Abur cubur yemekten kör ve sağır oldu

banner37

İngiltere'de 17 yaşındaki bir genç erkek, yaklaşık 10 yıldır düzensiz beslenip "abur cubur yemekten" kör ve sağır oldu

banner87
Abur cubur yemekten kör ve sağır oldu
banner90
banner99

Doktorlar, iç hastalıklarını derledikleri raporda yer verdikleri vakada, gencin patates cipsi, patates kızartması, beyaz ekmek ve işlenmiş et ağırlıklı beslenmesi sonucu, 15 yaşından itibaren görme ve işitme kaybı yaşamaya başladığını yazdı.

Gençte, kötü beslenme sonucu vitamin eksikliği görüldü, bu da gencin beslenmeye dayalı optik nöropati (sinir rahatsızlığı) yaşamasına neden oldu. Bu rahatsızlık daha çok, çocukların yetersiz beslendiği gelişmekte olan ülkelerde görülüyor.

Adı açıklanmayan gencin tedavisini yapan Bristol Üniversitesi Ulusal Sağlık Hizmetleri'nde görevli Dr. Denize Atan, zayıf beslenme ile görme kaybı arasındaki bağa dair yeterince farkındalık olmadığını söyledi.

Yorgunluk şikayetiyle doktura geldi

Genç, 14 yaşındayken önce "yorgunluk" şikâyetiyle doktora göründü.  Herhangi bir ilaç almamasına rağmen "Yemek seçici" olarak biliniyor.

Yapılan kan testleri sonucunda gencin B12 eksikliğinden kansızlık yaşadığını ortaya koydu. Bu da neden yorgun ve bitkin olduğunu açıklıyordu.

15 yaşına geldiğinde işitme kaybı başladı, daha sonra da görme kaybı yaşadı. İki yıl boyunca giderek kötüleşen işitme ve görme yetileri, 17 yaşına geldiğinde tamamen kayboldu.

BBC Türkçe'nin haberine göre, raporun yazarlarından Dr. Atan, "B vitamini ve bakır eksikliğinin de görme ve işitme kaybına neden olmuş olabileceğini" söyledi. Dr. Atan gencin kemiklerindeki zayıflığın da D vitamini eksikliğinden kaynaklandığı, yeterince balık yağı, peynir ve yumurta tüketmemesiyle bağlantılı olduğunu belirtti.

Dr. Atan gencin beslenme alışkanlığıyla ilgili, "Her gün mahallesindeki balıkçıdan yalnızca patates kızartması yiyor, cips atıştırıyor, beyaz ekmek ve işlenmiş domuz salamı ile sosis atıştırıyordu" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75