Beslenmede nelere dikkat ederek kanser riskini azaltabiliriz?

banner37

Geçtiğimiz hafta Gönyeli’deki köy kadın kursuna konuk olduk… Kadınlarımıza kansere sebep olan nedenleri, nasıl korunmamız gerektiğini, hangi tür şikayetlere dikkat edilmesi gerektiğini anlattık. Kadınlarımız da merak ettikleri konuları sordu

Beslenmede nelere dikkat ederek kanser riskini azaltabiliriz?
banner90
banner8

Uzm. Mine ÇAĞLAR

Kanser farkındalık seminerimizin geçtiğimiz haftaki adresi Gönyeli’ydi... Gönyeli’deki köy kadın kursuna konuk olduk ve orada el emeği işler yapan kadınlarımızla sohbet ettik.


Bilgili ve kültürlü kadınlarımızla gerçekleştirdiğimiz hoş sohbetimiz oldukça keyifliydi.


Kadınlarda en sık görülen meme ve rahim ağzı kanseri başta olmak üzere, erken tanısı ve korunulabilmesi mümkün olan akciğer, bağırsak, cilt, mide, yumurtalık, mesane ve tiroid kanserleri konusunda kursiyerlere bilgi verdik.


Kanser hastalığında erken tanının önemini vurguladığımız seminerde, kansere sebep olan en büyük nedenleri, nasıl korunmamız, hangi tür şikayetlere dikkat edilmesi gerektiğini, bilimin en son önerileriyle erken tanınabilir kanser türlerinde hangi erken tanı yöntemlerinin ve ne sıklıkla uygulanması gerekliliği konularında bilgilerimizi paylaştık.


Ayrıca önlenebilir kanser türlerinden nasıl korunulması ve sağlıklı yaşamsal alışkanlıklarla ilgili bilgi ve önerilerimizi de kadınlarımıza anlattık.


Seminer programımız karşılıklı sohbet şeklinde gerçekleşti. Özellikle meme kanseri hakkında en çok merak edilen soruları da ayrıca cevapladık. Multivizyon eşliğinde konularımızı aktardığımız ve yazılı broşürlerimizle bilgilendirdiğimiz kadınlarımız, kendi tecrübelerini de bizimle paylaştı.

 

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanın

 


Kadınlarımızın sıklıkla sorduğu soru beslenme üzerine oldu. Kadınlarımızın “Beslenmede nelere dikkat ederek kanser riskini azaltabiliriz?” sorusuna yanıtımız şöyle oldu:


“Sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanarak kanser riskini azaltabiliriz. Beslenme alışkanlıkları, dikkatli ve bilinçli davranılmadığı takdirde kanser hastalığının oluşumuna önemli zemin oluştururken, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı benimsendiği takdirde hastalıktan korunmada en önemli faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.


Bu nedenle sağlıklı yaşam sürdürebilmek ve özellikle kanser hastalığından korunabilmek için beslenme alışkanlıklarımızda dikkatli olmamız ve özen göstermemiz gerekenler konusunda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmemiz gerekmektedir.


Bunun için öncelikle her bireyin, sağlığın temeli olan beslenme alışkanlıklarında doğru yaklaşımları benimseyerek bilinçlenmesi gerekmektedir. Bu bilinçten yola çıkarak kanser hastalığından korunabilmek ve sağlıklı yaşam sürdürebilmek için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

banner134
 

Bunlara dikkat!

 

1. Yüksek enerjili diyetlerin tüketiminden kaçınarak, ideal vücut ağırlığının korunması.

2. Öğünlerdeki, besin seçiminde çeşitlilik yaparak, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının kazanılması (öğünlerde her besin grubundan tercihler yapılması ve besinlerin ölçülü miktarlarda tüketilmesi).

3. Katkı maddesi içeren hazır besinlerin sıklıkla tüketilmemesi.

4. Günlük beslenmemizde, protein kaynağı olarak yağsız dana, tavuk, hindi eti ve özellikle de balık ve kabuklu deniz ürünlerinin tüketilmesi. 

5. A, C ve E gibi antioksidant vitamin ve mineral kaynağı olan ve döneminde yetişen meyvelerden, ıspanak, karnabahar, lahana, brokoli, domates, havuç ve biber gibi sebzelerden günlük öğünlerde tüketilmesi.
 

6. Günlük tüketilen yağ miktarının azaltılması. Yemeklerde özellikle bitkisel yağ kullanılması ve bitkisel yağın tüketilmesi. Günlük diyette az yağlı et, süt, yoğurt ve diğer süt ürünlerinin tüketilmesi,

7. Yemeklerin pişirilmesi sırasında yağın yakılmadan besinlere katılması. Özellikle yağda kızartma ve doğrudan ateşte ve mangalda pişirme yöntemlerinin en az oranda tercih edilmesi. Yiyeceklerin hazırlanması sırasında bazı önemli kanser öncüsü maddelerin oluşumuna sebep olduğu düşünülen kızartma, kavurma ve tütsüleme gibi pişirme yöntemleri yerine tercihen haşlama, fırında pişirme ve ızgara gibi pişirme yöntemlerinin kullanılması. 

8. Omega-3 yağ asitleri, kalp damar hastalıkları ve kansere karşı koruyucudur. Bu yağ asitlerinin koruyucu etkilerinden faydalanabilmek için haftada 2-3 kez buğulama veya fırında pişirilmiş balık tüketilmesi.

9. Özellikle yağ, tuz ve koruyucu katkı maddesi içeriği fazla olan salam, sosis, sucuk, pastırma gibi işlenmiş et ürünlerinin tüketimlerinin sınırlandırılması.

10. Günlük beslenmede tahıl grubundaki besinlere ve özellikle posa içeriği güçlü besinlere yer verilmesi. Kompleks karbonhidrat olan posanın günlük tüketim miktarı özellikle bağırsak kanserini önlemede oldukça etkilidir. Özellikle günlük beslenmemizde, bağırsak (kolorektal) kanserleri başta olmak üzere diğer kanser türlerinden de korunabilmek için posa (lif) içeriği fazla olan sebze, meyve, kuru baklagil ve kepekli tahıl ürünleri gibi posalı besinlerin tüketilmesi.

11. Besin maddelerinin içeriğinde var olan vitamin ve minerallerin kayıplarını en aza indirmek için kuru baklagillerin, makarnanın ve sebzelerin haşlama sularının dökülmeden pişirilmesi.

12. Özellikle organik veya döneminde yetişen günlük sebze ve meyve tüketiminin artırılması. Beslenme alışkanlıkları içerisinde mümkün olduğunca taze hazırlanmış yiyeceklerin ve döneminde yetişen sebze, meyvelerin tüketilmesinin önemi sağlık açısından büyüktür.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2017, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75