banner6

Başka ailelere destek oluyorlar

banner37

Kanseri yakından tanıyan anne Gülay Bilsoy Uzun ve baba Ceyhun Uzun, bu amansız hastalık yüzünden yaşamını yitiren kızlarının anısını yaşatmak için çabalıyor, etkinliklere katılıyor.

Başka ailelere destek oluyorlar
banner99

Gizem ÖZGEÇ

Tanyel, çok kuvvetli bir kızdı.  Doktorlarını bile şaşkına çevirmişti. İngiliz doktorlar çok seyrek bu tip hastalarla karşılaştıklarını söylüyordu… Bu hastalıkla yaşasa da hayattan hiç kopmadı. Tanyel gülen yüzünü hiç asmadı… Aksine hastalığı yenmek için çok güçlü davrandı…

Tanyel, Londra’da Sidcup Kent bölgesinde yaşayan, Kıbrıs’tan çok küçük yaşta ayrılan Gülay Bilsoy Uzun’un biricik kızıydı. 18’inci doğum gününden tam 6 gün sonra kanserle tanışmıştı.  26 Temmuz 2013 tarihinde… İlk teşhiste akciğer kanser dediler. Daha sonra gençlerde çok seyrek görülen  bir kemik kanseri (ewing sarcoma) teşhisi konuldu. 8 ay boyunca kemoterapi ve 6 hafta boyunca da ışık( radyoterapi) tedavisi gördükten sonra kanseri temizlendi.
Tanyel, kolejde güzellik uzmanlığı okuyordu ancak okuldaki ikinci senesini tamamlayamadı. Sporu çok seviyordu. Altı yaşında elite jimnastik kulübünde jimnastik yaptı. Haftada 20-25 saat antrenman yapıyordu.

7 Kazım 2014 tarihinde Tanyel’in kanseri geri döndü. Tedaviler tekrarlandı. Tedavisini The Royal Marden Teenage Unit Sutton Hastanesi’nde gördü. Tanyel, kanserle yaşasa da hayattan ve sosyallikten hiç kopmadı.

Ancak o, 9 Ocak 2016 günü 20 yaşında, babası Ceyhun Uzun, annesi Gülay Bilsoy Uzun ve hayata veda etti…

Başka ailelere destek oluyorlar…

Bir Kıbrıslı Türk olan ve Kıbrıs’a âşık olan Tanyel için, İngiltere genelinde bir takım etkinlikler ve kampanyalar düzenlenmişti. Şimdi ailesi de hem onun anısını yaşatmak hem de çocukları kanser olan diğer ailelere destek olmak için canla başla çalışıyor… Ceyhun Uzun bu yıl gerçekleştirilen‘2016 Virgin Money London Marathon’da ocak ayında kaybettiği kızı Tanyel anısına Clic Sergent için koştu. Ceyhun Uzun, 2015 Londra maratonunda koşup Clic Sargent için £2500 sterlin toplamıştı.  Tanyel babasını bitiş çizgisinde bekliyordu ve Uzun, madalyasını ona vermişti.

Biz de anne Gülay Bilsoy Uzun’la Tanyel’in ardından bir röportaj gerçekleştirdik… Gülay Hanım, ailelerin çocuklarının en ufak şikâyetine kulak vermesini istiyor ve ekliyor:

“Kanser artık yaş tanımıyor. Her an kapınızı çalabilir. Evlatlarınızı ihmal etmeyin. Sağlıkla ilgili şikâyetlerine kulak tıkamayın…”

KIBRIS:  Gülay hanım, yaşadığınız günleri kısaca anlatabilir misiniz?

UZUN: Tanyel çok genç yaşta spora başlayan, çok tutkulu ve aynı zamanda dans yapan, elit bir jimnastikçiydi.  Ne alkol ne de sigara kullanıyordu.  Bu yüzden göğüs ağrıları başladığında biz böyle bir çocukluk kanserini daha önce duymadığımız için kanser olacağı hiç aklımızın ucundan geçmemişti.
O Metastatik Ewing Sarcoma (Gençlerin Kemik Kanseri) ile 26 Temmuz 2013 senesinde tanıştı. 18 yaşına bastıktan tam da 6 gün sonra. Önce 4 aydan fazla mahalle doktorumuzla görüştükten sonra, 17 Nisan 2014’te Royal Marsden Genç Kanser Hastanesi’nde Sutton bölümünde 8 ay kemoterapi tedavi gördü. Sonra 6 hafta radyoterapi verildi. Tanyel normal hayatına dönmüştü ama altı ay sonra 7 Kasım 2014’te hayatımız tekrardan alt üst olmuştu. Tanyel’in kanseri geri dönmüştü…

O kadar pozitifti ki…

SORU: Tanyel’in hastalık sürecinde çok güçlü durduğunu biliyoruz…

UZUN: Tanyel hayata pozitif bakmaya devam etmişti. Bu pozitifliği nedeniyle sosyal işçi olarak çağrılıp ve diğer genç hastalara moral vermek için tavsiye ediliyordu. Ve o gerçek bir aşkı bulmuştu. Nişanlanmıştı… Onun geleceği için bütün planlama başlamıştı. Ama ne yazık ki 9 Ocak 2016 sonunda vücudu yenildi ve sonsuz uykuya daldı.

“O geçmişimiz, geleceğimizdi…”

Soru: Tanyel’in ardından hayatınız nasıl?

UZUN: Hayatımız hep Tanyel’le birlikte geçiyordu. Şimdi adapte olmak çok zor geliyor. Bizim tek evladımızdı.
Babası Ceyhun polisliğe devam ediyor ve arada çeşitli maratonlara (45 km) katılmaya devam ediyor. Amacı kanserli çocuklara ve ailelere yardım toplam Şimdiye kadar 25 bin sterline yakın şimdiye kadar toplandı. sponsorlardan toplandı. Bense henüz iş hayatıma dönemedim. Ama belki gelecekte fitnesi dersleri vermeye devam edeceğim. Hayatımız açıkçası perişan. Bu bir ana babaya olacak en kötü şey bu… Tanyel ilham veren genç bir bayandı. Evladımız her şeyimizdi. Geçmişimiz, geleciğimizdi.

Onun anısına sevdiği şeyleri yapıyoruz”

SORU: Bu süreç hayatınızda neler değiştirdi?

UZUN: Hayatımız çok değişti.  Şimdi hep Tanyel’in anısına sevdiği şeyleri yapmaya çalışıyoruz. Eylül ayında Kıbrıs’a gelip Paragliding yaptık ve onu andık. Başka ailelere moral ve destek vermeye devam ediyoruz. Ve edeceğiz de…

“Çocuğunuzun şikâyetlerini ihmal etmeyin”

 

SORU: Siz kızınızı kaybettiniz… Ancak bir sürü aile var ki, çocukları kanserle tanıştı veya tanışacak… Onlara neler söylemek istersiniz?

UZUN: Herkesin başına gelebilir… Kanser yaşa hiç bakmıyor. Çocuğunuz şikâyet ediyorsa onu ihmal etmeyin, hemen doktora gösterin. Özel kanser doktorlarına devamlı danışın.  Tedavi olan çocuğunuza karşı pozitif durmaya çalışın ve hayata ne kadar normal devam edebiliyorsanız onlar için daha kolay oluyor. İngiltere'de kanseri yaşayan ailelere çok destek var. Yardım kampanyaları yapılıyor. Maddi yardım, çocuklar için özel geziler, konserler yapılır.  Bu tip şeyleri Kuzey Kıbrıs’ta da görmek isteriz.
 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2016, 11:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Özlem Erdinç
Özlem Erdinç - 2 yıl Önce

23 yaş ındayım
Ceyhun abi ve Gülay abla önçelikle
başınız sağolsun
kızı nız Tanyel ' Allah tan rahmet mekanı cennet nur için de uyusun
TANYEL güzel çicekli Cennet Bahcemiz
De bizleri oradan görüyor dur eminim ve onu ne kadar .....
ÇOOOOOOK ÖZLEDİMİZİ
VE
ONU
NEKADAR
ÇOOOOOOOOK
SEVDİMİZİ

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104