banner6

Bakanlığa sesleniyoruz: Sıcaktan piştik, kavrulduk

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Nöroşirurji Servisi’ndeki bazı klimaların çalışmaması şikayet konusu oldu. Hemşirelerden, doktorlardan, temizlik görevlilerinden veya diğer personelden bir şikayetleri olmadığını belirten hastalar ve hasta yakınları, bakanlığı suçladı:

Bakanlığa sesleniyoruz: Sıcaktan piştik, kavrulduk
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Hava sıcaklıklarının 40 derece ve üzerinde seyrettiği bu günlerde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin dördüncü katında bulunan Nöroşirurji Servisi’ndeki bazı odalarda klimaların hiç çalışmaması, bazılarında ise yeterli soğutmayı yapamaması, bu odalarda yatan hastaların ve yakınlarının tepkisine neden oldu. “Sıcaklarda piştik, kavrulduk. Halimizden kimse anlamıyor” diyerek Sağlık Bakanlığı’na seslenen hastalar, vantilatörlerle serinlemeye çalıştıklarını ancak pencerelerdeki perdelerin de yırtık olması nedeniyle güneşten de korunamadıklarından yakındı.

Hastanenin merkezi soğutma sistemindeki kartın yanmasından dolayı Nöroşirurji Servisi’ndeki 3 odada klimalar hiç çalışmazken, 2 odada ise klimalar yeterli soğutmayı yapamıyor. Ayrıca, Çocuk Servisi’nde de bir odadaki klima çalışmıyor.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde klimaların çalışmadığı yönünde yapılan şikâyetleri yanıtlayan Sağlık Bakanı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, şikayetlerin çok abartıldığını belirterek, sorunun merkezi soğutma sistemindeki kart yanmasından dolayı meydana geldiğini ve cumartesi gününe kadar tamamen giderileceğini söyledi.

“Tek şikâyetimiz bakana”

Klimalar çalışmadığı veya yeterli soğutmayı yapamadığı için elektrikli vantilatörlerle serinlemeye çalıştıklarını anlatan hastalar, “Kimse bizimle ilgilenmiyor. Bu sıcaklarda ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bizi bu sıcaklarda bu odalarda yatırıyorlar. Klimalar çalışmıyor, perdeler yırtık. Buraya gelenler klimaların çalışmadığını görüyor ancak kimse neden çalışmadığını söylemiyor. Bizim hemşirelerden, doktorlardan, temizlik görevlilerinden veya diğer personelden bir şikayetimiz yok, tek şikayetimiz bakana” diye konuştu.

banner134

Dana: Yedek parça bulunmadığından dolayı gecikti

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana, hastanedeki bazı servislerde klimaların çalışmadığını doğruladı.

Müsteşar Dana, hastanenin merkezi klima sistemi için ihaleye çıkıldığını ve çalışmaların devam ettiğini, belli bölümlerde kart yanmalarından dolayı sorun yaşandığını ancak ihale edilen parçaların ülkemizde ve Türkiye’de bulunmamasından dolayı gecikmelerin yaşandığını belirtti.

Almanya ve Hollanda’dan klimaların tüm yedek parçalarının dün itibarıyla ülkeye getirildiğini ve bugünden itibaren tüm bölümlerdeki eksiklerini giderileceğini söyleyen Dana, sorunun cumartesi gününe kadar giderileceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2017, 08:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104