banner6

Araştırmacılar bir grup gönüllünün koltuk altlarından ter örnekleri topladı

banner37

Araştırmacılar bir grup gönüllünün koltuk altlarından ter örnekleri topladı
banner150

banner150 banner150

İsveç’te vücut kokularının sosyal fobiyi nasıl etkilediğine ilişkin yapılan bir araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmacılar, “Başkalarının terini koklamanın” sosyal fobinin azalmasında etkili olduğu sonucuna ulaştıklarını belirtti.

Independent Türkçe’den Çağla Üren’in derlediği habere göre, bireylerin sosyal etkileşimlerden bütünüyle kaçınmasına neden olabilecek bu korku, genellikle ilaç ve psikoterapiyle tedavi ediliyor.

İsveç’in başkenti Stockholm’deki Karolinska Enstitüsü’nden Elisa Vigna ve meslektaşları ise vücut kokularının sosyal fobiyi etkisiyle ilgili bir araştırma yaptı. Araştırmada, “Başkalarının teri ve vücut kokusunu koklamanın” sosyal anksiyetenin tedavisinde olumlu etki gösterdiği saptandı.

Araştırmacılar bir grup gönüllünün koltuk altlarından ter örnekleri topladı. Daha sonra yaşları 15 ve 35 arasında değişen 48 kişi üzerinde deney yapıldı ve bu kişilerden bir grup toplanan ter kokularına maruz bırakıldı.

Söz konusu kişiler halihazırda sosyal fobiden mustaripti ve bunun için farkındalık terapisi görüyordu.

Hem terapi gören hem de kokuya maruz bırakılan grubun kaygı seviyelerinin yaklaşık yüzde 39 oranında azaldığı tespit edildi.

Sadece farkındalık terapisi alan grubun kaygı seviyelerindeki azalmaysa yüzde 17’de kaldı.

Araştırmacılar terapi ve ter koklamanın birlikte uygulandığında sosyal fobi tedavisinde daha etkili olduğunu saptadı.

Ter kokusu ve sosyal fobi arasındaki bağlantı ise belirlenemedi. Ancak araştırmacılar daha kalabalık bir kitle üzerinde yapılacak yeni çalışmalarla bu bağlantının belirlenebileceğine inanıyor.

Ekibe liderlik eden Vigna, sonuçlara “epey şaşırdıklarını” söyledi.

“Bu etkinin kaynağı belki de katılımcıların başka birinin varlığına maruz kaldığını hissetmesinden kaynaklanıyordur” diyen araştırmacı, şöyle ekledi:

Ancak bunu doğrulamak için yeni çalışmalar yapmamız gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104