banner6

Biz farkındayız, ya siz?

banner37

Biz farkındayız, ya siz?
banner99

Uzm. Mine Çağlar

Yasal olarak satılan, müşterilerinin sağlığına ciddi boyutta zararlar veren, bağımlılık yapıcı bir üründür. Diğer hastalık etkenlerinden farklı olarak, üretici firmalar tarafından reklam edilerek tüketimleri özendirilmektedir. Sigara, içerisinde hem kanser sürecini başlatan ve hem de bu süreci hızlandıran maddeler içerdiğinden dolayı önemli bir kanserojen maddedir.
 

SİGARAYA BAŞLAMA NEDENLERİ... Sigara kullanımına kişiler pek çok sebepten dolayı başlayabilirler. Özellikle gençler arasında özenti ve sosyal çevre bulma isteği ile başlanan sigara, çevreye verilmek istenen “ben artık büyüdüm” imajında bir aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Günlük stres faktörleri, örnek alınan kişilerin etkisi, çevrenin teşviki, yalnızlık gibi faktörlerin etkisi ile kişiler sigaraya başlamakta ve nikotin maddesinin marifeti ile bağımlılık meydana gelmektedir.
 

SİGARANIN SAĞLIĞA ZARARLARI...Sigaranın başta akciğer kanseri olmak üzere çeşitli kanserlere sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Bunun yanında sigaranın, kalp-damar hastalıklarına, solunum sistemi hastalıklarından bronşit, amfizem gibi pek çok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olduğu  da ayrıca bilinmektedir. Sigara içerisindeki temel maddelerden biri olan nikotinin beyin ve sinir sistemi üzerine baskılayıcı, uyuşturucu etkisi vardır. Kan basıncını yükseltir, sindirimi yavaşlatır, kanın damarlar içerisindeki dolaşımını bozarak organların yeterli kan alımını engeller. Sigara dumanındaki katranda binlerce kimyasal madde olduğu bildirilmektedir. Bunlar, asitler, alkol aldehitler, ketonlar, karbonmonoksit gibi maddelerdir ve vücuda doğrudan zehir etkisi gösterdiklerinden organlarda kalıcı hasarlara neden olurlar. Sigara içen kişilerin, gerek kendi sağlığına ve gerekse de çevrelerinde bulunan kişilerin sağlığına önemli derecede zarar verdikleri bir gerçektir. Kişinin kendisinde sigaraya bağlı herhangi bir sağlık problemi görülmese de genetik yapıda meydana gelen zararlar genler aracılığı ile gelecek nesillere aktarılmakta ve gelecek nesillerin kanser hastalığına yakalanma risklerinin artmasına neden olmaktadır. Sigaranın hamile anneler tarafından kullanılıyor olmasının da fetüs üzerinde çok önemli zararlı etkilerinin oluşmasına sebep olduğu gösterilmiştir.  Ayrıca sigara sadece içen kişiye değil, kendisi içmese dahi sigara içilen ortamlarda bulunması nedeniyle pasif içici konumunda olan kişileri de hastalıklar açısından riske etmektedir. 

 

SİGARANIN KANSERLE İLİŞKİSİ... Sigaranın, tüm kanser türlerinin oluşumunda %30 oranında rol oynadığı bilinmekle birlikte, kanser hastalığına bağlı ölümlerin yaklaşık üçte birinin sorumlusu olduğu da bildirilmiştir. Sigaraya başlama yaşı, içilen sigara türü ve adedi, sigara içilen süre ve yoğunluğu gibi faktörler kişinin kanser hastalığına yakalanma riskini arttıran faktörlerin başında gelmektedir. Ayrıca, sigaraya erken yaşlarda başlanması ve dumanın derin olarak içe çekilmesi de kanser oluşumunu kolaylaştıran faktörlerdir. Sigaranın, ağızda başlayan vücut yolculuğu ve idrar ile vücuttan atılımına kadar geçen süre içerisinde temas ettiği tüm organ ve sistemleri olumsuz etkilediği bilinen bir gerçektir. Aynı şekilde sigara içiminin bırakılmasından ancak 15-20 yıl sonra kanser riskinin önemli derecede azaldığı da bilinmektedir. Sigara, başta akciğer kanseri olmak üzere diğer kanser türlerine, kalp-damar hastalıklarına, solunum sistemi hastalıklarına yol açmaktadır. Akciğer kanseri dışında ağız kanseri, larinks kanseri, özofagus kanseri, mesane kanseri, kadınlarda uterus ve serviks kanseri de sigara içenlerde daha sık görülmektedir. Son zamanlarda mide kanseri, pankreas kanseri, meme kanseri gibi kanserlerin oluşumunda da sigaranın rolü olduğu gösterilmiştir.
 

Sağlık dolu bir hafta geçirmeniz dileğiyle…
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104