banner6

ABD, Pfizer’in koronavirüs tedavisi için geliştirdiği hapa kullanım onayı verdi

banner37

ABD, Pfizer’in 12 yaş ve üzeri risk altındaki kişiler için geliştirdiği antiviral COVID-19 hapının kullanımına onay verdi

ABD, Pfizer’in koronavirüs tedavisi için geliştirdiği hapa kullanım onayı verdi
banner151 banner143

ABD, Pfizer’in 12 yaş ve üzeri risk altındaki kişiler için geliştirdiği antiviral COVID-19 hapının kullanımına onay verdi.

İlaç potansiyel olarak önemli bir tedavi sağlıyor aynı zamanda hızlı yayılan Omicron varyantına karşı mücadelede de etkili olduğu bildirildi.

Reuters’in haberine göre şirketin klinik denemelerinden elde edilen veriler, Pfizer'in antiviral ilacı Paxlovid’in hastalık riski yüksek hastalarda hastaneye yatışları ve ölümleri önlemede yaklaşık %90 etkili olduğunu gösterdi.

Pfizer, 2022 üretim tahminlerini 80 milyondan 120 milyon’a yükseltti. İlaçın ABD’de dağıtıma hazır olduğu bildirildi.

Tedavinin iki ilaçlı bileşiği, yeni bir ilaç ve ritonavir adı verilen ikinci bir eski antiviral ilaç içeriyor.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Enstitüsü kıdemli akademisyeni Amesh Adalja, "Paxlovid'in onayı, COVID-19'u çok daha yönetilebilir bir enfeksiyon haline getirmeye yönelik bir başka adımı işaret eden önemli bir kilometre taşıdır." dedi.

Gıda ve İlaç İdaresi'nin tedavi için acil durum izni verme kararı, ABD'nin Omicron varyantının neden olduğu COVID-19 vakalarındaki artışla mücadele etmesi ve ABD Başkan'ı Joe Biden'ın daha fazla federal aşı ve test alanı için planlarını açıklamasıyla birlikte geldi.

FDA, Paxlovid'i COVID-19'a ilerleme riski yüksek olan yetişkinlerde ve 12 yaş ve üstü çocuklarda hafif ila orta dereceli hastalığın tedavisi için acil kullanımı için yetki verdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021, 22:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104