Atipik depresyon

banner37

Atipik depresyon
banner90
banner99

Psk. Ayla KAHRAMAN

Depresyon, çağımızın önemli bir hastalığı ve depresyondaki insanın, yaşamını, ilişkide bulundukları kişileri, her zamankinden daha fazla etkiliyor.

Depresyon söz konusu olduğunda, kişi kendini çökkün, hayati zevklerden uzak hisseder. Uykusuzluk çeker veya sürekli uyur. Kendini elini kıpırdatamayacak kadar yorgun hisseder. Odaklanamaz, dikkati dağınıktır. Sık sık, ölümle, intihar etmekle ilgili düşüncelerin istilasına uğrar. Doktor, bu belirtilerden en az beşini gördüğünde, hastasına depresyon teşhisi koyar.

Depresyon farklı çeşitlerde olabilir. İyileşme sürecinde, bazı depresyon tedavileri yalnızca ilaçla tedaviye ihtiyaç duyarken, bazen psikoterapi yeterli olur. Bazen ise, ilaç ve psikoterapi beraber uygulanır.

Her depresyon, yukarıdaki belirtileri taşımaz.

Atipik Depresyon denilen bir depresyon türünde, sürekli mutsuz ve bezgin olma durumu yoktur. Çökkün görüntü de aralıklı gözlenir. Bu depresyon türünde kişi, depresyonda değilmiş gibi davranır. Güler, eğlenir, sevinir, mutlu olur. Normal görevlerini yerine getirir.

banner134

Atipik depresyonda kişi belirgin biçimde kilo alır. Çok uyur. Vücudu, özellikle kolları ve bacakları ağırlaşmıştır. İşlerini yapmak, ona çok zor gelir.

Bunun yanında çok alıngandır, çabuk incinir. Bu hassasiyetinden dolayı sıklıkla sorun yaşar. Arkadaşlarını hatta akrabalarını ani kararla hayatından çıkarabilir. Veya aşırı hassasiyeti, yakınlarının ona mesafeli durmasına neden olabilir.

Kişinin depresyonda olduğunu gösteren bilinen belirtiler olmadığından, Atipik Depresyon, zor fark edilir.

Zor anlaşılır bir depresyon türü olduğundan, sosyal ve duygusal hayatta yaşadığı sorunlardan dolayı doktor yada psikoloğa başvurduğunda teşhis edilebilir.

Depresyonun bu türünün tedavisi de ilaç ve psikoterapi ile yapılmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75