banner6

Brain Shelton, Tip-1 Diyabeti iyileştirilen ilk insan olabilir

banner37

İnsülin üreten kök hücrelerin kullanıldığı yeni bir tedavi, uzmanları şaşırtarak hastalıkla yaşayan 1,5 milyon Amerikalıya ve dünyadaki diyabetlilere umut verdi

Brain Shelton, Tip-1 Diyabeti iyileştirilen ilk insan olabilir
banner150 banner150 banner151 banner143

İnsülin üreten kök hücrelerin kullanıldığı yeni bir tedavi, uzmanları şaşırtarak hastalıkla yaşayan 1,5 milyon Amerikalıya ve dünyadaki diyabetlilere umut verdi.

Brian Shelton, Tip 1 diyabeti tedavi eden ilk kişi olabilir. Shelton “Diyabetsiz yeni bir hayat bir mucize gibi”

Bu yılın başlarında, Tip 1 diyabetli kişilerin Vertex Pharmaceuticals tarafından yapılan bir klinik araştırmaya katılmaları yaptığı çağrı ilgi gördi.

Şirket, küçük oğlundan sonra bir tedavi bulmaya söz veren bir bilim insanı tarafından on yıllar boyunca geliştirilen bir tedaviyi test ediyordu ve ardından genç kızı yıkıcı hastalığa yakalandı.

Shelton ilk hastaydı. 29 Haziran'da, kök hücrelerden yetiştirilen ve insülin üretimi sağlayan bir hücre karışımı yapıldı.

Artık vücudu insülin ve kan şekeri seviyelerini otomatik olarak kontrol ediyor.

Şu anda 64 yaşında olan Bay Shelton, Tip 1 diyabet hastası olan 1,5 milyon Amerikalı'nın çoğuna yardımın geleceğini ummaya cesaret eden uzmanların bulunduğu yeni bir tedaviyle hastalığı iyileştiren ilk kişi olabilir.

Brian Shelton, "Bu yepyeni bir hayat," dedi. "Bu bir mucize gibi."

Diyabet uzmanları çok şaşkındı ama dikkatli olunması çağrısında bulundu. Çalışmalar Tip 1 diyabet hastası 17 kişiyi kapsayan çalışma beş yıl sürecek.

Washington Üniversitesi'nde diyabet uzmanı olan ve araştırmaya dahil olmayan Dr. Irl Hirsch, “On yıllardır tam anlamıyla böyle bir şeyin olmasını arıyorduk” dedi.

Henüz hakemli bir dergide yayınlanmayan sonucun çok daha fazla insanda tekrarlandığını görmek istiyor. Ayrıca, beklenmeyen yan etkilerin olup olmayacağını ve hücrelerin ömür boyu dayanıp dayanmayacağını veya tedavinin tekrarlanması gerekip gerekmediğini bilmek istiyor. Ancak, "sonuç olarak, bu harika bir sonuç" dedi.

UCLA'da diyabet uzmanı olan ve araştırmaya dahil olmayan Dr. Peter Butler, aynı uyarıları sunarken aynı fikirdeydi.

Dr. Butler, "Bu olağanüstü bir sonuç," dedi. "Onlara eksik olan hücreleri geri vererek diyabeti tersine çevirebilmek, insülinin 100 yıl önce ilk elde edildiği mucizeyle karşılaştırılabilir."

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2021, 19:39
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110