banner6

Bakan yok diye ödeme aksadı

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin dışarıdan aldığı temizlik hizmetlerinde çalışanların maaşları, gecikmeli de olsa dün ödendi

Bakan yok diye ödeme aksadı
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin dışarıdan aldığı temizlik hizmetlerinde çalışanların maaşları gecikmeli de olsa dün ödendi.

Ödemelerin, Maliye Bakanı ve ona vekalet eden bakanın yurtdışında olması nedeniyle aksadığı öğrenildi.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın yurtdışında olması, yetkili bakanın da yurtdışına gitmesi nedeniyle maaşların ödenmesi geciktikçe gecikti. Bakanın gelmesiyle birlikte ödemelerin dün yapıldığı belirtildi.

Temizlik şirketi altında hastanenin farklı birimlerinde çalışan 46 kişi, dün hastanede eylem yaparak, açıklamada bulundu.

Aralık ayında sonuçlanan ihalenin yenilenmediğine işaret eden çalışanlar, bu nedenle söz konusu tarihten bu yana mağduriyet yaşadıklarını, maaşlarını geç veya eksik aldıklarını belirtti.

“Ne yapacağımızı bilmiyoruz”

“Sesinizi çıkarırsanız işinize son verilir” yönünde tehditler aldıklarını söyleyen çalışanlar, “Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Aylardır dişimizi sıkıyoruz. Devlet yetkilileri de bize sahip çıkmıyor. Mağdur durumdayız. Şu anda adaya kaçak girmiş mülteciden farklı durumumuz yok” dedi

Sosyal sigorta yatırımları yapılmadığı için sağlık hizmetlerinden de yararlanamadıklarını ifade eden çalışanlar, “Hastanede çalışıyoruz, hastane imkanlarından yararlanamıyoruz. Böyle saçma bir düzenin içindeyiz. Yetkililere sesleniyoruz. Bir an önce bozuk düzene el atmalarını istiyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. İsyanımız devletimize değil, şu anda içinde bulunduğumuz vahim durumadır” diye konuştu.

Sucuoğlu: Ödeme yapıldı

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ise ödemelerle ilgili çeklerin yazıldığını ve ödemenin yapıldığını açıkladı.

Sucuoğlu, konuyla ilgili muhatabın Maliye Bakanlığı olduğunu söyleyerek, bakanlığın bir hafta önce ödemek zorunda olduğu paranın ödenmesini uzattığını belirtti.

Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın yurtdışında olması ve onun yerine bakan yetkili bakanın da yine yurtdışına gitmesi nedeniyle imza için yetkili bir bakan bulunmadığını ve bunun kabul edilebilir bir şey olmadığını ifade eden Sucuoğlu, bakan gelince imzanın atıldığını kaydetti.

Sucuoğlu, işçilerin her ay ödendiğini, sosyal sigortaların da yatırıldığı bilgisini vererek, “Son olarak giren 7-8 kişi vardı. Onlarda sorun oldu. O firmayla da anlaşma yapıyoruz, bu ay yatırılacak” dedi.

Sucuoğlu, hastanenin temizlik ihalesinin yenilenmesi çalışmasının da bugün tamamlanacağını açıkladı

Hastanenin arşiv bölümünde yangın çıktı

Öte yandan dün hastanenin arşiv bölümünde küçük çapta yangın çıktığı ve müdahale edilerek söndürüldüğü de öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2017, 08:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104