1.5 yılda büyük işler yaptık

Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, sağlık yasaları geçmemiş, hastanenin çeşmelerinden paslı suların aktığı, sıcak suyu olmayan, asansörlerin çalışmadığı, yeni hastanelerin gündemde bile olmadığı bir yapı devraldıklarını, ancak bugün tablonun çok farklı olduğunu söyledi:

1.5 yılda büyük işler yaptık
  • 01 Kasım 2017, Çarşamba 10:58

Ali CANSU

Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, göreve geldikleri günden itibaren doktorların özlük hakları, hastanelerin alt yapıları, yeni hastaneler ile sağlık merkezleri ve yasalar olmak üzere kendilerine üç ayrı hedef çizdiklerini, 1.5 yıl gibi çok kısa bir zamanda bu hedeflere ulaşmayı başardıklarını söyledi.

Sucuoğlu, göreve geldiklerinde, sağlık yasalarının geçmemiş, hastanenin çeşmelerinden paslı suların aktığı, sıcak suyu olmayan, asansörlerin çalışmadığı, yeni hastanelerin gündemde bile olmadığı bir yapı devraldıklarını, ancak bugün tablonun çok değişik olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yaptıkları ziyarette sadece altyapılar değil şimdiki Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin tam donanımlı bir ihtisas hastanesi olması yönünde karar kılındığını söyledi.

“Bir rüya gerçekleşiyor”

Çok kısa bir süre içerisinde protokolün imzalanarak yeni hastanelerin temellerinin nisan ayında atılmasının gerçekleştirileceğini kaydeden Sucuoğlu, “Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hasatesi’nin ihtisas hastanesi olması bir rüyaydı. Ancak, şimdi gerçekleşiyor. 1.5 yıldır Türkiye ile bu konuda yoğun çalışmalarımız olmuştu. Bu gerçekleşiyor. Asistanlar, hastanenin yükünü taşıyanlardır. Uzman doktorlar ve şefler de bunlara katkı koyandır. Bizde asistan sayısı az olduğu için aksamalar yaşanıyordu. Böyle olunca hastanenin statüsü yukarıya çıkarırken, yükü de çok hafifleyecek. Arzu edenler ise dört yıl hastanede ihtisas yapabilecek” dedi.

“Üç büyük, üç küçük hastane”

Sucuoğlu, TC Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’ın Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yanında, Cengiz Topel Hastanesi, Güzelyurt Hastanesi ve Karpaz Hastanesi’nin büyük hastane ve üç tane de ikinci basamak hastanesinin yapılması yönünde karar aldığını söyledi.

Projesi biten Karpaz Hastanesi’nin, proje sunumunu bölge halkına birlikte gerçekleştireceklerini ifade eden Sucuoğlu, Mağusa Hastanesi’nin ise günümüz teknolojisine uyup uymadığı yönünde araştırılma yapılarak alternatif çözüm üretilmesi yönünde karar alındığını belirtti. Sucuoğlu, ülkemizin batı bölgesinde hizmet verecek olan 120 yataklı Güzelyurt Hastanesi'nin inşaatının sürdüğünü ifade etti.

“TC ile imzalanan protokol’da yazılanları gerçekleştirdik”

Sucuoğlu, Cumhuriyet Meclisi’nin alt komitesinde iki tane sağlık yasasına ivedilik alındığını, Döner Sermaye Yasası için ise Anayasa Mahkemesi’nin kararını bekledikleri söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın TC ile imzaladığı protokol çerçevesinde yazılanları yerine getirdiğini kaydeden Sucuoğlu, “Artık ok yaydan çıkmıştır. Oku tutup geriye çekemezsiniz ok hedefe doğru gidiyor. Doktorların özlük haklarını da hallettik. Eskiden doktorlar yurt içinden hastaneden istifa ederek yurt dışına giderdi. Şimdi tam tersine döndü ve TC’deki Kıbrıslı doktorlar ülkemizdeki hastanelerde görev almak için bizlere başvuruyorlar” dedi. Bu yıl hedeflenen sözleşme kadrosunun ilk kez doldurulduğunu hatırlatan Sucuoğlu, “Bu konu çok eleştiriliyordu. Şimdi onkoloğumuz var. Kardiyologumuz var. Psikiyatris de var. Burada istikrar çok önemlidir. Kurulan sistemin sürekliliği olması şarttır. Çalışan tüm sektörlerde TC ile imkânlar anlamında daha ileriye adım atılıyor” dedi.

“İcraatları eleştirenler, en çok alkışlayanlar oluyor”

Eleştirip belli hedefler koyarken biraz daha ayakların yere basılması gerektiğini anlatan Sucuoğlu, “Buradaki hastaneler, Türkiye’de nasıl yapılıyorsa aynı şekilde yapılacak. Bu hastanelerin garantisi, ödemeler ve kaynak anlamında garantimiz, Türkiye Cumhuriyeti devleti olacaktı” dedi. “Parayı nereden bulacaksınız? Nasıl ödeyeceksiniz” soruları soranlara cevabının Türkiye Cumhuriyeti olduğunu hatırlatan Sucuoğlu, “Ödeyemediğimizi Türkiye Cumhuriyeti ödeyecek. Nasıl ki üniversiteler, su ve diğer konularda hep engel koymak için uğraşan belli bir kesim ve düşünce sistemleri vardır. Ama, her nedense bu ekipler ne hal ise olup bittikten sonra da en çok alkışlayan da onlar oluyor!” dedi.

“Türkiye öcü değildir”

Sucuoğlu, “Zahmet etsinler bir Türkiye ziyareti yapsınlar. Türkiye öcü değildir. Eğer bizlere güvenmezlerse, Türkiye’den çok rahat randevu alabilirler ve muhatabındanbu projelerin detayını duyup rahat etsinler” dedi.

Üniversiteler olayına karşı çıkanların şimdi en önde bayrak çekip alkışladıklarına dikkat çeken Sucuoğlu, suyun gelmesi konusunda da belli kesimlerin karşı geldiğini ancak şimdi “Allaha şükür bu su geldi” dediğini hatırlatarak, “Aynı şekilde hastaneler bitip hizmete girdikten sonra, bu kişiler en önde alkışlayacak arkadaşlar olacaktır. Söylediklerimizi iki kez düşünüp, eleştirirken dikkatli olsunlar. Çünkü daha önce utandıkları gibi yine utanacaklar” dedi.

“Meclis’te geçmeyecek dedikleri yasalar, şimdi yürürlükte”

Türkiye Cumhuriyeti’nin yapacağı icraatlara itirazları olanlar var ise gelip kendilerine yapmalarını isteyen Sucuoğlu, şöyle devem etti:

“1.5 yılda ne dediysek yaptık. Özlük hakları dedik inanmadılar. Meclis’te yanıma gelip ‘bu iş olmayacak. Boşuna çırpının doktorum’ dediler. Olacak dedim. Maliye’de ‘ok.’ aldık. Meclis’e geldi yine ‘Geçmeyecek” dediler. Cumhurbaşkanı’na gitti, ‘imzalamayacak’ dediler. ‘Maliye’den bunlar ödenmeyecek’ dediler. Ancak, üç aydır bu maaşlar ödeniyor. Onlarca yıldır kendilerinin uğraşıp yapamadıkları bir olaydır. Yaptık.”

Sucuoğlu, kedinin ulaşamadığı ciğere ‘pis’ dediğini hatırlatarak, göreve gelmelerinin ardından önlerinde bir önceki hükümetin yasalarla ilgili hiçbir şey yapmadığını ve sonucun sıfır olduğunu gördüklerini kaydetti ve “Hatta yasalar Meclis’e geldiğinde kendileri de bu yasalara oy vererek oy birliği ile geçirildi” dedi. Sağlık Bakanlığı olarak 20 yıldır atıl duran yasaları geçirdiklerini ifade eden Sucuoğlu, Döner Sermaye Yasası’nda da teslim olmadıklarını, Anayasa’ya uymayan bir şey var ise tekrar çalışıp düzelterek tekrardan geçirileceğini belirtti.

“Sıcak suyu akmayan, trafosu yetersiz, klimaları bozuk hastane devraldık”

Altyapıda Dr. Burhan Nalbatoğlu Hastanesi’ndeki değişikliği herkesin görmesi gerektiğinin altını çizen Sucuoğlu, “Türkiye’den iki yıl önce gelen heyetlerin raporlarını yazanlar, bugün hastanede çok büyük fark olduğunu söylüyor” dedi. Hastanede temizliğin hat safhada olduğunu, ayrıca iki yıl önce hastanenin etrafını gezerken var olan derede çirkef ve sinekten geçilmediğini anlatan Sucuoğlu, şu an derede bir tek suyun olmadığını belirtti. Sucuoğlu, hastanenin çalışmayan asansörlerinin bugün düzenli çalıştığını, trafonun yetersiz iken şu anda yeni trafonun takılarak, elektrik sorununun halledildiğini, çalışmayan klimaların yerine yenilerinin takılıp, bozuk olanların tamir edildiğini kaydetti. Eskiden hastanenin çeşmelerinden paslı su aktığını ve sıcak suyun olmadığını da hatırlatan Sucuoğlu, galvaniz boruların, soğuk ve sıcak boruların bir birleri ile kaynaştığını gördüklerini kaydederek, şu anda hastanenin borularının tamamen yenilenerek sıcak suyun aktığını belirtti. Hasatanenin yeni odalarının yapılmaya devam ettiğini, hatta 1978’den beridir hastanenin çirkin görüntü arz eden duvarının yenilenerek üzerine ışıklı panolar yerleşritilileceğini de kaydeden Sucuoğlu, “Bunlar hastanenin dıştan görüntüsü. O makyajlama insanları olumlu etkileyecek. Bunların geri dönüşünü alıyoruz” dedi. Hastanenin aletlerinin bozulabileceğini, tek dezavantajımızın ülkemizde bu cihazlara bakacak teknik eleman olmadığını ve Türkiye’den getirilip cihazların tamir edilmesi olduğunu da anlatan Sucuoğlu, “Cihazlar bozulabilir. Dünyanın her yerinde böyledir. Yeni hastane ile birlikte tüm bunları artık konuşmayacaız” dedi.

“Sağlık sistemini bizim bulduğumuz gibi bulmayacaklar”

Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin yeni hastaneye her türlü katkıyı yapacaklarını temaslarında kendisine söylediklerini kaydeden Sucuoğlu, “Bundan sonra ya biz buradayız, ya da başkası ama sağlık sistemini bizim bulduğumuz gibi bulmayacaklar” dedi.

Tren yolu polikliniğinin hükümetin en fazla iftihar etmesi gereken adımlardan bir tanesi olduğuna dikkat çeken Sucuoğlu, dar gelirli insanlar ile o bölgedeki vatandaşlara büyük kolaylık sağladığı gibi Lefkoşa Hastanesi’nin yükünü de önemli oranda azalttığını söyledi. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin tarihinde ilk kez tüm servisleri ile randevu sistemine geçtiğini de kaydeden Sucuoğlu, “Sabah saat 04.00’lerde insanlarımız artık polikliniğe gidip numara almıyor. Koridorlar boşaldı ve çünkü herkes randevulu polikliniğe gidiyor. 1 Ocak 2018’de koyduğumuz bu hedefe, Ekim’in ilk haftası başladık ” dedi.

“10 yılda yapılacakları biz 1.5 yıla sığdırdık”

Sucuoğlu, Yenierenköy’de bitmemiş bir sağlık merkezini bitirdiklerini ve 7 gün 24 saat doktor olduğunu söyledi.

Onkoloji Hastanesi’ni betonarme olarak aldıklarını ancak tamamlanmasının ve içinindoldurulmasının kendi dönemlerine denk geldiğini de anlatan Sucuoğlu, tüm bunları dört ayın içerisinde tamamlayıp hizmete açtıklarını belirtti. Cengiz Topel Hastanesi’nde iki tane poliklinik yaptıklarını, Girne Akçiçek Hastanesi’nin yeni odalarının yapılarak proje ile büyütülmesinin salandığını ifade eden Sucuoğlu, Mağusa’da merkezi ısıtma ve soğutma sistemini devreye koyduklarını kaydetti. Sağlıkta tarihte ilk kez 33 doktoru birden kadroladıklarını anlatan Sucuoğlu, iki kez yetki alarak 168 hemşire alımına gittiklerini ancak sınavda bekledikleri verimi malesef alamadıkları için tümünü alamadıklarını da söyledi. Tüm bunların 5-10 yılda olmadığını 1.5 yılda olduğunu, sıkıntıların yaşanabileceğini de anlatan Sucuoğlu, “Dünyanın hiç bir yerinde sağlıkta tam memnuniyet yoktur. Biz sağlıkta geri kaldık. Bahsettiklerimin 3-4 yıl önce bitirilmesi gerekirdi ki şu anda yeni hastanenin açılışının hesabını yapmam gerekirdi. Çok gecikildi” dedi. Türkiye ile güven bazında çok iyi ilişkiler kurduklarını anımsatan Sucuoğlu, “Gittiğimde pembe tablo yoktu. Ancak, TC Başbakan Yardımcısı, Kıbrıs’tan Sorumlu Devlet Bakanı, benden daha heyecanlı bir şekilde yeni hastanenin temelinin nisan ayında atılacağını söylüyor. Bir şeyleri eleştirirken nelerin yapıldığını da görmek gerekir” dedi. Devlet Laboratuarı’nın yanmasının şansızlıkları olduğunu, ancak 20 yılda yapılan hizmetleri üç ayın içerisinde yaparak laboratuarın hizmet vermeye başladığını kaydeden Sucuoğlu, “Ancak, orada çalışanlar kanser de edildi. Radyasyona tutuldu dendi. Bunları söyleyen kahramancıklar ortaya çıktı. Şu anda tüm raporlar geldi ve hiçbir kişinin radyasyona maruz kalmadığı görüldü. Peki, ben soruyorum o kahramanlar nerdedir. Çıkıp, ‘Biz bu bilgileri dedikodu bazında aldık’ demek yok çamur at izi kalsın politikası var” dedi.

“Döner Sermaye Yasası, sağlık sisteminin olmazsa olmazıdır”

Üç yıldır süren ve kendilerinin müdahil bile olmadığı ikinci iş yasağı davasının kendi kucaklarında patladığını anlatan Sucuoğlu, “O derin krizden çıkmak için büyük efor sarf ettik” dedi.

Gazetelerde “Sağlık kaosa gidiyor, Sağlık çöktü, herkes istifa ediyor” manşetlerinin atılmaya başladığını hatırlatan Sucuoğlu, “Hani nerede? İşte bu ekibin geceli gündüzlü iyi niyetle çalışmasının sonucunda hep bertaraf edildi. Doktorlar şu anda çalışıyor” dedi. Şu anda bir geçiş döneminin yaşandığını çünkü, mahkemeden Döner Sermaye Yasası’nı beklediklerini, bu yüzden Bakanlar Kurulu’ndan geçirdikleri tüzük ile geçici bir rahatlama sağladıklarını kaydeden Sucuoğlu, “Bazı arkadaşlar 2009 yılında alındıkları yasadan dolayı hastanede öğleden sonra hasta bakabiliyolar. İkinci iş yasağı nedeniyle tüm klinikleri kapattık. Tüzük gereği bizden izinli hastanelerde bu arkadaşların çalışmasına olanak sağladık. Döner Sermaye Yasası’nın ardından ikinci adım her şey hastanede olacak” dedi.

Dünyanın 64 ülkesinde ve TC’de bu şekilde yapıldığının altını çizen Sucuoğlu, herhangi bir noktada sıkıntı olması halinde yasayı o noktadan kurtarıp, yasayı tekrardan gündeme getirip geçireceklerini, çünkü bunun sağlık sisteminin olmazsa olmazı olduğunu söyledi.  TC’nin sağlıkta bir reform yaparak dünyanın örnek aldığı bir sağlık sistemi kurduğuna dikkat çeken Sucuoğlu, “Orada 15 yıl aynı bakan bakanlık yaptı. İstikrar ve doğru adımlar önemlidir. Bizim şansımız TC’nin 15 yılda attıkları adımların hepsini biliyoruz. Nerede eksik nerede yanlış adım attıklarını bize kendileri söylüyor. Bu büyük bir avantaj” dedi.

“Dünyayı örnek alanlar AB’yi örnek alanlar bunları neden görmüyor. İşte size AB’nin örnek aldığı sisteme doğru gidiyoruz” diyen Sucuoğlu, “Peki nedir o zaman bu ketumluğunuz? Nedir bu eleştirileriniz? Ben sağlığı her zaman partiler üstü gördüm. Bu konuda bana yardım eden ana muhalefetten kişiler de oldu. İstikrarın devamı için partiler üstü bir politikanın devamı şarttır” dedi.

16 AYLIK DÖNEMDE SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN İCRAATLARI

ALTYAPI EKSİKLİKLERİ:

- Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Su Tesisatları (Sıcak – Soğuk Su) yenilenilerek çalışır duruma getirildi. Hastanenin uzun yıllardır süren düşük voltaj sorunu giderildi ve klima sistemi çalışır hale getirildi:

- Cengiz Topel Hastanesi’nin tadilatı yapıldı. İki adet yeni tuvalet yapıldı ve iki tane yeni poliklinik odası yapıldı

- Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin klima sistemi yenilendi. Gazimağusa Devlet Hastanesi Göğüs Bölümü tadil edildi.

- Gazimağusa Maraş Sağlık Ocağı tadil edildi

- Yeni Onkoloji Hastanesi hizmete girdi

- Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi asansörleri yenilendi

- Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde yeni düzenlemeler yapıldı

- Trenyolu Polikliniği hizmete girdi

- Güzelyurt’a yeni hastane yapımına başlandı

- Yenierenköy’de yeni sağlık ocağı hizmete kondu

- Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin park yerleri düzenlenerek yenilendi. Hastanenin yanından geçen derenin ıslahı yapılarak akan sular borular içine alındı. Hastanede yatılı servislerdeki odaların düzenlemesine başlandı ve halen devam etmektedir. Hastanenin iç duvarları boyanarak bodrum katında tavanlar yenilendi, birçok servisin yenilenmesi yapıldı (Diyaliz bölümü ve Fiziktedavi bölümü). Hastanenin poliklinik binası yenilendi. Hastanenin Kardiyovaskuler Cerrahi bölümü yenilendi.

- Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği hizmete girdi

HASTANELERDEKİ ARAÇ, GEREÇ VE HİZMET EKSİKLİKLERİ:

- Hastanelerdeki tıbbi cihaz eksiklikleri giderilmeye başlandı.

- 112 Acil Ambulans servisine yeni sistem getirildi

-Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’ne hemşire çağrı sistemi kuruldu

- Diyaliz hastalarının evden hastaneye taşınması için 5 yeni araç hastanelere teslim edildi

- Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servislerine 12 adet solunum cihazı alındı

- Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi servislerine 22 adet vantilatör alındı

- Sağlık Bakanlığı 24 saat şikayet kabulüne başladı

- Mal ve Hizmet Satın Alma Birimi oluşturuldu

- Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde tarihi geçmiş ilaçların imhası gerçekleştirildi

-İlaç alımlarında ve reçete verilmesinde kolaylıklar sağlandı

- Lefke bölgesine 112 Hızır Hizmeti götürüldü

- Güvenilir Gıda denetimleri hızlandırıldı

- Gıda Güvenliği Eğitim Seminerleri başlatıldı

- Sağlık Bakanlığı ile üniversiteler arasında staj protokolü imzalandı

- YDÜ ve Kolon Hastaneleri ile protokoller imzalandı

- Bakanlık ile DAÜ ve LAÜ arasında Afiliasyon protokolü imzalandı

- Yerel hastaneler ile sevk protokolleri imzalandı

HAZIRLANAN YASALAR:

- Kamu Sağlık Çalışanları Değişiklik Yasa Tasarısı meclise sevk edildi

- Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı teknik kurul aşamasına getirildi

- Hasta Hakları Yasa Tasarısı Meclise sevk edildi

- Özel Hastaneler Değişiklik Yasa Tasarısı tadili yapıldı

Yasayla ilgili 6 adet tüzük Bakanlar Kurulundan geçirilerek yürürlüğe kondu

- Döner Sermaye Yasa Tasarısı Meclisten geçerek Cumhurbaşkanının onayına sunuldu

- Hemşireler Birliği ve Diyetisyenler Birliği yasaları çıkarıldı

- Yataklı Tedavi Kurumu Dairesi değişiklik yasa tasarısı teknik komitede görüşülüyor

- Ruh Sağlığı Yasa Tasarısı Meclise sevk edildi

- İnsan Hücre Doku ve Organ Nakli ile ilgili kuralları düzenleyen yasa tahdındaki üremeye yardımcı tedavi merkezleri ve üremeye yardımcı tedavi yöntemleri tüzüğü yürürlüğe girdi

BAŞLATILAN PROJELER:

- Güzelyurt yeni hastanesinin karkası bitmek üzeredir

- Cengiz Topel Hastanesine 2 katlı ek bina yapılması proje çalışmaları başlatıldı

- İskele ilçesine yeni bir hastane yapılması proje çalışmaları başlatıldı

-Mağusa hastanesi kapasite arttırılmasına yönelik yeni bir blok eklenmesi çalışmaları başlatılı

- Girne Akçiçek Hastanesine yeni servis odaları eklenmesi proje çalışmaları başlatıldı

- Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine 30 adet poliklinik odası yapımı proje çalışmaları başlatıldı

-Lefkoşaya yeni bir başkent hastanesi yapılması proje ön çalışmaları başlatıldı

- Bülent Ecevit Rehabilitasyon merkezine ek bina yapımı proje çalışmaları başlatıldı

- Ülkemize bir AMTEM kazandırılması için proje tamamlanmış olup ihale aşamasına gelmiştir

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 2 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık