2'nin adı aşk mıdır?

banner37

Âşık olmak ve kendinden başka birini sevmek arasındaki ilişki nasıldır?

2'nin adı aşk mıdır?
banner87

Ayla KAHRAMAN (Psikolog)

Aşk dediğimiz şey, bize kendimizi daha önemli, daha değerli hissettiren birinin varlığına duyduğumuz ihtiyaç olabilir mi?

Yani sevgili, aslında bizim kendi benliğimiz mi?

Âşık olduğumuzu duyumsadığımız kişi, kendi benliğimiz için bir aracı rolü yapıyor olabilir mi?

Günümüzde bireysel çıkarlar, rahatlıklar ve doyumlar her zamankinden daha fazla değer kazanmış durumdadır. Aşk da bundan nasibini alıyor elbette.

Kişiler; aşkla ilgili beklentilerini oluştururken, egolarının konfor anlayışından yola çıkabiliyorlar.

Beklentiler gerçekleşmediğinde veya bozulduğunda; ilişkinin rahatlığı, getirisi de bozuluyor.

“Elveda” zamanı geliyor.

Elveda diyen için, geride kalanın ne hale düştüğü ne duyumsadığı, nasıl kırıldığı önemli değil. Haklı gerekçelerini kuşanıp ilişkiyi terkeden; sorunları da geride bırakıyor. Bunlar geride kalanın sorunları artık.

O zaman bu aşk; kişinin kendini sevmesi için gereken bir aracı mı? Kendini seven, kendine hayran kişi, "aracı" işe yaramadığında, bu nedenle mi onu kolaylıkla geride bırakıp, yürüyor yoluna?

Bu durum aşkı öldürmüyor aslında, aşkın o yaşama doğmasını engelliyor.

Ve aşka bakıştaki farklılık, gözyaşlarının, hayal kırıklıklarının, yenik düşmenin kaynağı oluveriyor. Çiftin bir eşi olma adına, beklentileri karşılamaya gayret eden kişi, karşısında sadece kendi varlığını sevebilen bir bencil buluveriyor.

Kişisel beklentilerin yön verdiği ilişkiler, bir kurban daha veriyor böylece.

Aşk anlayışındaki bu değişim, aşkın; cinsel boşalmayı sağlayan bir araç, bir kandırmaca olarak görülmesi yanlışına da hizmet ediyor. Bazılarına göre aşk; üreme güdüsünü harekete geçiren dürtüye kazandırılan romantik bir anlam sadece. Böyle olunca, evlilik akdinin aşkla ilişkisi unutuluyor.

Evlilik; aşkı öldüren, sorumluluğu yükselten, kuru kuruya “aile kurmakla" sınırlandırılan bir anlayışa sığdırılmaya çalışılıyor.

Bereket, düşünen ve hissedenlere göre aşk, hala yaşamsal varoluşun nedeni. Evlilik de bu varoluşsal yolculuğun duraklarından biri.

Aşkı düşünen, aşkla düşünenler -bilim adamı, filozof, sanatçı ve aşıklar- aşkın artık savunmasız olduğu ve korunması gerektiği görüşünde birleşiyorlar.

Çünkü çocuğun doğumunda, çiçeğin, meyvenin oluşumunda aşk var.

Çünkü her birinin yaşama doğuşu, ikili bir çabanın ürünü.

İki farklının bir araya gelmesindeki harcın adı, aşk.

Doğum-ölüm, kadın-erkek, gece-gündüz varoluşun devamı için neyse, bu varoluşun içindeki 2ninadı aşktır, işte.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER