banner6

Böbrek hastaları, 2 yıldır otomasyon sistemi bekliyor

banner37

Diyaliz ve böbrek hastaları, organ bağışlayan kişilerin organlarının muhafaza edilebilmesi için gerekli sisteminin hayata geçirilmesini istiyor.

Böbrek hastaları, 2 yıldır otomasyon sistemi bekliyor
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

‘Organ Nakli Yasası’ olarak bilinen “İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile İlgili Kuralları Düzenleyen Yasa”nın 2014 yılında meclisten oybirliği ile geçmesinin ardından ülkede böbrek nakilleri yapılmaya başladı.

Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği'nden alınan bilgiye göre, bugüne kadar 8 tanesi kadavradan, 4 tanesi de akrabadan olmak üzere 12 kez böbrek nakli gerçekleştirildi.

Ancak organ bağışı yapan kişilerin bilgilerinin ve organlarının muhafaza edilmesini sağlayacak otomasyon sistemine hâlâ geçilmedi.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, otomasyon sistemine geçilmesi için başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyledi ve bir süre sonra gerekli açıklamaların kamuoyuna yapılacağını belirtti.

Tulin Köseoğlu: Beyin ölümü ve koma farklı

Diyaliz ve Böbrek Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Tülin Köseoğlu, şuana kadar ülkede 12 kez böbrek nakli yapıldığını açıkladı.

Bunun 4 tanesinin akrabalardan alınan böbrekle, 8 tanesinin ise kadavradan alınan böbreklerle yapıldığını ifade eden Köseoğlu, organ bağışlamanın önemine işaret etti.

Köseoğlu, koma ve beyin ölümü arasındaki farka işaret ederek, beyin ölümü gerçekleşen birinin ölmüş sayıldığını organlarını bağışlamasında bir sakınca olmadığını anlattı.

"Otomasyon sistemi şart"

Köseoğlu, bağış yapmak isteyen kişilerin kriterlerini barındıran bir veri merkezini ve organların muhafaza edileceği bir alanı barındıran otomasyon sistemine geçilmesi gerektiğini savundu.

Bu sistemin kurulması için bakanlıkla görüştüklerini ifade eden Köseoğlu, böyle bir çalışma içerisinde olduklarının bilgisini aldıklarını belirtti.

Köseoğlu ayrıca, organ bağışlarında yaşın önemi olmadığına dikkati çekerek, "70 yaşındaki birinin organı, 26 yaşındaki birinin organına göre daha sağlıklı olabilir.

Bu kan bağışı ya da ilik bağışı gibi değildir. Kan ve ilik bağışında belli bir yaş sınırlaması vardır. Ancak organ bağışında böyle değildir" dedi.

"Asansör sorunu çözülmedi"

Köseoğlu ayrıca, Diyaliz Servisi'ndeki asansör sorununun da hâlâ çözülmediğine işaret ederek, asansörün sürekli bozulduğunu ifade etti.

Diyalizden çıkan hastaların bazılarının yürüyecek durumu bile olmadığından söz eden Köseoğlu, bu asansörün günlerce bozuk kaldığını belirtti.

Köseoğlu, bakanlık ile yaptıkları görüşmede kendilerine servise ikinci bir asansör daha yapılacağının bilgisi verildiğini, fakat ikinci asansör yapılana kadar da diyaliz hastalarının mağdur olmaya devam ettiğini kaydetti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2016, 09:51
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104