Bazı kişiler çok yedikleri halde neden kilo almıyor?

banner37

Doğumdan ölüme kadar yaşamsal fonksiyonların sürdürebilmesi için gereken enerji miktarı, kişiden kişiye göre değişiyor. Yaş, boy, metabolizma hızı, beden kitle indeksi ve fiziksel aktivite düzeyi enerji gereksinmesini belirleyen faktörler arasında yer alıyor

Bazı kişiler çok yedikleri halde neden kilo almıyor?
banner90
banner8

Nelerden enerji elde edilir?

Yediğimiz yiyeceklerdeki karbonhidrat, protein ve yağlardan enerji elde ederiz, protein ve karbonhidrat gram başına 4 kilokalori sağlarken yağla 9 kilokalori verir.


Vitamin ve mineraller enerji vermezler sadece enerjinin üretilmesine yardımcı olur.
 

Açık havada yapılan egzersizle harcanan enerji miktarı artar mı?

Egzersiz süresi ve şiddetine göre harcanılan enerji de kişiye göre değişir. Günlük aldığımız enerjinin yüzde 30’u günlük normal hareketlerimiz için harcanır ve eğer düzenli olarak sporda yapılırsa bu oran artar.

Açık havada yaptığımız sporda oksijen daha fazla alacağınız için harcadığınız enerji kapalı bir ortamda aynı şiddette ve zamanda yaptığınız spordan 20 kat fazla fark gösterecektir.
 

Bazı kişiler çok yedikleri halde neden kilo almıyor?

Kişinin yaşı, boyu ve yaptığı sporun yanı genetik yapısı da metabolizmasını etkileyen bir faktördür. Kimi kalori hesabı yapmadan canı ne isterse yesin kilo almazken kimileride hep dikkat etmek durumundadır.

Genler metabolizma hızında farklılıklar yaratır ve bunu kalıtsal yapabilir. Ama bunların yanı sıra kişinin kan bulguları da önemlidir, tiroidi fazla çalışabilir, bağırsak paraziti bulunabilir, enfeksiyonel bir durumu olabilir.

banner134
Sürekli diyet yapmak da bir diğer neden, çünkü vücut az yemeğe alıştığı için metabolizma hızı yavaşlayacaktır.
 

Beynin çok çalışması enerji harcamasına neden olur mu?


Beyin fonksiyonlarının çalışması enerji gerektirir ve beyin, sadece glikozu enerji kaynağı olarak kullanır ve alınmazsa yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu görülebilir.

Hareketsiz bir yaşama sahip kişi ne kadar çok çalışsa da, masa başı iş yapıldığında ve hareket olmadığında vücut yağ depolayacaktır.
 

Erkekler daha fazla yedikleri halde yağ oranları neden düşük?

Vücut yapısı, kas-kemik oranı enerji gereksinimini etkileyen faktörlerdendir. Kas oranı fazla olan bir kişinin metabolizma hızı da fazla olduğu için enerji harcayacaktır.


 Kadınlarda yağ oranı yüzde 20 iken erkeklerde bu oran yüzde 10’dur, buna paralel olarak erkeklerin kas oranı fazladır. Kişinin vücut yüzey alanı da harcayacağı enerjiyi etkiler, uzun boylu bir kişi kısa boylu bir kişiye göre daha fazla vücut alanına sahip olduğu için daha fazla enerji harcar.
 

Sigarayı bırakmak kilo artışına neden olur mu?

Sigara bırakıldığında kilo alınmasının nedenleri metabolizma hızının azalması ve iştahın artmasından kaynaklanır. Sigarada bulunan nikotinin metabolizmayı hızlandırıcı özelliğinin olduğu bilinmektedir.

Düzenli beslenip, nefes egzersizleri yapıp her gün en az yarım saat yürümek ve 2 litre su içmek, metabolizmayı hızlandırır ve böylelikle kilo artışı önlenir.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2018, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75