Çam kese böceği hastanelik etti

banner37

Çam kese böceğinden dolayı alerji olan öğrenciler, yoğun kaşıntı ve kızarıklık şikayetiyle tedavi altına alındı

Çam kese böceği hastanelik etti
banner90
banner99

Mehmet KARA

Lefkoşa’da bulunan özel bir kolejde çam kese böceğinden dolayı alerji olan 8 öğrenci, Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak, 6 öğrencinin yoğun kaşıntı ve kızarıklık şikayetiyle tedavi altına alındığı öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre olay, dün sabah 11.00 sıralarında teneffüs esnasında meydana geldi.

Muhtemelen şiddetli rüzgarın etkisiyle yere düşen çam kese böceklerini, başka bir böcek sanıp eline alan çocuklar, avuçlarında ve boyunlarında yoğun kaşıntı ve kızarıklık olunca durumu öğretmenlerine söyledi.

Çocuklar, vakit kaybedilmeden hastaneye götürülerek tedavi altına alındı. Doktor kontrolünden geçirilen çocuklar, 1,5 saat müşahede altında tutuldu, tedavilerinin ardından taburcu edildi.

banner134
Bu arada, Orman Dairesi’nin bugün konuyla ilgili çalışma yapacağı öğrenildi.

Belirtileri nedir, nasıl tedavi edilir?

Diğer taraftan çam kese böceğinin aşırı alerjenik olan kıllarına elle temas eden kişilerin her iki elinde de kurdeşen şeklinde temas dermatiti (egzama) oluşuyor.

Tırtıl kıllarının temas dışında rüzgar ve hava yolu ile ciltle temas ettiğinde de kurdeşen gelişebiliyor. Hava yolu ile gelişen bu tip temas dermatitlerinin sıklıkla ensede görüldüğü belirtiliyor. Temas dermatiti/ kurdeşen oluşan hastaların, haricen ciltlerine kullanılacakları bazı kremlerin veya ağızdan kaşıntı giderici alerji ilaçlarını kullanması öneriliyor.

Aynı kılların göze de hava yolu ile ulaşması sonucu gözde de alerjik reaksiyon oluşturabileceği, gözde oluşan sulanma, kızarma, kaşıntı belirtileri, göz damlaları veya ağızdan alerji ilaçları ile tedavi edilebiliyor. Tırtıl alerjisi olanlarda yanlışlıkla da olsa ağız yolu ile sindirilme olursa, ağır anjiyoödem ve anafilaksi geliştiği bildirilen vakalar da oluyor. Özellikle çam alerjisi olduğu söylenen hastaların, tırtıl alerjisi yönünden incelenmesini öneriliyor.

Korunmanın en etkin tedavi yolu olduğunu, bu hastaların çam ağaçlarının bulunduğu alanlarda piknik yapmaktan kaçınması gerektiği belirtilirken, çam ağaçlarının bulunduğu bölgelere gitme mecburiyeti olan kişilerin, reaksiyon oluştuğunda müdahale edilebilecek ilaçların bulunduğu enjeksiyon kitlerini 24 saat yanlarında taşıması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75