Ağrı kesici kullanırken bu kurallara mutlaka uyun!

banner37

Bilinçsiz ilaç tüketimi sağlık açısından birçok risk taşıyor. En sık kullandığımız ilaçların başında gelen ağrı kesicileri de deyim yerindeyse leblebi gibi yutuyoruz. Oysa ağrı kesici kullanmanın çok önemli kuralları var...

Ağrı kesici kullanırken bu kurallara mutlaka uyun!
banner90
banner8

Günlük yaşamda her yaştan kişinin, en ufak bir ağrı karşısında derman aradığı ve sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri olan ağrı kesici ilaçlar, bilinçsiz kullanıldığında birçok olumsuzluğu da beraberinde getiriyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Terci, ağrı kesici ilaç kullanırken bilmeniz gereken 7 şeyi açıkladı. 

banner134
Günümüzde çoğu insanın en basit bir baş ağrısı karşısında bile hemen kullandığı, ağrı kesici ( Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar ) olarak bilinen ilaçların, yararı olmakla birlikte birçok zararı ve yan etkisi olabilmektedir. Özellikle sindirim sistemi ve bağırsaklarda ciddi sonuçlar doğurabilen bu ilaçların, vücutta ve organlarda oluşturduğu olumsuz etkiler çoğu kişi tarafından bilinmiyor. 

AĞRI KESİCİLER RASTGELE ALINDIĞINDA YAN ETKİLER GÖSTEREBİLİR!

Ağrı kesici ilaçların yan etkilerinin başlıca nedeni, cox enzimlerini baskılamasına dayanmaktadır. Sindirim sisteminde ciddi hasarlar yaratabilen ağrı kesici ilaçlar, mide mukozasının korunmasında önemli rol oynayan prostaglandinlerin oluşumuna engel olup çeşitli mekanizmalarla hasar vererek, kişilerin sindirim sisteminde ülser, gastrit, kanama gibi birçok sindirim sistemi hastalığına yol açabiliyor. Ağrı kesiciler rastgele alındığında, pıhtılaşma faktörlerini bozabilmekte ve kişide baş dönmesi, kusma, bulantı, hazımsızlık gibi yan etkiler gösterebilmektedir. 

MUTLAKA REÇETELİ VE DOKTOR KONTROLÜNDE İLAÇ KULLANIN

Genel olarak, baş ağrısı gibi hafif ağrılarda kullanılan ağrı kesiciler, özellikle eklem rahatsızlıkları için de insanlar tarafından büyük ölçüde tercih edilmektedir. Eklem ağrıları için uzun süreli ve bilinçsizce kullanılan antiromatizmal ilaçlar, en büyük hasarı böbreklere ve karaciğere vermektedir. Aşırı dozda kullanılan bu ilaçlar böbrek yetmezliğine neden olabilirken, kişide tansiyonu yükseltip, kalbe de zarar vererek kalp krizine yol açabilmektedir. Bu yüzden ilaçlar mümkün olabildiğince doktor kontrolünde ve tavsiye edilen dozlarla kullanılmalıdır.

AĞRI KESİCİ KULLANIRKEN BİLMENİZ GEREKEN 7 ŞEY

  1. 10 günden fazla ağrı kesici kullanılmamalı
  2. Uzun süreli ağrılarda direkt ilaç kullanmak yerine, mutlaka doktora başvurulmalıdır
  3. Ağrı kesicilerin dozu doktor veya eczacı tarafından belirlenmeli
  4. Ağrı kesiciler olabildiğince tok karnına ve su ile birlikte alınmalı
  5. Ağrı kesici veya herhangi bir ilaçla birlikte alkol tüketilmemeli
  6. Sindirim sistemi, kalp veya böbrek rahatsızlığı olan kişiler doktor kontrolünde ilaç kullanmalıdır
  7. Ağrı kesiciler ağrı başlamadan ve düzenli olarak alınmalıdır.
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 09:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75