92'lik ninenin dramı!

banner37

Huzurevinde yaşayan 92 yaşındaki Şerife Uçaner’in durumu yürekleri burkuyor. Yaşlı kadın uzun süredir hareket etmeden yattığı için ayağında çok ciddi “Yatak yaraları” oluştu. Durumu ciddi olan yaşlı kadın, hastaneye kaldırılarak yoğun bakım servisine alındı

92'lik ninenin dramı!
banner99

İsmail VOLKAN

Yaşamının son dönemecini huzurevinde geçiren 92 yaşındaki Şerife Uçaner’in durumu yürekleri burkuyor.  Hamitköy’deki bir huzurevinde kalan yaşlı kadının, uzun süredir hareket etmeden yattığı için ayağında ciddi “Yatak yaraları” oluştu.

92 yaşındaki Şerife Uçaner’in, ayağındaki ciddi yaraların bakımsızlıktan kaynaklandığı ve aylardır bu acıyla yaşadığı iddia edildi.

Aile yakınları, Şerife Uçaner’in iki yıldır İkinci Bahar Bakımevi’nde yaşadığını ve son zamanlarda bakımsız kaldığını savundu.

Aile yakınları, ziyarete gittikleri zaman durumu fark ettiklerini ve yaşlı kadını ambulansla hastaneye kaldırdıklarını söyledi.

Kadının şu anda Kolon Hastanesi’nde, yoğun bakım servisinde müşahede altında olduğunu belirterek, sağlık durumunun ciddi olmasına rağmen iyiye gittiğini söyledi.

Huzurevinde bulunan diğer yaşlıların da sağlıklarından endişe duyduklarını belirten aile yakınları, “Orada çalışanlar donanımlı değil. Bize yaşlı kadının en az 5 aydır hareket etmediğini ve yarasına pansuman yapılmadığını söylediler. Onu ölüme terk etmişlerdi. Hastaneye kaldıralım dediğimizde bize ‘bırakın burada ölsün’ dediler” şeklinde konuştu.

banner134
Uçaner’in uzun zamandır kendileriyle konuşmadığını ve onları tanımadığını ifade eden aile yakınları, son günlerde ninelerinin bazen kendilerini tanıyarak konuşmaya başladığını aktardı.

Alibaba: Tedaviden aile sorumludur

Huzurevinin işletmecisi Şerife Alibaba, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Uçaner’in sağlık durumuyla ilgili aileyi uyardıklarını ve kendi imkanlarıyla yarayı pansuman yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Alibaba, Şerife Uçaner’in havalı yatakta yatmasına rağmen yaranın ilerlemesine engel olamadıklarını belirterek, bu tür durumlarda tedaviden ailenin sorumlu olduğunu kaydetti.

Ailenin gerekirse doktor çağırıp yarayı pansuman yaptırması gerektiğini ifade eden Alibaba, “Kendi imkanlarımızla tedavi etmeye çalıştık. Bizi aşan bir durumdu bu. Aileyi defalarca uyardık. Aile bize ne ilaç getirdi, ne doktor” dedi.

Başkurt: Tıbbi ve sağlık denetimi, huzurevi yetkililerinin sorumluluğudur

Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt, yaşanan durumdan bilgisi olduğunu belirterek, gerekli araştırmaların yapıldığını ve rapor hazırlandığını kaydetti.

Tıbbi ve sağlık denetiminin huzurevi yetkililerinin sorumluluğu olduğunu ifade eden Başkurt, olayın tıbbi boyutuyla ilgili ceza kesme durumları olmadığını ancak gerekli hijyen ve temizlik kontrollerinin yapıldığını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2017, 08:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75