Aşı ayrımı yapmayın

banner37

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, halk arasındaki “Çin aşısı mı, Avrupa aşısı mı?” tartışmalarına açıklık getirerek, tüm aşıların bilim insanları ve uzmanların onayından geçtiğini vurguladı ve “hangi aşıyı bulursanız onu yaptırın” çağrısı yaptı

Aşı ayrımı  yapmayın
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

YAKLAŞIK 5 BİN KİŞİ AŞILANDI… Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, cuma gününden itibaren başlayan Covid-19 aşı uygulamasında4 bin 944 adet Sinovac, 24 adet de BioNTech-Pfizer aşısının yapıldığını kaydetti.  Pilli, sağlık çalışanlarının aşı uygulamasının tamamlandığını, 65 yaş ve üzeri kişilerin aşılanmasına başlandığını, ilk parti gelen aşılardan 5 bin civarı 65 yaş ve üzeri kişinin aşılanacağını belirtti. Pilli, “Türkiye’den ve Avrupa Birliği’nden gelecek 2’nci parti aşılar için tarih belli değil, ama istişareler sürüyor” dedi.

banner134
PFİZER, 65 YAŞ VE ÜZERİNE YAPILACAK… Pilli, Avrupa Birliği’nden gelen ve Güney Kıbrıs’tan pazar günü teslim alınan Avrupa’nın “Pfizer/BioNTech” Covid-19 aşılarının eksi 70 derecedeki donduruculardan çıkarılmasından dolayı 96 saat içinde kullanılması gerektiğini söyledi. Pilli, Avrupa Birliği’nden gelen aşıların 65 yaş ve üzeri kişilere yapılacağını kaydederek, “Sağlık çalışanlarının aşılanması tamamlandı. Eğer tamamlanmamış olsaydı onlara da Pfizer aşı yapabilirdik” şeklinde konuştu

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, halk arasında “hangi aşı” tartışmalarına açıklık getirerek, aşı ayrımı yapılmaması gerektiğini söyledi ve tüm aşıların bilim insanları ve uzmanların onayından geçtiğini vurgulayarak, “hangi aşıyı bulursanız onu yaptırın” çağrısı yaptı.

Bakan Pilli, ülkede yeni başlayan aşılama uygulamalarıyla ilgili KIBRIS’a konuştu.

Avrupa Birliği’nden(AB) gelen ve Güney Kıbrıs’tan pazar günü teslim alınan Avrupa’nın “Pfizer/BioNTech” Covid-19 aşılarının eksi 70 derecedeki donduruculardan çıkarılmasından dolayı 96 saat içinde kullanılması gerektiğinisöyledi.

Pilli, Türkiye’den gelen Çin aşılarında ise (Sinovac) böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Ali Pilli, AB’den gelen aşıların 65 yaş ve üzeri kişilere yapılacağını kaydederek, “Sağlık çalışanlarının aşılanması tamamlandı. Eğer tamamlanmamış olsaydı onlara da Pfizer aşısı yapabilirdik” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, Covid-19 aşılama uygulaması hakkında detaylı bilgiler de paylaştı.

Cuma gününden itibaren başlayan Covid-19 aşı uygulamasında toplam 4 bin 968 kişinin aşılandığını belirten Bakan Pilli, 4 bin 944 adet Sinovac, 24 adet de BioNTech-Pfizer aşısının yapıldığını kaydetti.

Pilli, Türkiye’den ve Avrupa Birliği’nden gelecek 2’nci parti aşılar için bir tarih veremeyeceğini ama iki tarafla da istişarelerin devam ettiğinin altını çizdi.

Tüm ülkeyi aşılayacak kapasitedeyiz

Covid-19 sürecinde sağlık anlamında başarılı olduklarına dikkat çeken Pilli, küçük bir ülke olduğumuzu, aşının tümü gelmiş olsaydı, tüm ülkeyi aşılayabilecek kapasiteleri olduğunu belirtti.

“Çin aşısı mı, Avrupa aşısı mı” tartışmalarına açıklık getiren Pilli, aşı seçilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Tüm aşıların bilim adamları ve uzmanların onayını aldığını vurgulayan Bakan Pilli, aşı ayrımı yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Pilli, aşıların etkinliklerinin aynı olduğunu belirterek, “Hangi aşıyı bulursanız onu yaptırın” dedi.

“Soğuk zincirimiz mevcuttur”

Güney Kıbrıs’tan ve Türkiye’den gelen aşıların taşındığı araçlarla ilgili eleştirilere de cevap veren Pilli, “Bugüne kadar soğuk zincirle ilgili bir sorun yaşamadık, bundan sonra da yaşamayız. Bizim soğuk zincirimiz mevcuttur.  Konteynırlarımızda bu ilaçları taşırken de derecelerimiz mevcuttur. Uçaktan inen ilaçlar soğuk depolara gider. Kısacası koruyucu sistemimiz vardır” ifadesini kullandı.

Pilli, kendisini eleştirenlere de cevap vererek, “15 Ocak’ta aşılara başlayacağız dedik başladık. Mart sonuna kadar aşıları bitireceğimizi söylüyoruz. Bitireceğiz” dedi.

“Sağlık çalışanlarının aşı uygulaması tamamlandı”

Sağlık çalışanlarının aşılanmasının çok büyük bir kısmını tamamladıklarını belirten Pilli, aşı uygulamasının başta tüm devlet ve özel hastanelerde görev yapan sağlık ve hastane çalışanlarına yapıldığını söyledi.

Pilli, şöyle devam etti:

“Covid-19 aşı uygulaması başta tüm devlet ve özel hastanelerde görev yapan sağlık ve hastane çalışanlarına, tıp fakültesinde öğrenim gören 4, 5 ve 6’ıncı sınıflara, diş hekimliği okuyan 4’üncü ve 5’inci sınıflara, tüm özel laboratuar çalışanlarına, tüm eczacı ve eczane çalışanlarına, özel ve devlette çalışan veterinerlere, fizyoterapistlere, Sağlık Bakanlığı çalışanlarına gönüllük esası doğrultusunda yapılmıştır”.

65 yaş ve üzeri 5 bin başvuru

Avrupa Birliği’nden gelen bin 80 BioNTech-Pfizer aşısının 65 yaş ve üzerine yapılacağını yineleyen Pilli, ülkemizde 65 yaş üzeri 33 bin kişinin bulunduğunu, mail ile başvuran 65 yaş ve üzeri kişi sayısının ise 5 bin olduğunu vurguladı.

Pilli, Türkiye’den gelen 20 bin Sinovac aşısının toplam 10 bin kişiye yapılacağını belirterek, 5 bin sağlık çalışanına aşı uygulaması yapıldığını, geriye kalan 5 binin de 65 yaş ve üzerine yapılacağını söyledi.

65 yaş üzerinin aşılanmasında başvuru yapma imkanı olmayan kesim için “biz tüm 65 yaş üzerini biliyoruz” diyen Pilli, kaymakamlık ve muhtarlıklarla beraber çalıştıklarını, onlardan tüm 65 yaş ve üzeri kişilerin kayıtlarının olduğunu ifade etti.

“Aşı ayrımı yapmayın!”

Pilli, Türkiye’den ve Avrupa Birliği’nden gelecek 2’nci parti aşılar için bir tarih veremeyeceğini ama iki tarafla da istişarelerin devam ettiğinin altını çizdi.

Covid-19 sürecinde sağlık anlamında başarılı olduklarına dikkat çeken Pilli, küçük bir ülke olduğumuzu aşının tümü gelmiş olsaydı, tüm ülkeyi aşılayabilecek kapasiteleri olduğunu belirtti.

“Çin aşısı mı, Avrupa aşısı mı” tartışmalarına açıklık getiren Pilli, aşı seçilmemesi gerektiğini, tüm aşıların bilim adamları ve uzmanların onayından geçtiğini, aşı ayrımı yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Pilli, etkinliklerinin aynı olduğunu belirterek, “hangi aşıyı bulursanız onu yaptırın” dedi.

Aşı uygulamaları devam ediyor

Pilli, şöyle devam etti:

“Aşılar cuma günü Acil Durum Hastanesi’nde başlamak üzere 5 merkezde yapılmıştır.

Acil Durum Hastanesi, Mağusa Devlet Hastanesi, Girne Akçiçek Hastanesi, Cengiz Topel Hastanesi, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde, kendi bünyesinde bulunan sağlık çalışanlarına Sağlık Bakanlığı kontrolünde aşılar uygulanmıştır.”

Lapta Huzur Evi, Lapta Sağlık Merkezi, Kalkanlı Yaşam Evi, Trenyolu Sağlık Merkezi, Sınır Üstü Yaşlı Bakım Evi, Ay Işığı Yaşlı Bakım Evi, Özen Yaşlı Bakım Evi’nde de aşı uygulamasının dün yapıldığına dikkat çeken Pilli, aşıların daha önce müracaat edilmesinin ardından randevu saatleri verilerek uygulanmaya başlandığını söyledi.

Pilli, bundan sonraki aşamada ise resmi internet sitesinde yer alan “asi.covid19.saglik.gov.ct.tr” adresine gönüllük esasına göre başvuracak 65 yaş ve üzeri vatandaşlara Pfizer-BioNTech ve Sinovac aşısı yapılacağını kaydetti.

“Aşı torpili uygulaması söz konusu dahi olamaz”

Bakan Pilli, kamuoyunda tartışılan ve basında gündeme getirilen aşı torpili iddiaları konusunda da açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı olarak ilk önce toplum sağlığını gözeterek aldığımız tüm uygulama ve kararlar kamuoyu tarafından bilinmektedir.

Halkımızla birlikte ilk günden beri verdiğimiz Covid-19 mücadelesinde aşı uygulaması gibi hassas bir noktada aşı torpili uygulaması söz konusu dahi olamaz.

Bakanlığımız tarafından uygulanacak aşı programına göre öncelikli guruplardan başlanmak üzere aşılar yapılmaya başlamıştır ve planlı bir şekilde uygulanmaya devam edecektir.

Sağlık söz konusu olunca herhangi birine imtiyaz sağlanması mümkün değildir.

Bu konuda halkımızın da hassasiyet göstererek yanımızda olması büyük önem taşımaktadır”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75