banner6

Bulaşıcı bir hastalık değil

banner37

Sağlıkla ilgili istatistiki verilerin yetersiz olmasına karşın, KKTC’de yaklaşık 3 bin civarında epilepsi hastası olduğu tahmin ediliyor. Uzmanlar epilepsi konusundaki yanlış bilgilere dikkati çekerek, uyarı yapıyor:

Bulaşıcı bir hastalık değil
banner8

Ceren ÖZBİL

Sara olarak da bilinen epilepsi hastalığıyla ilgili halk arasında kulaktan kulağa "bulaşıcı" ya da "psikolojik bir hastalık" olduğu yönünde yanlış bilgiler dolaşıyor.

Uzmanlar ise bu hastalığın beyindeki sinir hücrelerinin, ani başlayan, anormal ve kontrolsüz faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan nöbetlerin bir bireyde birden fazla sayıda tekrarlamasıyla ortaya çıkan bir nörolojik hastalık olduğunu açıklıyor.

Epilepsinin tüm dünyada görülme sıklığının, tüm yaşam boyunca yüzde 3 olarak bilinmesinden yola çıkıldığında ülkemizdeki epilepsi hastası sayının 3 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Nöroloji Uzmanı İlker İpekdal, epilepsi hasta sayısı hakkında KKTC’de tutulmuş herhangi bir istatistiki kayıt bulunmadığının altını çizerek, epilepsi hakkında bilgi verdi. Hastalığın nedeninin değişkenlik gösterdiğini kaydeden İpekdal, ancak tedavi edilip kontrol altına alınabilen bir hastalık olduğunu anlattı.

"Sebebi değişkenlik gösteriyor"

Nöroloji Uzmanı İlker İpekdal epileptik nöbetin, beyindeki sinir hücrelerinin, ani başlayan, anormal ve kontrolsüz faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan bir klinik tablo olduğunu söyledi ve epilepsi hastalığının, bu nöbetlerin bir bireyde birden fazla sayıda tekrarlamasıyla ortaya çıkan bir nörolojik hastalık olduğunu anlattı.

İpekdal, hastalığının sebebinin değişkenlik göstermekle birlikte, her yaş grubunda görülebileceğine dikkati çekti ve şu ifadeleri kullandı:

“Anne karnında iken annenin geçirdiği hastalıklar, bebeğin anne karnında iken gelişim sürecinde yaşadığı problemler, doğumla ilgili sorunlar (örnek: beynin doğum sırasında oksijensiz kalması), genetik hastalıklar, bazı enfeksiyonlar, kafa travmaları, beyin tümörleri, beyin kanamaları veya damar tıkanıklıkları, aşırı alkol tüketimi, aşırı uykusuzluk gibi düzensiz yaşam koşulları, epilepsi hastası olmak için sayılabilecek risk faktörleri arasındadır.”

"KKTC'de yaklaşık 3 bin hasta var"

İpekdal, KKTC'de yaklaşık 3 bin civarında epilepsi hastası olduğunun tahmin edildiğini belirtti ve "görülme sıklığı tüm yaşam boyunca kabaca yüzde 3 dersek ülkemizde yaklaşık 3 bin epilepsi tanılı hastamızın olması beklenir" dedi.

Ancak, KKTC'de sağlıkla ilgili istatistiki verilerin yetersiz olduğuna değinen İpekdal, bunun da rakamın net olarak belirlenememesine neden olduğunu ifade etti.

"Tedavi edilip, kontrol altına alınabilir"

Epilepsinin tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir bir hastalık olduğuna işaret eden İpekdal, ilk başvurulan ve en çok kullanılan tedavi yönteminin ise ilaç tedavisi olduğunu söyledi.

İpekdal, KKTC'de de dünyada kullanılan tüm ilaçları temin etmenin mümkün olduğunu kaydetti ve şu şekilde konuştu:

banner134

“Genellikle bir ya da birkaç çeşit ilacın birlikte kullanılmasıyla, nöbetler kontrol altına alınabilir. İlaçların yeterli olmadığı durumlarda, uygun hastalarda cerrahi yöntem de bir tedavi seçeneği olabilir. Nöbetlerinin geleceğini hissedebilen, yine özel hasta gruplarında, vagal sinir uyarımı (VNS) denilen bir yöntemle, boyundaki bir sinire, hastanın kontrolü altında elektrik uyarımı veren bir tel sarılması yöntemiyle de tedavi sağlanabilir.”

"Bulaşıcı bir hastalık değildir"

İpekdal, epilepsinin bazıları tarafından maalesef yanlış bir algı ile bulaşıcı bir hastalık ya da psikiyatrik bir hastalık olarak yorumlandığına dikkati çekti ve "oysa ki epilepsi, cinsel yol da dahil olmak üzere, hiçbir yolla kişiden kişiye bulaşmaz. Psikiyatrik hastalık asla olmayıp, tamamen biyolojik bir rahatsızlıktır. Epilepsi tanılı hastaların, riskli işlerde (yüksekte, iş makinası operatörlüğü, kesici-delici aletlerle yapılan işler gibi) çalışmamaları gerekir. Çünkü, epileptik nöbetin ne zaman geleceği maalesef çoğu zaman belli değildir. Denizde, havuzda tek başlarına yüzmemeleri bu yüzden çok önemlidir. Ortalama 7-8 saatlik gece uykusu, yeterli sıvı alımı, sigara ve alkolden uzak durmak, düzenli egzersiz, aşırı kafein tüketiminden uzak durmak, ilaçları düzenli kullanmak, kontrollerini aksatmamak, epilepsi tanılı bireylerin dikkat etmesi gereken unsurlardır" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2017, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104