9 yerli ürünün tümü temiz çıktı

banner37

Tarım Dairesi, 2– 8 Aralık dönemi içerisinde yerli ve ithal tarımsal ürünlerde yapılan gıda denetim sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

9 yerli ürünün tümü temiz çıktı
banner99

Daire açıklamasında, 9 yerli üründen numune alınarak yapılan tahlillerdelimit üstü kalıntıya rastlanmazken, 44ithal üründe yapılan denetimlerde ise 12üründe limit üstü kalıntıya rastlandığı belirtildi. Tarım Dairesi açıklamasında, dönem itibarıyla riskli ürün grubuna girdiği için ülkeye ithal edilen tüm elmalarda denetim yapıldığı da vurgulandı.

banner134

44  ithal ürünün 32’si temiz

Tarım Dairesi’nden yapılan açıklamada 2 – 8 Aralık tarihleri arasında karpuz, biber çeşitleri, elma, havuç, kivi, üzüm, susam, hayvan yemi olmak üzere 44 ithal üründe yapılan tahlillerde 32 ürünün temiz olduğu, 12 üründe ise limit üstü kalıntı tespit edildiği ifade edildi. Limit üstü kalıntı rastlanan ürünler hakkında bilgi verilen açıklamada söz konusu ürünlerin Kemal Palamut’a ait üç parti elma, İşleyen Kardeşler’e ait iki parti elma, Onbaşı İşletmelerine ait bir elma ile kapya biber Halil Kasap’a ait iki parti elma ile kapya biber, Nuri Ersoy’a ait kapya biber, Engin Hürsen’e ait kapya biber olduğu ifade edildi. Açıklamada, Kemal Palamut’a ait üç parti elma, İşleyen Kardeşlere ait elma, Onbaşı İşletmeleri’ne ait elma ile kapya biber, Halil Kasap’a ait bir parti elma, Nuri Ersoy’a ait kapya biber menşeine iade edildiği kaydedilirken, Halil Kasap’a ait bir parti elma ile Engin Hürsen’a ait kapya biberin ise imha edildiği dile getirildi. Tarım Dairesi’nden yapılan açıklamada, dönem itibarıyla riskli gruba giren elma ürünün tümünün ülkeye giriş sırasında analize tabi tutulduğunun altı çizilirken, piyasaya girişine izin verilen tüm elmaların güvenle tüketilebileceği vurgulandı.

9 yerli ürünün tümütemiz

Açıklamada, aynı tarihleri arasında yerli ürünlerde yapılan denetimlerde, enginar, domates, salatalık, maydanoz, muz olmak üzere9üründen alınan numunelerin tümünün temiz çıktığı limit üstü kalıntıya rastlanan herhangi bir ürün olmadığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2016, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75