banner6

Brokoli ve sağlık

banner37

Brokoli ve sağlık
banner150 banner150 banner151 banner143

Dyt. Funda BİLGİNER

Anavatanı İtalya olan brokoli, pek çok sebze ve meyveye göre dünyaya daha geç yayılmıştır. Özellikle son dönemlerde kanser önleyici etkisi ile evlerimize daha çok giren brokolinin zengin bir vitamin-mineral içeriği var. Bağışıklık sistemini destekleyen C vitamini, anti inflamatuar etkiye sahip K vitamini, kalp sağlığı için gerekli folat, serbest radikalleri etkisiz hale getiren A vitamini ve selenyum, enerji oluşumunda yardımcı olan B6-B2 vitaminleri ve fosfor minerali, kemik sağlığı için gerekli olan magnezyum ve kalsiyum, içeriğindeki vitamin-minerallerin sadece bir kaçıdır. Bu nedenle kış aylarında taze brokoli tüketmek sağlığınız açısından çok önemlidir.

Brokolinin faydalarına değinecek olursak:

*İçeriğinde fitokimyasallar olarak adlandırılan sadece bitkilerde bulunan ve antioksidan özelliğe sahip kimyasallar sayesinde kanser yapıcı hücrelerin etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur.

*Kanser gelişimde rol oynayan oksidatif stres, kronik inflamasyon ve yetersiz detoksifikasyonun etkisi düşünüldüğünde, düzenli brokoli tüketiminin içeriğindeki antioksidanlar ve anti-inflamatuarlar sayesinde prostat, kolon, meme, safra kesesi ve yumurtalık kanserleri riskini azaltabileceğine dair güvenilir sonuçlar bulunmaktadır.

*Osteoartiriti önler! Brokoli içerdiği sulforaphen adlı bileşik sayesinde eklem rahatsızlıklarına karşı savaşır. Bu bileşik iltihaplanmaya neden olan enzimleri yok ederek kıkırdağın yapısını korur.

*Brokolinin sahip olduğu lif içeriği sindirim yolunda kolesterolü bağlayarak kolesterol düşürücü etkisi sağlar.

*Çiğ brokoli midede helicobakter pilorinin çoğalmasına ve mide duvarına yerleşmesini engeller.

*Göz sağlığı için gerekli olan lutein ve zeaxantin yönünden zengindir. Maküler dejenerasyon, katarakt gibi göz hastalıklarında olumlu etkisinin olabileceğine dair araştırmalar bulunmaktadır.

Yukarıda saydığımız bu yararları sağlayabilmek için haftada 3-4 defa 1-1.5 kase dolusu (100-150g) brokoliyi beslenme planınıza dahil etmeniz yeterli olacaktır.

 

100 gram çiğ brokoli için kalori ve besin değerleri ;
Kalori;34 kcal

Lif (posa);2,6 gr
Protein;2,8 gr
Karbonhidrat;6,6 gr
Yağ;0,3 gr

 

Kalori değeri oldukça düşük olan brokoliyi gönül rahatlığıyla salatalarınızda, makarnalarınızda, omletlerinizde, ızgara etlerinizin yanında garnitür olarak hatta meze olarak kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise özellikle besinlerin suyla direk teması birçok vitaminin kaybına neden olduğundan brokoliyi pişirirken buhar yöntemini kullanmanız en sağlıklı seçim olacaktır. Eğer brokoliyi haşlayacaksanız, içerdiği vitaminlerin çoğu kaynayan suya geçeceğinden haşlama suyunu dökmemelisiniz. Bu suyu başka bir yemekte kullanarak değerlendirebilir, örneğin bu soğuk kış günlerinde çorba yapımında kullanabilirsiniz.

 

Brokoli seçerken nelere dikkat edilmelidir?

*Brokolinin sık, parlak yeşil ve hasar görmemiş olmasına dikkat etmelisiniz.

*Tepe kısmı sararmış olmamalıdır.

Sağlıklı beslenin, sağlıklı yaşayın...

 

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110