Aşı seferberliği

banner37

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 aşı programı çerçevesinde, 65 yaş ve üzeri ile 80 yaş ve üzeri kişiler, farklı merkezlerde aşılanıyor

Aşı seferberliği
banner90
banner8

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 aşı programı çerçevesinde, 65 yaş ve üzeri kişilerin aşılanması sürerken, 80 yaş ve üzeri kişilerin (1/01/1940 ve öncesinde doğanlara) aşılanması da dün 5 merkezde başladı. 
Aşı olmak isteyenler, Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan “asi.covid19.saglik.gov.ct.tr” adresinden başvuru yapıyor.

Aşılanmada, Pfizer-BioNTech ve Sinovac aşıları kullanılıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 aşı programı çerçevesinde, 80 yaş ve üzeri kişilere dün 5 merkezde aşı yapılmaya başlandı. 
Sabah saat 08.30’da başlayan aşı programı çerçevesinde ilk doz aşılar yapıldı.
Vatandaşların soğuk havada beklememesi için, Lefkoşa Pandemi Merkezi giriş salonunda sosyal mesafe kurallarına uyacak şekilde oturarak bekleme olanağı yaratıldı.
Aşılama bugün ve yarın 5 merkezde gerçekleştirilecek. Aşı yerleri ve saatleri şöyle:
1- Pandemi Merkezi  08.30 - 16.00
2- Girne Hastanesi  08.30-16.00
3- Güzelyurt Sağlık Merkezi  12.00-16.00
4- Yenierenköy Sağlık Merkezi  08.30- 16.00
5- Maraş Sağlık Merkezi  08.30-16.00

 

Trenyolu Polikliniği’nde

sosyal mesafe yok

Lefkoşa Pandemi Merkezi’nde sosyal mesafe ve soğuk havaya karşı vatandaşlar için tedbirler alınırken, Lefkoşa Trenyolu Polikliniği’nde aynı durum gözlemlenmedi.

65 yaş ve üzeri kişilerin aşılanmaya gittiği poliklinikte, az sayıda sağlık çalışanı olması nedeniyle sıkıntılar yaşandı. Hem sağlık çalışanları işlemleri yapmakta zorlandı hem de vatandaşlar, uzun süre beklemek zorunda kaldı.

Yapılacak işlemler konusunda da yeterli bilgiye sahip olmayan vatandaşlar, sürekli yetkililere soru sormak için kapıda bekledi.

Organizasyon sorununun yaşandığı poliklinikte, kayıt işlemlerini tek bir kişi yaptı.

Sosyal mesafe kuralının hiçe sayıldığı polikliniğe, personel desteğinin şart olduğu görüldü.

Bakan Pilli’den ziyaret

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, aşı uygulamasının yapıldığı Acil Durum (Pandemi ) Hastanesi ve Lefkoşa Trenyolu Polikliniği'ni ziyaret ederek çalışmaları yerinde inceledi vatandaşlarla sohbet etti.
Covid-19 aşıları yapılan vatandaşlar Bakan Pilli'ye aşı uygulamasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.
Halkın sağlığı için gereken neyse yapılacağını kaydeden Bakan Pilli, aşı programı çerçevesinde zaman zaman aksaklıklar olabileceğini, Sağlık Bakanlığı ekiplerinin herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için canla başla çalıştığını, toplumun sağlığının her şeyden önce geldiğini vurguladı.

 

‘Bugüne kadar böyle bir hastalık görmedik’

80 yaş ve üzeri vatandaşlarımız dün Yenierenköy Sağlık Merkezi’ne giderek aşı oldu.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlarımız, aşının umut olmasını ve bu hastalıktan bir an önce kurtulmayı diledi.

80 yaşın üzerinde olan ve aşı yaptıran Münüfe Gürler, Nazife Gül, Cafer Glol, Zülfiye Refik, Süleyman Gökensel, “Bugüne kadar böyle bir hastalık görmedik” dedi.

Ellerinden geldikçe korunduklarını, evden çıkmadıklarını anlatan büyüklerimiz, aşının gelmesini dört gözle beklediklerini ve gelir gelmez de yaptırdıklarını söyledi.

Bugünden itibaren Cengiz

Topel’de de aşılama yapılacak
 

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, bugünden itibaren Cengiz Topel Hastanesi’nde de 80 yaş ve üzeri için aşılama yapılacağını bildirdi.
Kaya, Güzelyurt'ta yığılmaya neden olmamak için Sağlık Bakanlığı ile görüştüklerini ve vatandaşların Cengiz Topel Hastanesi’ni de tercih edebileceklerini söyledi.
 

“Geçitkale ve Akdoğan sağlık

banner134
merkezlerinde de aşılama yapılsın” talebi

Geçitkale Belediyesi, 65 yaş üzeri vatandaşlara 5 merkezde yapılacak Covid-19 aşı uygulaması kararının gözden geçirilerek, uygulamanın 6 İlçe ve 6 bucakta yapılacak şekilde düzenlenmesini istedi.
Geçitkale Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Mesarya Bölgesi’nde, Geçitkale ve Akdoğan olmak üzere iki bucakta mevcut sağlık merkezlerinde Covid-19 aşısı yapılmayacak olmasının hem bölge vatandaşlarına, hem de belediyeye büyük sıkıntılar yaşattığı kaydedildi.
Açıklamada, yatağa bağlı yaşayan vatandaşların aşılama merkezlerine nasıl gideceği, ulaşım imkânı olmayan vatandaşların pandemi döneminde bu merkezlere nasıl taşınacağını ve kimsesi olmayan vatandaşların bu merkezlere nasıl ulaşacakları soruldu.

 

Değirmenlik Belediyesi, 65 yaş üzeri

vatandaşların kayıtlarını alıyor

Değirmenlik Belediyesi, belde sınırları içerisinde yaşayan ve aşı olmak isteyen 65 yaş ve üzeri vatandaşlara Covid-19 aşısı yapılması için kayıt almaya başladığını duyurdu.
Belediyeden yapılan açıklamada, kayıt olmak için asi.covid19.saglik.gov.ct.tr sayfasından ön kayıt yaptırmak gerektiği belirtildi.
Açıklamada, internet üzerinden yapılan aşı kaydı ile ilgili sorun yaşayan, yardım isteyen, kayıt yaptıramayan vatandaşların, 0533 888 25 08, 0533 850 59 98, 0542 888 25 40, 232 33 22 veya 232 36 33 numaralı telefonlardan belediye personeline ulaşabilecekleri bildirildi.
Açıklamada ayrıca, aşı merkezlerine ulaşımları konusunda sıkıntı yaşayanların da transferleri için yukarıda belirtilen telefon numaralarından belediye personeline ulaşılabilecekleri kaydedildi.

 

Girne Belediyesi, Girne Akçiçek

Hastanesi’ne servis sağlayacak

Girne Belediyesi, belediye sınırları içerisinde yaşayan 80 yaş üstü vatandaşlara, Covid 19 aşısı için Girne Akçiçek Hastanesi'ne servis sağlayacak.
Girne Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen, dün başlayan ve yarın da devam edecek olan aşı takvimine göre 1 Ocak 1940 ve öncesinde doğanlara ulaşım yardımında bulunulacağı duyuruldu.
Aşı olmak isteyenler, belediyenin Sosyal İşler Şubesi ekipleri tarafından evlerinden alınıp 08.00-15.00 saatleri arasında Girne Akçiçek Hastanesi'ne götürülerek, aşı olduktan sonra yeniden evlerine bırakılacak.
İlgilenenlerin 0533 870 20 10 numaralı telefondan Girne Belediyesi Sosyal İşler Şubesi'ne ulaşabileceği belirtildi.

 

Lefkoşa Trenyolu Polikliniği’ne aşı olmaya giden kişiler, sosyal mesafe olmadan sıra bekledi.

80 yaş ve üzeri kişiler, dün 5 merkezde aşılanmaya başladı. 


Yenierenköy Sağlık Merkezi’ne aşı olmaya giden vatandaşlarımız, aşının umut olmasını ve bu hastalıktan bir an önce kurtulmayı diledi.

Fotoğraflar / Doğan SAMER – Ayşe BULUT

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75