banner6

Bağırsak kanserinin nedenleri nelerdir?

banner37

Dipkarpaz ÇATOM Yardımlaşma ve Kalkınma Kooperatifi tarafından organize edilen ‘Kanser Farkındalık’ seminerimize katılan kadınlarımız, sordu:

Bağırsak kanserinin nedenleri nelerdir?
banner99

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Kanser Farkındalık’ seminer programımızı Dipkarpaz bölgesinde gerçekleştirdik.


Dipkarpaz ÇATOM Yardımlaşma ve Kalkınma Kooperatifi tarafından organize edilen seminerimizde, kadınlarımıza kanser türleri ve erken teşhisin önemini anlattık.


Meme ve rahim ağzı; akciğer; bağırsak; cilt; mide; yumurtalık; mesane ve tiroid kanserleri hakkında bilgi verdiğimiz seminerde, kanser türlerinde hangi tür şikayetlere dikkat edilmesi gerektiğini, bilimin en son önerileriyle erken tanınabilir kanser türlerinde, hangi erken tanı yöntemlerinin uygulanması gerekliliği konularında bilgiler verdik.


Ayrıca önlenebilir kanser türlerinden nasıl korunulması ve sağlıklı yaşamsal alışkanlıklarla ilgili bilgi ve öneriler sunduk. Kadınlarımız, seminerimizde daha çok bağırsak kanseri üzerinde durdu ve sorular sordu.

 

Bağırsak kanserinde risk faktörleri

 


Bağırsak kanserinin oluşumunda rol oynayan ve hastalığın meydana gelme olasılığını artıran tüm iç ve dış faktörler risk faktörleri olarak tanımlanmaktadır.


Kalın bağırsak kanserinin oluşumunda önemli rol oynayan risk faktörleri de iki büyük grup altında toplanmaktadır. Bunlardan ilki, “genetik risk faktörleri”, ikincisi ise “çevresel risk faktörleri”dir.


Genetik risk faktörleri olarak tanımladığımız faktörler, atalarımızdan bizlere, bizlerden de gelecek nesillere aktardığımız kişiye özgün karakteristik özellikleri içeren genetik mirasımızdır.


Genetik risk faktörlerimizi değiştirme şansımız maalesef yoktur. Yeri gelmişken şunu da belirtmek istiyorum ki; bu ifadede, ailesinde kanser hastalığı görülen kişilerde kanser hastalığı gelişeceği anlamına gelmediği gibi, ailesinde kanser hastalığı olmayan kişilerde de kanser hastalığı gelişmeyecektir, anlamı da taşımamaktadır.


Ailelerinde özellikle birinci kuşak akrabalarında kanser hastalığı olan kişilerin, ailelerinde kanser hastalığı olmayan kişilere göre, hastalığa yakalanma risklerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.


Genetik risk faktörlerinin kanser hastalığının oluşumundaki rolünün yüzde 20 olduğu bildirilmektedir. Yapılan araştırmalarda özellikle ailesel (herediter) kalın bağırsak kanseri hikayesinin olması kişide hastalık riskini anlamlı derecede artırmaktadır.


Ailesel (herediter) kalın bağırsak kanserleri, tüm vakaların ancak yüzde 6-10’unu oluşturduğu da ayrıca belirtilmektedir. Kalın bağırsak kanserinin oluşumunda bir diğer önemli faktör de korunulabilmesi mümkün olabilen çevresel risk faktörleridir.


Çevresel risk faktörleri içerisinde sağlıksız beslenme alışkanlıkları, kişilerin yaşam biçimleri (hareketsiz yaşam tarzı gibi), sigara ve alkol tüketimi, çeşitli kimyasal kanserojen maddelere sürekli maruz kalma gibi faktörler yer almaktadır.

 

Genetik ve çevresel faktörler

 


Kanser hastalığının oluşumunda çevresel risk faktörlerinin yüzde 80 oranında etki gösterdikleri bilinmektedir. Özetle söylemek gerekirse, diğer kanser türlerinde olduğu gibi kalın bağırsak (kolorektal) kanserlerinin oluşumunda da genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığı, bazı faktörlerin hastalığın ortaya çıkma riskini önemli derecede artırdığı gösterilmiştir.

banner134


Bu kapsamda, kalın bağırsak (kolorektal) kanserlerinin genel olarak oluşum riskini artıran tüm risk faktörleri arasında yaş, cinsiyet, kişinin genetik yapısı, ailede (birinci ve ikinci derecede akrabalar) kalın bağırsak kanseri hikayesi olması, ailede (birinci ve ikinci derecede akrabalar) kalın bağırsak polibi hikayesi olması, hastada kalın bağırsak poliplerinin olması, hastanın daha önce kalın bağırsak kanseri nedeni ile ameliyat olmuş olması, ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalığı hikayesinin olması, özellikle meme ve uterus (rahim) kanseri gibi diğer organların kanser hikayesinin olması, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları dışındaki diğer günlük alışkanlıklar yer almaktadır.

Diğer tüm kanser türlerinin oluşumunda olduğu gibi kalın bağırsak kanserinin oluşumunda da ilerleyen yaş önemli bir risk faktörünü oluşturmaktadır. Kalın bağırsak kanseri herhangi bir yaşta görülebilse de hastaların yüzde 90’ından fazlası 40 yaşın üzerinde olan kişiler olup, hastalığın görülme riskinin en yüksek olduğu yaş 60’tır.


Kalın bağırsak kanserinin kadın ve erkek olmak üzere her iki cinste de eşit oranda görüldüğü bildirilmektedir. Özellikle sağlıksız beslenme alışkanlıkları içerisinde olan kişiler, hareketsiz bir yaşam tarzını benimseyenler, yaş ve cinsiyete göre olunması gereken ideal kilonun çok üzerinde olan kişiler, sigara ve alkol alışkanlığı gibi alışkanlıklar hastalık açısından önemli bir risk grubunu oluşturmaktadır.


Bağırsak kanserinin oluşumunda rol oynayan diğer faktör ise genetik yapıdır. Kalın bağırsak kanseri oluşumunun genetik yapıyla ilişkisi oldukça karmaşık olup, uzun sürede meydana gelen bir olaydır.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2017, 12:55
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104