banner6

Bunu bile başaramadık!

banner37

Bitki Sağlığı Yasası'nın uygulamaya geçebilmesi için yapılması gereken laboratuarın binasını bile bulamadık. Binanın bulunması durumunda laboratuar Avrupa Birliği tarafından yapılacak

Bunu bile başaramadık!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Bitki Sağlığı Yasası 2016 yılında Cumhuriyet Meclisi'nden geçti. Ancak bu yasanın maddelerinin uygulanmasını sağlayabilecek laboratuar hâlâ yapılmadı.

Avrupa Birliği ile uyum yasaları çerçevesinde hazırlanan bu yasanın uygulanabilmesi için yapılacak laboratuarın binası Tarım Bakanlığı tarafından bulunacak, laboratuar ise Avrupa Birliği tarafından yapılacaktı. Ancak henüz bina bile bulunmadı.

Avrupa Birliği'nin bu proje için verdiği sürenin dolması durumunda laboratuarın yapımı için ayırdığı 1 milyon Euro'yu geri çekme durumu da söz konusu.

Tarım Dairesi Müdürü Mehmet Akif Ünsal'dan alınan bilgiye göre, laboratuar için bir süre önce bir yer bulundu ancak zemininin uygun olmaması nedeniyle laboratuarın yapımına bile başlanamadı. Bakanlık, yeni bina arayışı içinde.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu ise binanın bulunmaması durumunda Avrupa Birliği'nin bu projeyi geri çekebileceği uyarısında bulundu.

Köroğlu: Halkı kandırıyorlar

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Asbaşkanı Teksen Köroğlu, Sağlıklı Gıda Yasalarının parça parça geçmesi nedeniyle bir bütünü oluşturmadığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Damı olmayan, penceresi kapısı takılmayan bir ev hiç bir zaman bitmiş bir ev sayılmaz. Bizlerde Sağlıklı Gıda Yasaları'nı maalesef parça parça çalışarak bir bütünü oluşturamamakta, doğru uygulamayı da bir türlü yapamamaktayız.

Yıllar bizi yöneten kötü yönetimler, bu beceriksizlikleri sayesinde ‘yasalar çıkarıyoruz’ diye halkı aldatmaktadırlar. Halkın sağlıklı gıdaya ulaşmasını engellemektedirler. Tarım Bakanlığı, Tarımsal Karantina Yasası'nı meclisten geçirirken tüzüklerini maalesef hâlâ daha geçirmemektedir.”

“Hâlâ bir binayı bulamadık”

Köroğlu, Bitki Sağlığı Laboratuarı'nın yapılması için devletin bir bina bile bulamadığını söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Bu yasanın uygulanması için gereken Bitki Sağlık Laboratuarı’nı yapmayı Avrupa Birliği üstlenmiş ve 1 milyon Euro civarında tutan bu laboratuarın ihalesi yapılmış olup kurulmaya hazırdır.

Bu laboratuarı kuracak binanın yapımı Tarım Bakanlığı'na bırakılmıştır. Avrupa Birliği de laboratuarı bu binanın içine kuracak ve Tarımsal Karantina Yasası'na bağlı olarak bitki ürünlerinin sağlıklı olup olmadığı tahlil edilecek. Fakat bizler iki üç yıl oldu, ne laboratuarın yerini bulabildik ne de laboratuarı yapabildik. Bir ara Şehir Planlama Dairesi projeyi çıkardı, bir yer buldu. Fakat daha sonra Eğitim Bakanlığı, o yerin kendilerinin olduğunu belirterek o yeri vermeyi reddetti.”

“AB projeyi geri çekebilir”

Teksen Köroğlu, binayı bulup, projeyi başlatamadığımız için Avrupa Birliği'nin her an bu projeyi geri çekebileceği uyarısında bulundu ve yetkililere seslenerek bir an önce binanın bulunması çağrısı yaptı.

Köroğlu, “Hâlâ daha bu ayrılan bütçe kullanılamadığı için Avrupa Birliği bunu kaldırabilir. Ya da önümüzdeki yıllara atma gibi bir prosedürü vardır, bunu uygulayabilir. Çünkü uzun yıllardır kullanılmıyor. Biz bunu kendi lehimize kullanamıyoruz, sırf binayı yapamadığımız için. Biz bunun için sağlıklı gıdayı bir bütün olarak düşünmelerini istiyoruz. Çünkü bunun dışında başka birçok yasa var.

Tarımsal Karantina Yasası'nın uygulanması adına olduğu için bu bina, bu yasa, bu laboratuar olmadan zaten uygulamaya geçemez. Bunun gibi birçok eksik yasalarımız vardır. Bitki Koruma Ürünleri Yasası da bir diğeri.

Fakat bunlar Tarım Bakanlığı'nın bünyesindedir. Bir türlü yürürlüğe giremiyor. İnsan kaynağı eksikliğinden mi, idari yapımının bozukluğundan mı, denetim eksikliğinden mi bilemiyoruz. Sadece şu andaki bakanlık yönetimi değil, daha öncekiler de başaramadı. Halkın sağlıklı gıda yemesi ile oynanıyor” şeklinde konuştu.

Ünsal: Yasanın uygulanması için laboratuar şart

Tarım Dairesi Müdürü Mehmet Akif Ünsal, Bitki Sağlığı Yasası'nın 2016 yılında Cumhuriyet Meclisi'nden geçtiğini ancak laboratuar yapılmaması nedeniyle yasanın hâlâ uygulanamadığını belirtti.

Avrupa Birliği'nin binanın bulunması durumunda laboratuar içerisinde yer alacak gereçleri yapacağını kaydeden Ünsal, ne yazık ki hâlâ binanın bulunamadığını söyledi.

“Bakanlık binayı bulmak için çalışma başlattı”

Tarım Bakanlığı'nın Bitki Sağlığı Laboratuarı yapılacak binayı bulmak için çalışma başlattığını kaydeden Ünsal, daha önce de yer bulunup, zeminde yaşanan sıkıntı nedeniyle kabul edilmediğini söyledi. Ünsal şu şekilde konuştu:

“Bitki Sağlığı Yasası 2016 yılında geçti. Bu yasanın bazı maddelerinin uygulanabilmesi için bu laboratuar gerekli. Bitkilerin kontrol edilebilmesi için yasa bizden bitki sağlığı ile ilgili kontrollerin yapılmasını istiyor. Ancak bizim bunu yapabilmemiz için laboratuar gerekir. Yasanın tamam olmasına rağmen laboratuar olmaması nedeniyle kontrolleri yapamıyoruz. Bina ile ilgili epeyi mesafe kat edildi. Arazinin zemini ile ilgili problem çıktığı için bina yapımı sekteye uğradı. Hiç başlamadı. Şu anda bakanlığın çalışmaları sürüyor. Yeni bir arazi aranıyor.”

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2017, 10:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104