banner6

Aman karıştırmayın!

banner37

Görüntü olarak kabak çiçeğine benzeyen “Boru çiçeği” bitkisini pişirip yiyen bir kadın hastanelik oldu. Kadının bilinç kaybı yaşayarak halüsinasyon gördüğü öğrenildi

Aman karıştırmayın!
banner99

Ceren ÖZBİL

Görüntü olarak kabak çiçeğine benzeyen ve “tatula”, “dantura”, “eşek hıyarı” ve “şeytan elması” gibi adlarla da bilinen boru çiçeğini kabak çiçeği zannederek, dolma yapan ve pişirdikten sonra yiyen bir kadın hastanelik oldu.

Kadının bilinç kaybı yaşayarak, halüsinasyon gördüğü bilgisine ulaşıldı. Yakın Doğu Hastanesi’ne kaldırılan kadının midesinin yıkandığı ve sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Yakın Doğu Hastanesi Başhekimi Sevim Erkmen olayı doğruladı. Erkmen, bir kadının boru çiçeğini kabak çiçeği zannettiğini ve pişirip yediğini, daha sonra da rahatsızlandığını anlattı.

Kadının Yakın Doğu Hastanesi’ne getirilmesinden sonra midesinin yıkandığını belirten Erkmen, şu anda sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Erkmen, vatandaşları bu çiçeği, kabak çiçeği ile karıştırmamaları konusunda uyardı.

banner134

Büyücülerin bitkisi olarak biliniyor

Boru çiçeği, kadim zamanlardan beri büyücülükte kullanılan, halüsinasyon bir bitkidir. Mitolojik öykülerde, bitkinin halüsinasyon etkisiyle insanları başka şekle dönüştürmek için kullanıldığı yazılıdır. Patlıcangiller familyasına aittir. Tatula, datura, eşek hıyarı, şeytan elması gibi adlarla da bilinir. Bir metreye kadar uzayabilen, üzeri dikenli, kapsül şeklinde meyveleri olan, beyaz çiçekli, otsu bir bitkidir.

Uyuşturucu etkisi var

Boru çiçeği, son derece zehirli bir bitkidir. Aynı zamanda uyuşturucu ve kas gevşetici etkisi de vardır. Etken maddelerden dolayı ilaç endüstrisinde kullanılır. Boru çiçeği, büyücülerin kehanette bulunmalarına yardımcı olan, aynı zamanda büyü malzemeleri arasında kullanılan bir bitkidir. Çingene kültüründe; kadın büyücüler boru çiçeği tohumları ile nazarlık yaparlardı.

Boru çiçeği nazarlığının kötü gözlerden ve kötülükten koruduğuna inanılırdı. Çingenelerin, her parçası çok zehirli olan bu bitkiyi Hindistan’dan diğer bölgelere yaydığına inanılmaktadır. Çingenelerin boru çiçeğinden ürettikleri sarhoşluk veren bir maddenin gece kullanılarak kafaları çeşitli hayal ve şeytanlıkla doldurduğu anlatılır. Bir efsanede, Mulolar (hortlaklar) tarafından kaçırılmış olan iki bakire kızın Boru çiçeği tohumu kullanılarak kurtarıldıklarından söz edilir.

Kaybolan eşyaları bulmak için kullanıyorlardı

Yine efsanelere göre, Kızılderililer, bu bitkinin tanrıların bir hediyesi olduğunu düşünüyorlardı. Bitkiyi sadece kabilenin büyücüsü kullanabiliyordu. Kaybolan eşyaların ve kişilerin yerinin bu bitkiyi kullandıktan sonraki trans halinde iken bulunabildiğine inanılıyordu.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 09:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104