banner6

Altıncı ilçe olduk ama hâlâ değerimiz yok

banner37

Cengiz Topel Hastanesi’nin dışındaki tuvaletler, 10 aydır inşa edilemedi… Bu da yetmezmiş gibi hastanede gece nöbetçi olabilecek kadın doğum uzmanı yok… Lefke halkı ise bu duruma öfkeli:

Altıncı ilçe olduk ama hâlâ değerimiz yok
banner99

Güren TİLKİ

Altıncı ilçe olma mutluluğunu yaşayan Lefke halkının sevinci yarım kaldı.

10 aydır Cengiz Topel Hastanesi’ndeki tuvaletin tamir edilmemesine öfkelenen bölge halkı, hastanede nöbetçi kadın doğum uzmanı olmamasına da sert tepki gösterdi.

“Altıncı ilçe olduk ama hâlâ değerimiz yok” diyerek isyan eden bölge halkı, “Gidecek tuvalet yok. Bu da yetmedi, gece biri doğuracak olsa onu doğurtacak doktor yok. Mecbur Lefkoşa’ya gidiliyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, hastane dışındaki tuvalet inşaatının bugün başlayacağını belirterek, hastanenin kadın doğum doktorunun raporlu olduğunu, bölgeye Mağusa Devlet Hastanesi’nden bir doktorun gittiğini, bu nedenle nöbete kalamadığını söyledi.

10 aydır tek çivi çakılmadı

Cengiz Topel Hastanesi’nin dışında laboratuar ve kafeteryaya yakın bir yerde bulunan tuvalet binası 10 ay önce, “İhaleye çıkılıp yenilenecek” gerekçesiyle yıkıldı. Kadın, erkek ve çocukların ortak kullanımına ise bir tuvalet verildi. Tuvaletini yapacak yer bulamayan vatandaşlar ise, ya yıkık binaya ya da hastane arkasındaki ağaçlara giderek tuvalet ihtiyacını karşılıyor. Laboratuara idrar veya gaita tahlili verecek olan vatandaş ise, kapı kapı gezip tuvalet arıyor.

Cengiz Topel Hastanesi’nde 10 aydır tamir edilmeyi bekleyen tuvaletler için bugüne kadar herhangi bir adım atılmadı.

KIBRIS Gazetesi’nin geçtiğimiz ay konuyla ilgili yaptığı haber üzerinde açıklamada bulunan yetkililer, ihalenin tamamlandığını, çalışmaların en kısa sürede başlayacağını açıklamıştı. Ancak durum öyle olmadı. Aradan bir ay daha geçti ancak hastane dışındaki tuvaletler için tek bir çivi dahi çakılmadı.

Güvenilir bir kaynak, çalışmanın ne zaman başlanacağının da bilinmediğini belirtti.

Gündüz doktor var gece yok

Güvenilir kaynağımız, hastanede gece nöbete kalacak kadın doğum uzmanı olmadığını da söyledi.

Gündüz mesaisinde kadın doğumcu olduğunu ancak gece nöbete kalmadığını ifade eden kaynağımız, bölgede bir doğum olması durumunda kadının Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edildiğini belirtti.

Dana: İnşaata bugün başlanıyor

Cengiz Topel Hastanesi’nde çekim yaptığımızı öğrenen Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, telefonla bizlere ulaşarak, tuvalet inşaatı konusunda bilgi verdi.

Dana, hastane dışındaki tuvalet için projenin hazır olduğunu, inşaatın ise bugün başlayacağını söyledi. Dana, ihaleye giren şirketin söz konusu binaya portatif tuvalet yapacağını ifade etti.

“Doktor Mağusa’da nöbetçi”

Hastanede kadın doğum uzmanı sıkıntısı yaşandığı yönündeki sorumuza da yanıt veren Kemal Deniz Dana, hastanenin kadın doğum doktorunun raporlu olduğunu, bölgeye Mağusa Devlet Hastanesi’nden bir doktorun gittiğini belirtti.

Dana, söz konusu doktorun da gece Mağusa Hastanesi’nde nöbeti olduğu için Cengiz Topel Hastanesi’nde nöbete kalamadığını vurguladı. Dana, sorunun çözülmesi için uğraştıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2017, 09:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104