banner6

Biyoteknoloji Laboratuvarı'nda çalışmalara başlandı

banner37

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırmalar Enstitü Müdürlüğü (TAE) Güzelyurt İstasyonu’nda, “Turunçgillerde Virüslerden Arındırma ve Çeşit Geliştirme Projesi” kapsamında oluşturulan; Biyoteknoloji Laboratuvarı’nda çalışmalara başlandı.

Biyoteknoloji Laboratuvarı'nda çalışmalara başlandı
banner99

TAE’den yapılan açıklamada, “sürgün ucu aşılama” tekniği ile virüslerden arındırılmış turunçgil fidanı üretimi yapılacağı belirtilerek, virüslerden arındırılmış fidan ile üretime başlanmasının meyvecilik açısından büyük önem arz ettiği kaydedildi.

Virüs ve virüs benzeri hastalıklarla bulaşık ağaçları tedavi edecek bir yöntemin henüz var olmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Virüs ve virüs benzeri hastalıklarla infekteli fidanların dikimi ile oluşturulan bahçelerde ilk yıllarında virüs semptomları görülmemesine rağmen ilerleyen yıllarda virüs semptomları ortaya çıkabilmektedir. Bu da üreticilerin zaman ve maddi kayıplara uğramasına yol açacaktır” denildi.

Hastalıkla bulaşık ağaçlardan alınan aşı gözleri ile fidan üretiminin, virüs ve virüs benzeri hastalıkların yayılmasında en büyük rolü oynadığına dikkat çekilen açıklamada, Biyoteknoloji Laboratuvarı’nda elde edilecek virüslerden ari fidan ve aşı gözeleri ile yaşanabilecek bu sorunların önüne geçileceği vurgulandı.

Turunçgillerde eliza analizlerine başlandı..

Laboratuvar bünyesinde oluşturulan altyapı sayesinde ‘Eliza’ analizlerine başlandığı belirtilen açıklamada, bu kapsamda ‘citrus tristeza virüs’ ve ‘citrus subborn virüs’ analizleri yapıldığı ifade edildi.

banner134

Açıklamada, laboratuvarın, turunçgil virüs analizleri yanında diğer ürünlerin virüs tespit analizlerinin de yapılabileceği bir kapasitede olduğunun altı çizildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2017, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104