banner6

Bağışçı var, alıcı yok

banner37

Ülkede böbrek, kalp ve karaciğer gibi organ nakillerinin yapılması yasal... Ancak alıcıların böbrek dışındaki organ nakilleri için başvurmaması nedeniyle bağışlanan karaciğer ve kalpler Türkiye’ye gönderiliyor

Bağışçı var, alıcı yok
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakliyle İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa’nın yürürlüğe girmesinin üzerinden üç yıl geçmesine rağmen hâlâ ülkede böbrek dışında organ nakli yapılmadı.

Kalp, karaciğer gibi organ bekleyen hastalar olduğu bilinmesine rağmen bu hastalar, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne başvurmadı ve böylece bekleme listesine de girmedi.

Bağışlanan karaciğer ve kalpler de bekleme listesinde hasta olmaması nedeniyle Türkiye’ye gönderildi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yetkilileri, kalp ve karaciğer gibi organ nakline ihtiyacı olan hastaların hastaneye başvurarak bekleme listesine kayıt yaptırması için çağrı yaptı.

Sağlık Bakanlığı’ndan kısa süre önce yapılan açıklamaya göre, ülkede 21 hastaya böbrek nakli yapıldı. İlk nakil ise yasanın geçmesinin bir yıl sonrasında gerçekleşti.

Birtan: Böbrek nakli dışında nakil yapılmadı

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Kalp ve Damar Cerrahı Dr. Hasan Birtan, maalesef ki KKTC’de böbrek nakli dışında diğer nakillerin henüz yapılmadığını açıkladı.

Devlet hastanesi olarak şu an kalp nakline hazırlandıklarını kaydeden Birtan, kalp yetmezliği olan hastalarla koordinasyonu sağlamaya çalıştıklarını anlattı.

Kalp nakline ihtiyacı olan hasta da, kalp bağışı da olduğuna değinen Hasan Birtan, ancak kalp yetmezliği olan hastaların nakil için hastaneye başvurmadığını belirtti.

Birtan, kalp yetmezliği olan hastaların kardiyologlar tarafından kendilerine yönlendirilmesi ve nakil için sıraya yazılması gerektiğine dikkati çekti ve başvuru olmadıkça bağışlanan kalpların Türkiye’ye gönderildiğini ifade etti.

“Belli kriterler var”

Nakil bekleyen hastaların hastaneye kayıt yaptırması gerektiğinin önemine vurgu yapan Birtan, bir kişi sıraya alındığı zaman kriterlerine bakıldığını söyledi. Birtan şu şekilde konuştu:

“Bize kayıt olmaları gerekir. Organ çıktığı zaman onların kan grubu, boyuyla, kilosuyla karşılaştırmamız gerekir. Nakillerde organın uyup, uymayacağına yönelik bazı kriterler vardır. Dört tane kriterimiz vardır. Birinci kan gurubu, ikinci boy, üçüncü boy ve dördüncü de yaştır.”

“Bu ameliyatlar için alt yapı yeterli”

Birtan, hastanenin bu ameliyatları yapacak durumda olduğunu söyledi ve yeterli “yeterli, alt yapımız vardır” dedi. Hasan Birtan şu şekilde konuştu:

“Zaten hastanemize sol ventrikül destek cihazı yapılıyor. Yani sol kalp destek cihazı takılıyor. Özellikle ileri derece yetmezlik grubu hastalarına artık terminal göreve gelen hastalarda sol destek cihazı takılıyor. Bu ameliyatın yapıldığı yerde nakilinde yapılabileceği alt yapı vardır. Bizim alıcı sayımız vardır. Şu ana kadar adamızda dört beş tane verici çıktı. Bunlarda bizim alıcı sayımız azdır, bir tanesine uydu. O da yurt dışında olduğu için ameliyat yapamadık. Alıcı sayımız artarsa çıkan kalp ülkemizde kullanılabilecek.”

“Güneyden başvuran olmadı”

Organ nakli için Güney Kıbrıs’tan hastaneye başvuran biri olmadığını kaydeden Birtan şu şekilde konuştu:

“Güneyden kalp ameliyatı olmak için gelen hastamız var. Ancak nakil için bir başvuru olmadı. Organ nakli açısından onlarla hiç ortak bir çalışmamız olmadı.

İleri derece kalp yetmezliği olan hasta grubunun Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kalp nakli için başvurmalarını istiyoruz.”

Dana: 155 hasta bekleme listesinde

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Kemal Deniz Dana, kısa süre önce basına yaptığı açıklamada İnsan Hücre Doku ve Organ Nakli ile ilgili kuralların düzenlenmesi amacıyla oluşturulan Koordinasyon Kurulu’nun çalışmalarına başladığını duyurdu.

Dana, organ bağışının hayat kurtardığını vurgulayarak vatandaşlara organ bağışında bulunmaları çağrısı yaptı.

Halen 155 böbrek hastasının bekleme listesinde olduğunu da ifade eden Dana, organ bağışı yapmak isteyenlerin bakanlığa başvurarak veya web sitesinden de elde edebilecekleri formları imzalayıp, bakanlığa götürerek bağışçı kartına sahip olabileceğini kaydetti.

11 üyeden oluşan bir kurul kuruldu

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dana, bakanlık basın bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, Koordinasyon Kurulu’nun, Bakanlar Kurulu’nun atadığı 11 üyeden oluştuğunu ve 2 yıl süreyle görev yapacağını belirtti.

Dana, “Kurulun başkanı yasa gereği Sağlık Bakanlığı Müsteşarı olur. Kurul, Kıbrıs Türk Barolar Birliği tarafından belirlenmiş bir avukat, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin önerdiği bir üyesi ve alanında uzmanlaşmış 8 tıp doktorundan oluşmaktadır” bilgisini paylaştı.

Kurulun, hücre, doku ve organ nakli ile ilgili stratejileri belirlediğini ifade eden Kemal Deniz Dana, bu alanda faaliyet gösteren merkez ve kuruluşları ruhsatlandırmak ve denetlemek, kamuyu bilgilendirmek ve hasta bekleme listelerini ve organ bağış listesini oluşturmanın kurulun görevleri arasında olduğunu anlattı.

Dana yaptığı yazılı açıklamada, kurulun görevlerini, Etik Onay, Ruhsatlandırma, Doku ve Organ Denetleme Komitesi ve Hücre ve Üremeye Yardımcı Tedavi Denetleme Komitesi ile birlikte yaptığını kaydetti.

21 hastaya böbrek nakli

KKTC de yasanın uygulamaya girmesinden sonra yaklaşık 2 yıllık dönemde 21 hastaya başarılı şekilde böbrek nakli ameliyatı yapıldığını da hatırlatan Müsteşar Dana, bunların 12’sinin beyin ölümü gerçekleşen hastalardan, ailelerinin bilinçli ve duyarlı bağışları sayesinde gerçekleştirildiğini bildirdi.

Bu bağışlarla 12 hastanın sağlığına kavuştuğunu ve hayata daha umutla bağlandığını vurgulayan Kemal Deniz Dana, organ bağışı yapan ailelere teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı:

“Organ bağışında bulunan bu ailelere hastalarımız ve biz şükran borçluyuz. 9 hastaya ise kendi yakınlarından oluşan canlı vericilerden alınan böbrekle nakil ameliyatları yasanın öngördüğü şekilde başarıyla yapılmıştır.    Hiçbir hastada veya canlı vericide komplikasyon gelişmemiştir. Böbrek nakli yapılan hastaların veya yakınlarına böbrek veren canlı vericilerinde komplikasyon gelişmemiş ve hepsi de sağlıklı olarak evlerine gönderilmiştir.”

Beyin ölümü gerçekleşen ve organları bağışlanan hastaların organlarının yasanın öngördüğü şekilde öncelikle KKTC yurttaşları arasında ihtiyacı olan hastalara verildiğini belirten Dana, bunun dışındaki durumlarda tıbbi uygunluk olması halinde Koordinasyon Kurulu’nun TC Sağlık Bakanlığı Ulusal Koordinasyon Merkezi aracılığıyla Türkiye’de ihtiyacı olan hastalara gönderdiğini kaydetti.

155 hasta böbrek nakli bekliyor

Koordinasyon Kurulu tarafından oluşturulan böbrek bekleme listesinde 155 hasta bulunduğuna işaret eden Dana, “Organ bağışı ile bekleyen hastalarımızın sağlığına kavuşturulması mümkündür” dedi.

“Organ bağışı yapın” çağrısı

Dana, “Tüm halkımıza organ bağışı yapmaları çağrısında bulunmak istiyoruz” diyerek, organ bağışı için www.saglikbakanligi.com adresinden “formlar” bölümündeki “koordinasyon kurulu” linki tıklanarak “organ ve doku bağış formu”na ulaşılabileceğini bildirdi.

Dana, formu doldurup imzalayanların Sağlık Bakanlığı Koordinasyon Kurulu Sekreteryası’na şahsen başvurarak organ bağışçısı kartı alabileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2017, 11:22
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104