Anayasa'ya aykırılık var

banner37

Anayasa Mahkemesi huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı ile Serbest Çalışan Hekimler Birliği, yasada açıkça Anayasa’ya aykırılık olduğu görüşünü savunurken, Sağlık Bakanlığı, TIP-İŞ, Tabipler Birliği ve Cumhuriyet Meclisi kanadı Anayasa’ya aykırılık olmadığı görüşünde birleşti. Yaklaşık 4 saat süren duruşma neticesinde Anayasa Mahkemesi Başkanı Narin Ferdi Şefik, davayı kararı okunmak üzere, yasada öngörülen süre içinde (45 gün) süresiz erteledi.

banner87
Anayasa'ya aykırılık var
banner90
banner99

Emine UYSAL

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Başsavcılık tarafından iletilen resmi görüşü dikkate alarak, Sağlık Çalışanları Döner Sermaye Yasası’nın Anayasa’ya uygunluk durumunun netleştirilmesi için Anayasa Mahkemesi’nden görüş alınmasına yönelik istemi doğrultusunda Anayasa Mahkemesi dün oturum yaptı.

Anayasa Mahkemesi, huzurunda KKTC Başsavcılığı adına hazır bulunan Kıdemli Savcı İlter Koyuncuoğlu, “Döner Sermaye Yasası incelendiğinde, Anayasa’nın 4’üncü maddesindeki Yasa Yetkisinin Devredilmezliği ve 8'inci maddesindeki Eşitlik ilkesine aykırılık mevcuttur" dedi.

Anayasa Mahkemesi huzurunda dün sabah 09.30’da görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı İlter Koyuncuoğlu, Serbest Çalışan Hekimler Birliği’ni temsilen Avukat Levent Kızılduman, Sağlık Bakanlığı’nı temsilen Avukat Fatma Memiş ve TIP-İŞ’i temsilen Avukatlar Hasan Esendağlı ve Jale Dizdarlı, Tabipler Birliği’ni temsilen Avukat Feyzi Hansel, Cumhuriyet Meclisi adına Avukat Sevi Dayıoğlu hazır bulundu.

Esendağlı: Anayasa’ya aykırılık yok

Avukat Hasan Esendağlı, ilgili yasanın bir nevi sağlık alanına sistem getirmek için getirildiğine işaret etti.

Esendağlı, "Bu müracaatta karara bağlanması gereken husus, tüm personele maaşlarına ilaveten yapılması öngörülen ödemenin Anayasa'nın 8'inci maddesiyle çelişip çelişmediğidir" dedi.

Esendağlı, ana hareket noktasının eşitlik ilkesi olduğuna değinerek, TC Anayasa Mahkemesi'nin bu konuyla ilgili almış olduğu kararlara atıfta bulundu.

Avukat Hasan Esendağlı, pek çok yasamızda ek ödenek olduğuna işaret edip, yasal düzenlemede Anayasa'ya aykırılık olmadığını savundu.

Esendağlı, ayrıca düzenlemenin sağlık alanındaki sorunları çözmek için getirildiğine değinip, Meclis'ten ender olarak oybirliği ile geçmiş bu yasanın yürürlükte kalmasına olanak sağlanmasını talep etti.

Avukat Feyzi Hansel, Esendağlı'nın hitabına katıldığını belirterek, Anayasa'ya aykırılık olmadığını savundu.

Kızılduman: Eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmekte

Serbest Çalışan Hekimler Birliği'nin Avukatı Levent Kızılduman, yasada, Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırılık söz konusu olduğunu savundu.

Kızılduman, yasa tahtında 11'inci maddenin ek ödemeye ilişkin olduğuna işaret edip, "Kamu sağlık çalışanlarına imtiyazlı bir ayrıcalık tanındığı görülmekte. Yasa incelendiğinde sosyal adaletsizliğin önü açılacak. Anayasa'ya aykırılık olduğu görüşündeyiz" dedi.

Kızılduman, ayrıca yasa ile ek ödemenin hangi kadro ile nasıl ödeme yapılacağının belirlenmesi gerektiğini savundu.

Koyuncuoğlu: Yasa’da Anayasa’ya aykırılık var

Kıdemli Savcı İlter Koyuncuoğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Başsavcılık’tan yasa ile görüş istediğini anımsatıp, “Döner Sermaye Yasası incelendiğinde, Anayasa’nın 4’üncü maddesindeki Yasa Yetkisinin Devredilmezliği ve 8'inci maddesindeki Eşitlik ilkesine aykırılık mevcuttur" dedi.

Savcı İlter Koyuncuoğlu, kamu sağlık çalışanlarına performansa dayalı ek ödeme sistemi getirildiğini belirterek bu düzenleme ile diğer kamu çalışanları arasında eşitsizlik yaratıldığını savundu.

Savcı Koyuncuoğlu, mesai saatleri içinde görev yapan kamu sağlık çalışanlarına ek maaş ödenmesinin ayrımcılık yarattığına değindi.

Koyuncuoğlu, "Aynı işi aynı saatlerde yapan kamu görevlilerine farklı maaş verilmesi Anayasa'ya aykırıdır. Bunu haklı bir nedene bağlamak mümkün değildir. Bu yasa ile göreve atanma nitelikleri ayni olan kamu görevlilerine aynı saatler içinde maaşlarının iki katına kadar ek para ödenmesinin yolu açılıyor. Bu kamu görevlileri arasında eşitsizlik yaratıyor. Ayrıca Döner Sermaye Yasası’nda ödenek tutarında alt sınırı olmaması anayasaya aykırıdır. Hangi personele nasıl ve ne oranda ödeme yapılacağı belirtilmiyor" dedi.

Dayıoğlu: Yasa, Anayasa’ya aykırı değil

Cumhuriyet Meclisi adına Avukat Sevi Dayıoğlu, Cumhuriyet Meclisi’nin 50 milletvekilinin sağlık sektörünün daha iyi olması için onayladığı yasanın Anayasa’ya aykırı olmadığını savundu.

Dayıoğlu, yasanın daha iyi bir yasa olabileceği görüşünü belirtip, “Kamu yararı gözetilerek çıkarılan bu yasanın eksikleri olsa da, Anayasa’ya aykırı olmadığı görüşündeyim” dedi.

Sağlık sektörünün daha iyi olması, kamu hekimlerinin performansının en iyi düzeyde olmasının kamu yararına olacağını belirten Dayıoğlu, söz konusu kamu yararı olduğunda eşitlik ilkesinin göz ardı edilebileceğini savundu.

Yasanın, Anayasa’nın 4 ve 8’inci maddelerine aykırı olmadığını savunan Dayıoğlu, mahkemenin bu doğrultuda karar üretmesini talep etti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Narin Ferdi Şefik, davayı kararı okunmak üzere, yasada öngörülen süre içinde (45 gün) süresiz erteledi.

Süreç nasıl gelişmişti?

Başsavcılık, Cumhuriyet Meclisi’nde kabul edilerek Cumhurbaşkanı’nın onayına gönderilen Sağlık Çalışanları Döner Sermaye Yasası’nın 11’inci maddesinin 2’nci fıkrasının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğuna ilişkin değerlendirmesini Cumhurbaşkanı’na yazılı olarak iletmişti.

Cumhurbaşkanı Akıncı bunun üzerine Anayasa’nın 146’ncı maddesinin kendisine verdiği yetkiyi kullanarak Anayasa Mahkemesi’nden görüş istenmesini kararlaştırmıştı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Başsavcı’ya gönderdiği yazıyla “Hukuk Dairesi görüşü doğrultusunda Cumhurbaşkanı adına Anayasa Mahkemesi’ne görüş istemi dosyalanmasını” istedi.

KKTC Anayasası’nın 158’inci maddesi, Başsavcıyı “Devlet’in, Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın, Bakanlar Kurulu’nun, bakanların ve diğer devlet organlarının hukuk danışmanı” olarak tanımlıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108