banner6

Ameliyat edildiler

banner37

Devlet hastanesinde gözlerine iğne tedavisi uygulanan ve gözlerinde enfeksiyon oluşan şeker hastalarının, Dünya Göz Hastanesi’ndeki tedavilerine başlandı. Sağlık Bakanlığı ise, söz konusu ilaca inceleme yapılması için Türkiye’ye gönderdi

Ameliyat edildiler
banner8

Ergül ERNUR

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde dört şeker hastasına uygulanan göz içi ilaç tedavisi sonrası, gözlerinde meydana gelen enfeksiyonun, tehlikeli olduğu bu nedenle önceki gün Dünya Göz Hastanesi’ne gönderilen dört hastanın da acilen ameliyata alındığı öğrenildi.

Dün peşi sıra ameliyat edilen Salih Kıranoğlu, Mustafa Kemal Bozkaya, Özen İnay ve Ayşe Kuman’ın retina operasyonu geçirdiği ve gözlerindeki enfeksiyonun temizlendiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’ye gönderdiği dört hastanın yanı sıra aynı sağlık sorununu yaşayan iki kişi daha kendi imkânlarıyla Dünya Göz Hastanesi’ne gitti ve tedaviye başladı.

Sağlık Bakanlığı, göz içi ilaç tedavisinde kullanılan ilaca inceleme yapılabilmesi için Türkiye’ye gönderdi. Ülkemizdeki mikrobiyolojik incelemeden 24 saatte bir sonuç çıkmadı, bu nedenle 48 saatin tamamlanması beklenecek.

Sağlık Bakanlığı, söz konusu ilacın üretiminde veya soğuk zincirde bir sorun yaşandığı üzerinde duruyor.

Hasta yakınları çok tedirgin

Hasta yakınları, doktorların kendilerine henüz net bir açıklama yapmaması nedeniyle tedirgin bekleyişlerinin sürdüğünü belirtti.

Ameliyatın riskli ve ciddi bir operasyon olduğunu ifade eden hasta yakınları, yaşadıkları olayın yakınlarına nasıl bir hasar bırakacağını bilmediklerini söyledi.

banner134

Dünkü ameliyatla gözdeki enfeksiyonun temizlendiğini öğrendiklerini anlatan hasta yakınları, doktorların dahi duruma şaşırdığını ifade etti.

Hasta yakınları, ameliyat sonrası çok ciddi bir tedavi sürecinin başlayacağını, hastaneden ne zaman taburcu edileceklerini de bilmediklerini belirtti.

Dana: İlaç inceleme için Türkiye’ye gönderildi

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, KKTC’den önceki gün Dünya Göz Hastanesi’ne gönderilen dört hastanın ameliyat edildiğini söyledi.

Hastaneden profesörlerin vereceği bilgi ve raporu beklediklerini ifade eden Dana, gözde enfeksiyona neden olan ilacın kullanımını da durdurduklarını yineledi.

Dana, ülkemizde ilaca yapılan mikrobiyolojik incelemenin 24 saatte sonuç vermediğini, bu nedenle 48 saati bekleyeceklerini söyledi.

Söz konusu ilacın tetkik ve inceleme yapılması için Türkiye’de Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne de gönderdiklerini belirten Dana, Türkiye’den gelecek raporun, ilacın üretiminde veya soğuk zincirde bir hata olup olmadığını ortaya koyacağını vurguladı.

Dana, bakanlık olarak konunun takipçisi olduklarını ifade ederek hastaların sağlık durumuyla ilgili de sürekli bilgi aldıklarını söyledi.

Arifoğlu: Her aşamada uyanık olmak gerekiyor

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Kenan Arifoğlu, göz içine iğne uygulamasının hastanede yapılan rutin bir işlem olduğuna dikkat çekerek, 15 yılda, 25 bin hastaya uygulandığını belirtti.

Arifoğlu, ender de olsa bazı ilaç serilerinde sorunlar görülebileceğini ifade ederek, bu durumun üretimden kaynaklanabileceği gibi, soğuk zincirdeki kopukluktan da olabileceğini söyledi.

Sağlığı ilgilendiren her aşamanın ciddi takipçisi olunması gerektiğinin altını çizen Arifoğlu, ilaç alımından, ülkeye gelene ve hastaya uygulanana kadar olan süreçte, ilaçla ilgili her tür aşamanın takip edilmesinin önemine değindi.

Arifoğlu, “Her aşamada uyanık olmak gerekiyor” diyerek, ilaçla ilgili araştırma sonuçlarının durumu netleştireceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2017, 10:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104