banner6

20 diyet hatası

banner37

Beslenme programınız vücut analiz sonuçlarınıza, kan bulgularınıza ve yaşam tarzınıza uygun olarak diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır

20 diyet hatası
banner8

Funda BİLGİNER (Diyetisyen)

 

1.Diyetisyen kontrolünde olmadan zayıflamak

Beslenme programınız vücut analiz sonuçlarınıza, kan bulgularınıza ve yaşam tarzınıza uygun olarak diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır. Diyetisyen kontrolünde olmadığınızda başarı oranı da düşmektedir.

 

2.Kahvaltıyı atlamak

Kahvaltı sizi güne hazırlayan en önemli öğündür. Atlandığında daha az kilo verecek, metabolizmanız yavaşlayacak, konsantrasyon problemi yaşayacaksınız.

 

3. Su içmemek

Su besinlerin sindirilmesi, metabolik atıkların atılması, metabolizmanın hızlanması ve dolayısıyla kilo kaybı için şarttır. Günde 2-2,5 lt su içilmelidir ama tükettiğiniz çay, kahve, meyve suyu veya bitki çayları suyun yerini tutmamaktadır.

banner134

 

4.Hızlı yemek yemek

Yemek yeme süresi mümkün olduğu kadar uzatılmalıdır. Böylelikle hem daha az yemek yiyecek hem de sindirim enzimleri salgılanacaktır. Hızlı yemek yendiğinde sindirim yavaşlamakta bu durumda kilo artışına neden olmaktadır. Unutmamak gerekir ki, doyma sinyali beynimize 20 dakikada gitmektedir.

 

5.Sık sık öğün atlamak

Günde sadece 3-4 öğün veya daha az sıklıkta beslenenlerde düzensiz kan şekeri salgılanması, daha fazla açlık hissi ve kilo problemi görülmekte. Beraberinde birçok hastalıklar da tetiklenmektedir. Bütün besinlerden ihtiyacımız ölçüsünde ve uygun sıklıkta beslenmek sizin için en doğru yöntem olacaktır.

 

6.Diyete hedefsiz başlamak

İyi bir diyet motivasyonu için mutlaka bir hedefiniz olmalı. Diyete başlarken de kendimize gerçekçi hedefler koymalıyız, bu şekilde başarıya ulaşmak daha kolay olacaktır.

 

7.Az uyumak

Günde 7 saatten az uyuyan kişilerin daha fazla kilo alma riskine sahip oldukları araştırmalarca desteklenmektedir. Uyku esnasında salgılanan büyüme hormonu yağ yakımına da destek olmaktadır.

 

8.Hareketsiz bir yaşam

Tek başına elbette kilo almaya neden değil ama hem düzensiz besleniyor hem de hareketsiz bir yaşamınız varsa kilo almamanız için de bir neden yok. Tempolu bir yürüyüşe ayıracağınız 30 dakika hem kilo vermenize hem de sağlıklı yaşamanıza destek olacaktır.

 

9.Kısa sürede kilo vermek

Herkes bir an önce fazla kilolarından kurtulmak ister ama hızla verilen hızla geri alınabilmektedir. Önemli olan sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmeyi başarmaktır.

 

10.Diyet süresince her gün tartılmak

Zayıflama diyeti süresince sizin moralinizi bozacak en önemli unsurdur tartılmak. Gün içerisinde bile değişimler görülebilir; ödem artışı, kabızlık total kiloyu etkileyebildiği için tartıya çıktığınızda kendinizi kilo almış olarak görebilirsiniz. Haftada 1 kez mümkünse diyetisyeninizin kontrolünde tartılmalısınız.

 

11.Televizyon karşısında yemek yemek

Televizyon karşısında yemek yiyenlerin yemeyenlere göre daha fazla kilo aldığı araştırmalarca desteklenmektedir. Farkında olmadan porsiyon miktarlarınız artabilir ve daha hızlı yiyebilirsiniz.

 

12.Moda diyetleri yapmak

Bu tarz diyetlerle çoğu kişide birkaç kilo gider ama giden su veya proteinden yetersiz bir programsa kas kaybı olacaktır ve kişi kilo verdiğini sanır. Sonrasında fazlasıyla kiloları geri alma ve metabolik direnç görülme riski vardır.

 

13.Ayakta yemek yemek

Yemekleri ayakta yediğinizde hem daha hızlı yiyecek hem de sindirim problemleri yaşayacaksınız. Ayakta yemek yemek de kilo artışını etkilemektedir.

 

14.Sürekli aynı diyeti uygulamak

Uyguladığınız diyet programı bir süre sonrasında kilo kaybında durağanlaşma yaratabilir. Diyetisyeniniz kontrolünde programınızı değiştirmek daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

 

15.Light ürünleri sınırsız tüketmek

Light ürünler içeriğindeki yağ veya şeker oranı azaltıldığı için kalori değeri eşdeğer ürünlere göre azaltılmıştır ama maalesef kalorisiz olarak da algılanabilmektedirler. Tüketim miktarınıza bağlı olarak kilo artışına bile neden olabilirler.

 

16.Süt ve süt ürünlerini tüketmemek

Süt ve süt ürünleri hem kan şekerini dengelemekte hem de içeriğindeki kalsiyumdan dolayı yağ yakımını tetiklemektedir. Bu ürünleri tüketmeyenlerde kilo problemi daha fazla yaşanabilmektedir.

 

17.Posalı yiyecekler yememek

Posalı yiyeceklerin kolesterol seviyesini dengeleyici ve kalp hastalığına karşı koruyucu etkisinin yanı sıra kan şekerini dengeleyici, bağırsakları çalıştırıcı, tok tutucu özelliği bulunmaktadır. Günde 25-30 gram posa tüketimi kilo kaybını da hızlandıracaktır.

 

18.Sevdiğiniz yiyecekleri hayatınızdan çıkarmak

Zayıflamak için asla sevdiğiniz yiyeceklere veda etmeniz gerekmiyor. Beslenmenize yaşam boyu dikkat etmeniz gerekmekte ama ara sıra kendinizi de ödüllendirmek diyet motivasyonunuzu artıracaktır.

 

19.Diyetteyken alkol tüketmek

Alkollerin kalori değeri tüketilen birçok besine göre daha yüksektir. Bu da kişilerin kilo almasına neden olabilir. Alkol tüketmeyi seviyorsanız diyetisyeninize danışarak tüketmenizde fayda var.

 

20.Stresli bir yaşam

Stres vücutta kortizol salgılanmasına, kortizolde kilo artışına neden olmaktadır. Kortizolün özellikle karın bölgesinde yağlanmaya neden olduğu bilinmekte. Stressiz bir yaşam elbette zor ama minimuma indirmekte kendi elimizde.

Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2017, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104