banner6

Bir günde ne kadar kahve tükettiğinizi hiç düşündünüz mü?

banner37

Yapılan yeni bir araştırmaya göre kahve içmek uyku kalitesinin bozulmasına neden olabilir.

Bir günde ne kadar kahve tükettiğinizi hiç düşündünüz mü?
banner150

banner150

banner99

Günde en az bir fincan kahve içmek daha fazla hareket etmeyi beraberinde getirirken daha az uyumaya neden olabilir. CNN'de yer alan habere göre, ABD'de yapılan son araştırmanın bulguları kahve tüketiminin hem olumlu hem olumsuz yönlerine ışık tutuyor.

Kahvenin anlık sağlık etkileri hakkında daha iyi bir fikir edinmek amacıyla araştırmacılar, California eyaletinin San Francisco bölgesinden yaş ortalaması 39 olan 100 sağlıklı yetişkini gözlem altına aldı.
 

KAHVE İÇTİKLERİ GÜNLERDE DAHA ÇOK ADIM ATTILAR
Katılımcıların, kahve içilen günlerde içmedikleri günlere kıyasla ortalama 1058 daha fazla adım attığı gözlendi. Ancak aynı günlerde katılımcılar en az 36 dakika daha az uyudu.
Araştırmada daha fazla kahvenin daha fazla hareketi beraberinde getirirken uyku süresini azalttığı ortaya çıktı. Bunların yanı sıra kahve tüketimi kişiyi kalp çarpıntısı gibi yüksek risklerle de karşı karşıya getirebildiği araştırmaya konu oldu.
Tüm bunlara rağmen, kahve içmenin daha az uykuya yol açmasının potansiyel bir genetik faktörü olabileceği üzerinde de duruluyor. Araştırma, "The New England Journal of Medicine" isimli dergide yayımlandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2023, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104