banner6

Böbrek nakliyle ilgili halen eksiklikler var

banner37

Canlıdan canlıya ve kadavradan canlıya böbrek nakli yapılmasına imkan tanıyan yasanın yürürlüğe girmesinin ardından ülkede böbrek nakilleri yapılmaya başlandı. Ancak bu alandaki sıkıntılar tam anlamıyla çözülmedi.

Böbrek nakliyle ilgili halen eksiklikler var
banner8

Ceren ÖZBİL

İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli Yasası'nın yürürlüğe girmesinin ardından ülkede 'canlıdan canlıya' ve 'kadavradan canlıya' böbrek nakilleri yapılmaya başladı. Şu ana kadar 6 kez canlıdan canlıya, 8 kez de kadavradan canlıya olmak üzere toplam 14 kez böbrek nakli gerçekleştirildi.

Ancak nakil ameliyatlarının başlamasıyla diyaliz ve böbrek hastalığı konusunda her ne kadar ciddi ölçüde yol kat edilmiş olsa da hâlâ eksikler var.

Ülkede 930 civarında olduğu bilinen diyaliz ve böbrek hastalarıyla ilgilenecek sadece iki Nefrolog bulunuyor. Bu Nefrologlardan biri uzun yıllar tek başına görev yaparken diğeri de 3 ay önce göreve başladı. Ayrıca hem organ nakli bekleyen hastaların sırasını, hem de bir ölüm anında bağışçının organlarının nakil bekleyen hastalarla uyumunu gösterecek bir otomasyon sistemi de hâlâ kurulmadı.

banner134

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Diyaliz ve Börek Hastaları Yardım ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Feriha Tel, diyaliz ve böbrek hastalarının yaşadığı sıkıntılara bir kez daha dikkat çekmek istediğini söyledi ve organ bağışının önemine işaret ederek, vatandaşları bu konuda duyarlı davranmaya davet etti.

Tel ayrıca, kısa süre öncesine kadar gönüllü bağışçılık olmadığını ancak artık bu sorunun aşıldığını ve isteyenin kendisini gönüllü bağışçı olarak kaydettirebileceği belirtti.

“Doktor eksikliği var”

Feriha Tel, ülkede toplam 930 civarı takibi yapılan diyaliz ve böbrek hastası olduğunu ve bunlarla ilgilenecek sadece 2 tane Nefrolog bulunduğunu söyledi.

Özellikle ülkedeki 3 hemodiyaliz servisi için de görev yapabilecek Nefrolog ve diyaliz hekimlerinde ciddi bir eksiklik olduğuna değinen Tel bu sorunun acil olarak çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Tel ayrıca, hemodiyaliz ve periton hastalardan ameliyat olmasında sakınca olmayan her hasta nakil bekleyen hasta olarak sayıldığına da vurgu yaptı.

“Toplan 14 nakil”

Ülkemizde Doku ve Organ Nakli Yasası'nın yürürlüğe girip, 2015 yılında da tüzüklerin hazırlanmasının ardından 'Canlıdan Canlıya' ve 'Kadavradan Canlıya' böbrek nakilleri gerçekleşmeye başladığını söyleyen Tel, bir yılda 6 kez 'Canlıdan Canlıya' nakil gerçekleşip, bunların birinci derece akrabalık yoluyla yapılan nakiller olduğunu anlattı. Tel şu ifadeleri kullandı:

“8 kez de 'kadavradan canlıya' nakil gerçekleşti. Bunlar da hayatlarını kaybeden kişilerin akrabalarının bağışlarıyla gerçekleşti. Yakın zamana kadar KKTC Sağlık Bakanlığı içinde ilgili bir birim yoktu ama artık oluşturuldu ve insanlar yaşarken kendilerini 'Gönüllü Organ Bağışçısı' olarak kaydettirebilecekler.”
 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2017, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88