayatımda hiç komik bir an yaşamadım. Çok yakın bir doktor arkadaşımın nişanlısı konumundaki kişinin kalbi durmuştu. İhbar üzerine olay yerine gittik. Ambulansta giden ekipte ben de vardım. O olay, gözümün önünden bir türlü gitmiyor. Bu olay beni çok etkiledi. Hiçbir zaman unutmayacağım. İnsan hiç yakınına bir şey olmayacakmış gibi düşünüyor. Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızı o şekilde görüp, ona müdahale etmek, sağlık hizmetinin ne kadar önemli ve zor bir iş olduğunu öğretti bize. 112 beklenmedik olaylarla karşılaştığınız bir yerdir. Bu merkezi geliştirebildiğimiz kadar geliştirmeliyiz.

Trafite siren sesi duyunca yapılması gerekenler

‘112 Hızır Servisi’ ekibi, trafikte siren sesi duyunca yapılması gerekenleri sıraladı:

- Sakin olun.

- Sesin veya ambulansın hangi yönden geldiğini anlamaya çalışın.

- Yavaşlayın, acil fren yapmayın.

- Mümkünse aracınızı yolun kenarına çekin.

- Kavşaktaysanız yola çıkmadan ambulansın geçmesini bekleyin.

- Yol açmak için şerit değiştirecekseniz mutlaka kurallara uyun. Sinyal kullanın.

- Ambulans güvenle geçtikten sonra yolunuza kurallara uyarak devam edin.

- Ambulansın peşinde sürat yapmayın ve uygun fren mesafesi bırakın.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88