Aşırı sıcaklar çarpıyor!

banner37

40 dereceyi aşan kavurucu sıcakların hüküm sürdüğü ülkemizde güneş çarpması riski de çok yüksek. Sağlık uzmanları, vatandaşları, güneşe çok fazla maruz kalmaması konusunda uyarıyor

banner87
Aşırı sıcaklar çarpıyor!
banner90
banner99

11.00-15.00 SAATLERİ ARASINDA GÜNEŞTE KALMAYIN… Sağlık uzmanları, son günlerde güneş çarpmasına çok sık rastlandığına dikkat çekerek, özellikle, ışınların en etkili olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında güneşte fazla kalınmamasını ve vücudun su kaybı yaşamaması için bol sıvı tüketilmesini öneriyor

AMAN DİKKAT, ÖNLEMİNİZİ ALIN… Dışarı çıkmak zorunda olanlar için mutlaka koruyucu güneş kremi kullanılmasını, şapka takılmasını, açık renk ve serin tutacak giysiler giyilmesi uyarısında da bulunan uzmanlar, belirli bir yaşın üzerindeki tansiyon, kalp ve kronik hastalığı olanların çok daha dikkatli olmasını salık veriyor

Serap ŞAHİN

Kavurucu yaz sıcaklarının hüküm sürdüğü ülkemizde, uzmanlar, güneş çarpması konusunda vatandaşları uyarıyor. Güneş çarpması, uzun süre güneşe maruz kalındığı zaman yaşanabiliyor.

Hava sıcaklığının 40 dereceyi geçtiği son günlerde güneş çarpması rahatsızlığına sık rastlandığını belirten sağlık uzmanları, özellikle, ışınların en etkili olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında güneşte fazla kalınmamasını ve vücudun su kaybı yaşamaması için bol sıvı tüketilmesini öneriyor.

Dışarı çıkmak zorunda olanlar için mutlaka koruyucu güneş kremi kullanılmasını, şapka takılmasını, açık renk ve serin tutacak giysiler giyilmesi uyarısında da bulunan uzmanlar, belirli bir yaşın üzerindeki tansiyon, kalp ve kronik hastalığı olanların çok daha dikkatli olmasını salık veriyor.

Erkal: Güneşin en etkili olduğu 11.00-15.00 saatlerinde dışarı çıkılmamalı

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Güven Erkal, güneş çarpmasından korunmak için belirli saatlerde dışarı çıkılmaması gerektiğini belirtti.

Özellikle güneşin en etkili olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında güneşe maruz kalınmaması gerektiğinin altını çizen Erkal, denize gideceklere de önemli uyarılarda bulunarak, 11.00’den önce veya 16.00’dan sonra denize gidilmesi gerektiğini söyledi.

Erkal, dışarı çıkmak zorunda olanlar için şapka takılmasını, açık renk ve serin tutacak giysiler giyilmesi uyarısında bulundu.

Güneş çarpması sonucu kişinin bilinci yerinde değilse mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna götürülmesi gerektiğine vurgu yapan Erkal, belli bir yaşın üzerindeki tansiyon, kalp ve kronik hastalığı olanların çok dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi.

Güneş çarpmasına bağlı tansiyon oynamalarının sık rastlandığını belirten Erkal, bilinçsiz müdahale yapılmamasını ve mutlaka bir uzman doktora başvurulmasının önemini vurguladı.

Fazla güneşe maruz kalan kişilerde mide bulantısı, halsizlik ve çarpıntı gibi şikâyetlerin görüldüğüne dikkat çeken Erkal, bu gibi durumlarda mutlaka bir uzman doktordan yardım alınmasını önerdi.

Dr. Erkal, şöyle devam etti:

“Güneşe maruz kalan kişiler sıvı kaybı yaşadıkları için bol sıvı tüketmeli ve serin bir ortama alınmalıdır. Sulu meyveler tercih edilmeli ve yağlı yemeklerden kaçınılmalıdır.

Dışarı çıkılacağı durumlarda güneş yanıklarından korunmak için koruyucu güneş kremleri kullanılmalı. Özellikle küçük çocukların açık olan yerlerine koruyucu güneş kremleri uygulanmalıdır.”

Arabacıoğlu: Risk faktöründe olanlar güneşe maruz kalmamalı

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Arabacıoğlu da risk faktörü taşıyan tansiyon, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalığı olan kişilerin güneşten daha çabuk etkilendiklerine dikkat çekerek, bu kişilerin uzun süre güneşte kalmamalarını, şapka, şemsiye gibi aksesuarlarla korunmaları gerektiğinin altını çizdi.

Arabacıoğlu, şiddetli baş ağrısıyla da belirti gösterebilen güneş çarpmasına, aşırı terleme, halsizlik, göz kararması, bulantı ve kusmanın da eşlik ettiğini belirtti.

Aşırı sıcakların veya nem yüksekliğinin insanı bunalttığına dikkat çeken Arabacıoğlu, vücuttan çıkan terin nemden dolayı havaya karışmadığını ve sıvı kaybı yaşandığını kaydetti.

Arabacıoğlu, güneş çarpması yaşayan hastanın şikâyetine göre, kişinin serin ortama alınıp sıvı kaybının giderilmesi uyarısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108