banner6

2017'de tüm gıda işletmeleri kayıt altına alınacak

banner37

Sağlık Bakanlığı, vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıda ile içme suyu tüketmesini sağlamak amacıyla sürekli denetim ve kontroller yaptığını; 2017 yılı itibari ile tüm gıda işletmelerinin de kayıt altına alınabilmesi için gerekli alt yapı oluşturulduğunu açıkladı.

2017'de tüm gıda işletmeleri kayıt altına alınacak
banner99

Sağlık Bakanlığı, Gıda Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

FAO’nun bu yıl Dünya Gıda Günü etkinliklerini “Değişen İklimde Gıda ve Tarım da değişmelidir” sloganıyla düzenlediğine işaret edilen mesajda, gıda ve tarımın da iklim değişikliklerine uyması gerektiği belirtildi.

Gıdanın temel bir insan ihtiyacı ve sağlıklı bir diyetin sağlığın ve refahın kilit bir bileşeni olduğu kaydedilen mesajda, dünyada 800 milyon insanın gıdaya ulaşamadığı, yani dünyadaki her 9 kişiden birisinin aç olduğu ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı, 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara ulaşacağını, bu nüfusun doyurulmasının tarım sistemlerinde iklim değişimini karşılayacak şekilde değişimine bağlı olduğunu kaydetti.

Bilinçli gıda sistemi oluşturulmasının önemini vurgulayan bakanlık, kimsenin aç kalmaması hedefiyle verimliliğe dikkat edilmesi, dünyadaki doğal kaynakların, suyun, enerjinin ve toprağın korunması; plastik kullanımının azaltılması ve geri dönüşüme önem verilmesi gereğine dikkat çekti.

Mesajda şöyle denildi:
“KKTC Sağlık bakanlığı olarak, vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıda ile içme suyu tüketmesini sağlamak amacıyla sürekli denetim ve kontroller yapmaktayız.

Bu denetim ve kontrollerde insan sağlığına ve yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayan ürünlerin ithalatına, üretilmesine ve satılmasına izin vermemekteyiz. Bununla birlikte halkın sağlıklı su içebilmesi için ambalajlı su satışı yapan içme suyu işletmeleri kayıt altına alınmaya başlanmış; ayrıca 2017 yılı itibari ile tüm gıda işletmelerinin de kayıt altına alınabilmesi için gerekli alt yapı oluşturulmuştur.”

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2016, 15:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104