Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi,‘düşük’, ‘orta’, ‘yüksek’ riskli aktiviteleri belirledi

banner37

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi,‘düşük’, ‘orta’, ‘yüksek’ riskli aktiviteleri belirledi
banner99

Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, Covid-19 pandemisine karşı aktivitelerdeki risk gruplarını belirledi.


Düşük, orta ve yüksek olmak üzere 3 ayrı kategoride listelenen risk aktivitelerini listeledi.


Komite, insan sayısının ve temasın az olduğu yerlerde aktivite gerçekleştirmenin daha az riskli olduğunu belirtti.


Liste şu şekilde:

Düşük riskli aktiviteler:


banner134
Kırsal bir bölgede otel veya tatil evinde konaklamak; başkalarıyla birlikte yürüyüş, koşu veya bisiklete binme; temassız spor oynamak (golf, tenis gibi); fiziksel mesafe kuralına uygun kamp yapmak; fiziksel mesafe kuralına uygun açık havada mangal/barbekü yakmak (10 kişiden az); bir restorandan eve servis almak; market alışverişi yapmak; bir doktor muayenehanesine gitmek (yeterli havalandırma ve fiziksel mesafe kuralına uygun olarak).


 

Orta riskli aktiviteler:


Hava (uçak) yolculuğu; sosyal mesafe kurallarına uyarak plaja gitmek; otobüs ile seyahat etmek (havalandırması yeterli ve sosyal mesafe kuralları uygulanan); eğlence parklarına gitmek (açık hava); çocuk oyun alanları (açık hava); uygun mesafe kurallarına uyarak halka açık havuzda yüzmek; Az temaslı sporlar yapmak (voleybol, vs.); açık havada aile ve arkadaşlar ile sosyal programa katılmak; fiziksel mesafe kurallarına uygun 10 kişiden az yemek organizasyonlarına katılmak; fiziksel mesafe kurallarına uygun açık alanda restorant / meyhane /kafé/ pastaneye gitmek; kuaföre/berbere ve güzellik salonları gitmek; yat gezisi (açık hava); müze, kütüphane ve sergiye gitmek; alışveriş merkezine gitmek; kapalı ofis ortamında, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak çalışmak; okul veya üniversiteye gitmek; üretim, fabrika; düğün, nişan vs. törenleri ( sosyal mesafe ve hijyen kuralları uygulanması halinde).

Yüksek riskli aktiviteler:


Spor salonuna gitmek; restoranın kapalı alanında yemek yemek; yüksek veya tam temaslı spor yapmak (futbol, basketbol vb.); gece kulübü; yurt / lojman, şantiye, yaşlı bakım evi; kumarhanelere (casino) gitmek; ibadethanede toplu ibadete katılmak; büyük konser mekânlarına gitmek; spor stadyumunda bir etkinliğe katılmak; açık büfe yemek servisi yapan mekanlar. (kapalı alan); bar / clup / disko’ya gitmek; sinemaya gitmek; bet ofis, internet kafé, masaj / SPA salonlarına gitmek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hh
Hh - 4 hafta Önce

Yani?

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75