Akdeniz Diyeti

banner37

Akdeniz Diyeti
banner90
banner8

Diyetisyen Övünç SELDEN

Akdeniz diyeti; Sebze ve meyvenin bol olduğu, balık, baklagiller ve zeytinyağı ağırlıklı, bol lif içeren ürünleri içeren bir diyet şeklidir kendine has kuralları ve adımları ile birlikte farklılık arz etmektedir. Genel olarak sağlıklı beslenme prensibine dayalı bu rejim uygulamaları pratik olmasıyla biliniyor. İstenildiği takdirde sportif faaliyetler ve çeşitli egzersizlerle desteklenebilir. Yürüyüş, koşu ve diğer aktiviteler ile birlikte desteklendiği takdirde çok daha hızlı bir şekilde kilo verilmesini kolaylaştırır.

Akdeniz Diyetinde Önemli Noktalar :

1- Süt ürünleri: .Özellikle yarım yağlı ya da yağsız sütler sindirimi kolay olduğu için önerilmektedir. Bununla birlikte sınırsız olarak tüketilecek yoğurt çeşitleri de özellikle ara öğünlerde yenebilir.

 2- Kaliteli yağ seçimi: Özellikle zeytinyağı akşam yemeklerinin tamamında az miktarda kullanılabilir. Akdeniz mutfağında önemli bir yere sahip olan zeytinyağlarının yanı sıra diğer yağ çeşitleri de aşırı kaçmamak şartıyla salatalarda ve yemeklerde kullanılabilir. Yağ seçimlerinde ucuz değil nitelikli tercihlerde bulunulmalıdır.

3-Deniz ürünleri: Tüm balık çeşitleri Akdeniz diyetinin merkezini oluşturuyor. Haftada en az iki kez tüm deniz ürünleri fırında ya da kızartılarak tüketilebilir. Karides ve deniz canlıları da sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin menülerinde yer almaktadır.

4-Hem hızlı hem de sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlıyor: Bazı diyet türleri her ne kadar hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlasa da sağlıklı bulunmamakta ve tavsiye edilmemektedir. Kilo ve yağ endeksi dengesinde orantılı bir diyet türü olan Akdeniz diyeti bu açıdan da son derece faydalıdır. Sadece yağ yakımını hızlandırdığı için bu yönüyle de tercih edebilir. Kişiler ne kadar kilo verirse versin güçten düşmez ve kas seviyelerinde ciddi bir azalma olmaz.

6- Kronik hastalıkların önüne geçiyor: Kronik hastalıkların engellenmesi Akdeniz diyeti faydaları arasında ön planda tutuluyor. Başta zeytin yağı olmak üzere insan sağlığına faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış gıda seçimleri ile birlikte bu diyeti uygulayanlar aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için önemli bir adım atmış oluyorlar. Özellikle kalp ve damar hastalıkları kapsamında da önleyici bir diyet modelidir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75