banner6

Bir 'enfeksiyon' skandalı daha!

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 70 yaşındaki Ahmet Atlar’ın elinin takılan serum nedeniyle enfeksiyon kaptığı iddia edildi. Eli şişen ve yaraya dönüşen Atlar, özel bir hastaneye kaldırıldı

Bir 'enfeksiyon' skandalı daha!
banner150 banner151 banner143

Elmas TOKAY

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde, şeker hastalarına iğneyle yapılan tedavinin ardından gözleri enfeksiyon kapan dört hastanın Dünya Göz Hastanesi’ne gönderilmesinin yankıları sürerken, aynı hastaneyle ilgili bir ‘enfeksiyon’ şikayeti daha yapıldı.

Yusuf Atlar isimli kişi, rahatsızlanan 70 yaşındaki babası Ahmet Atlar’ı götürdüğü Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde takılan serum nedeniyle babasının elinin enfeksiyon kaptığını ve bunun hastanedeki görevliler tarafından anlaşılmadığını iddia etti. Babasını artan şikayetleri nedeniyle Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne götürdüğünü belirten Atlar, burada babasının elinin yüzde 47 enfeksiyon kaptığının belirlendiğini, kalp damarlarının da yüzde 99 tıkalı olduğunun anlaşıldığını öne sürdü.

KIBRIS’a gelerek hastaneyi şikayet eden Yusuf Atlar, babasının Türkiye’den 2 Mayıs’ta tatil için geldiğini ve evde fenalaşmasının ardında Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırdıklarını söyledi.

Hastanede babasının kalp krizi geçirmesinin ardından yoğun bakımda müşahede altına alındığını anlatan Atlar, yoğun bakımdan çıkmasının ardından ise taburcu edildiğini belirtti. Atlar, evde babasının elinin şişmekte olduğunu gördüklerini ifade eden Atlar, hastaneye telefon açtıklarında “Serumdandır geçecek” denildiğini iddia etti.

Babasının elindeki şişliğin artması üzerine babasını YDÜ Hastanesi’ne kaldırdıklarını belirten Atlar, “yapılan ilk teşhiste elinde yüzde 47 enfeksiyon tespit edildi. 2 gün yattı ardından kalp damarlarının yüzde 99 tıkalı olduğunu söylediler ve anjio yapılarak iki stent takıldı. 8 Mayıs’tan beridir babam YDÜ’de yatıyor” dedi.

Ardından Sağlık Bakanlığı’na giderek durumu bakanlık müsteşarına aktardığını ve müsteşarın hastane başhekimine telefon açarak soruşturma başlatılmasını istediğini anlatan Atlar, “Ben Sağlık Bakanlığı’nı suçlamıyorum. Burada ne bakanın, ne de müsteşarın bir suçu yok. Bu tamamen sağlıktaki sistemden kaynaklanıyor. Biz hastalarımızı nasıl güvenip de hastaneye götüreceğiz” dedi.

Dana: Soruşturma başlatılacak

KIBRIS’a konuşan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana da, konuyla ilgili değerlendirme yapılacağını söyledi.

Dana, “Ahmet Atlar, devlet hastanesinden taburcu olduktan sonra, özel hastaneye gitti. İhmal varsa, sorumlular hakkında soruşturma başlatılacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2017, 10:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110