banner6

Beslenmede doğru bilinen yanlışlar

banner37

Beslenmede doğru bilinen yanlışlar
banner8

Dyt. Övünç SELDEN

Sağlığımıza zararlı olan alışkanlıkların yerine daha sağlıklı olanları getirerek beslenme alışkanlıklarımızda bir takım iyileştirmeler yaparız. Ancak her gün bir yanlışımızı öğreniyoruz, bunun en önemlisi de beslenme konusunda doğru bildiğimiz yanlışlar.

Zayıflamak için karbonhidratı kesmek

Karbonhidratların kan şekerini ayarlamadan beynin glikoz ihtiyacını karşılamaya kadar çeşitli görevleri var. Poğaça, beyaz ekmek, pirinç gibi basit karbonhidratlar hızla kana karıştığından kısa süreli tokluk verip, çabuk acıkmanıza neden oluyor. Fakat tam tahıl, bulgur, çavdar gibi kompleks karbonhidratlar iyi birer lif kaynağı olduğundan uygun miktarlarda tüketmenin bir sakıncası yok.

Su ihtiyacını çay ile karşıladığını düşünmek

Kiloya göre değişmekle birlikte, vücudumuzun günde minimum 1,5-2 litre suya ihtiyacı vardır. Var olan inancın aksine iç organların düzgün çalışması için gerekli olan suyu diğer içeceklerden sağlayamayız. Soda, meyve suyu, kola, kahve, çay gibi içecekler su ihtiyacınızı karşılamadığı gibi içeriğine göre şeker, tatlandırıcı, aspartam gibi zararlı maddeleri vücuda almanıza dahi neden olabilir. Bu nedenle su ihtiyacı yalnızca su ile ya da salatalık gibi su oranı yüksek gıdalarla giderilebilir.

Şeker yerine tatlandırıcı kullanmak

Şeker alternatifi olarak sunulan tatlandırıcılar aspartam gibi zararlı kimyasallar barındırır. Bu nedenle çay ve benzeri içeceklerdeki şeker oranını azaltabilir veya bal, keçiboynuzu pekmezi gibi doğal tatlandırıcılara yönelebilirsiniz. Keçiboynuzu pekmezi ile kek tarzı tarifler de leziz olacaktır.

Bütün yağların sağlıksız olduğunu düşünmek

Yağlar hormonlardan büyümeye pek çok aşamada vücudumuzun işleyişi için gerekli. Mısırözü, ayçiçeği, margarin gibi yağlardan ve içinde trans yağ bulunan hazır paketli ürünlerden uzak durmak, tereyağı, zeytinyağı, ceviz, somon, keten tohumu, fındık gibi seçenekleri tercih etmek daha faydalı. Kızartma yerine fırında yağsız ızgara tercih etmek veya kızartma için ayçiçeği yerine fındık yağı kullanmak sağlıklı yöntemler arasındadır.

 Kendi başıma da sağlıklı zayıflarım.

Sağlıklı kilo kaybetmek için öncelikle bir doktor kontrolünden geçmeli ve gerekli testleri yaptırmalısınız. Sonrasında bir diyetisyen eşliğinde kendi metabolik hızınıza ve yaşam tarzınıza uygun bir beslenme programına başlayarak kilo vermeli, mümkünse beslenme programınızı düzenli egzersiz ile desteklemelisiniz.

Soda ile maden suyu aynıdır.

banner134

Soda karbondioksit eklenmiş sudur. Maden suyu ise doğal kaynaklardan elde edilen mineralli sudur. Soda içtiğinizde vücudunuz hiç mineral alamazken, maden suyu tercih ettiğinizde kalsiyum ve magnezyum minerallerini kazanır.

Yemek yanında su içmek kilo aldırır.

Yemek sırasında su içmek kilo aldırmaz, tam tersi iştahı yatıştırmaya yardımcı olur. Sadece sindirim sorunu olanlar yemek sırasında su içmemelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104